Spojte se s námi


Cestování

V Plzni se rozhodně nudit nebudete. Navštivte katedrálu, vodní hrad nebo technické muzeum

Ačkoliv Plzeňský kraj nepatří k nejvíce navštěvovaným regionům v České republice, Plzeň a její okolí ukrývá několik architektonických skvostů. Na své si v tomto kraji mohou přijít milovníci přírody a historie. Přinášíme vám 10 tipů na výlet v okolí západočeské metropole.

Publikováno

dne

Ačkoliv Plzeňský kraj nepatří k nejvíce navštěvovaným regionům v České republice, Plzeň a její okolí ukrývá několik architektonických skvostů. Na své si v tomto kraji mohou přijít milovníci přírody a historie. Přinášíme vám 10 tipů na výlet v okolí západočeské metropole.

1. Katedrála sv. Bartoloměje, Plzeň

Hlavní město Plzeňského kraje se pyšní nejvyšší kostelní věží v České republice. K ochozu věže katedrály sv. Bartoloměje vede 299 schodů a za příznivého počasí je z něho vidět i Národní park Šumava. První zmínky o katedrále pocházejí už z roku 1307. Nejcennější uměleckou památkou kostela je tzv. Plzeňská Madona stojící na hlavním oltáři. Patří k nejvzácnějším gotickým památkám v zemi.

2. Velká synagoga

Kromě nejvyšší věže se v Plzni nachází také největší synagoga v Česku, která je zároveň druhá největší v Evropě. Byla postavena na konci 19. století v maursko-románském slohu. Dnes slouží i jako koncertní a výstavní sál. Na balkonech v interiéru si lze prohlédnout dvě stálé expozice. Jedna z nich se věnuje historii plzeňských Židů, druhá judaismu jako takovému. Otevřeno je každý den kromě pátku a soboty.

3. Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Starý Plzenec leží zhruba 10 kilometrů od Plzně. Rotunda sv. Petra a Pavla je podle některých pramenů nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na českém území. V první polovině 19. století byla využívaná jako skladiště střelného prachu. Dnes je po rekonstrukci. Kolem vede turistická stezka. Z Plzence je možné dojít také na hrad Radyně, který je často považovaný za dominantu Plzeňského kraje, protože je jasně vidět z širého okolí.

4. Klášter Plasy

Dominantou krajiny severně od Plzně po staletí byl a je bývalý cisterciácký klášter v Plasích. Jako první panovnický cisterciácký klášter na území České republiky byl založený v roce 1144. Na počátku 18. století se jeho část dočkala velkolepé přestavby pod taktovkou známého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Budovu postavil doslova na vodě. Po zrušení kláštera areál odkoupil rakouský kancléř Metternich. Památka dnes nabízí několik prohlídkových okruhů: Cisterciácký klášter, Zámek Metternichů a Vodní systém.

5. Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V hospodářském zázemí kláštera Plasy Národní technické muzeum vytvořilo Centrum stavitelského dědictví. V hlavní budově se nachází stálá expozice, která přibližuje historický vývoj stavebních prvků, materiálů a konstrukcí. Doplňuje ji „kabinet” architekta Jana Kaplického, ojedinělá expozice věnovaná této významné osobnosti. V dalších budovách pak lze navštívit expozici Statika hrou nebo Středověké stavební stroje.

6. Mariánská Týnice

Neméně zajímavé je také bývalé proboštství kláštera Plasy. Vyprojektoval ho taktéž jeden z nejvýznamnějších barokních architektů – Jan Blažej Santini Aichel. Uvnitř se nachází expozice věnovaná jeho architektuře. Před několika lety tady byla podle Santiniho plánů nově dostavená chybějící ambitová chodba vedoucí od velkolepého kostela. V budově se zároveň nachází také Muzeum a galerie severního Plzeňska.

7. Vodní hrad Švihov

Švihov se nachází nedaleko města Klatovy. Jedná se o jednu z nejmohutnějších obranných staveb v Čechách. Je obklopený vodním příkopem, po kterém je možné projet se na lodičce. Z hradní věže se otevírá výhled do údolí řeky Úhlavy. Kromě tradičních prohlídek se na Švihově často konají koncerty nebo šermířská představení. V hradu se nachází také prohlídkový okruh věnovaný pohádce Tři oříšky pro popelku, která se na něm natáčela.

8. Rezervace divokých koní u Nýřan

U dálnice D5 nedaleko Nýřan se rozkládá Janovský mokřad. Přírodní rezervaci obývají divocí koně a mladé jalovice praturů. Plně k dispozici mají pláně, přístřešky i lesíky. Spásají tam zejména třtinu křovištní, kterou většina zvířat nevyhledává, a udržují tak cenný biotop. Rezervace se rozrůstá. Mokřadem vede turistický okruh s pozorovatelnami.

9. Zámek Manětín

Barokní zámek Manětín je spjatý s rodinou Lažanských. Součástí prohlídky je bohatá zámecká knihovna, velký i malý salon nebo lovecký pokoj. Krytou chodbou je zámek spojený s oratoří kostela sv. Jana Křtitele, kterou obyvatelé zámku chodili na bohoslužby. K zámku přiléhá rozlehlá zahrada a anglický park. V roce 2019 byla obnovená i zámecká oranžerie.

10. Rabštejn nad Střelou

O Rabštejnu nad Střelou se často mluví jako o nejmenším městě Evropy. Ačkoliv skutečnost je trošku jiná, má toho navzdory své malé rozloze hodně co nabídnout. Nachází se v hlubokém a klidném údolí řeky Střely, podél které vede několik turistických stezek. Přes řeku tu stojí gotický most, který je podle některých odborníků druhý nejstarší u nás. Tajemnou atmosféru městu dodávají zříceny dvou hradů a městských hradeb. Opodál ve stráni leží židovský hřbitov. Na prohlídku je možné zajít do zámku nebo městského muzea.

Zdroj: kudyznudy.cz, Redakce

Oblíbené