Spojte se s námi


Ekonomika

Už vás neoberou! Jak bezpečně nakupovat na online bazarech?

Obchodování s bazarovým zbožím bude vždy populární. Nejčastějším důvodem je samozřejmě úspora peněz. Mnohdy se ale kupující setkají s druhou stranou mince a naletí podvodníkovi. Nemají pak ani zboží, ani své peníze. Jaké jsou nejčastější typy podvodníků a jejich praktik?

Publikováno

dne

Obchodování s bazarovým zbožím bude vždy populární. Nejčastějším důvodem je samozřejmě úspora peněz. Mnohdy se ale kupující setkají s druhou stranou mince a naletí podvodníkovi. Nemají pak ani zboží, ani své peníze. Jaké jsou nejčastější typy podvodníků a jejich praktik?

Podvodníci minimalisté

Okrádají po menších částkách. Jedná se o nejčastější typ podvodů. Doufají, že nad nízkou částkou kupující jen mávne rukou a situaci nebude dál řešit. V jejich nabídce najdete aktuálně velmi žádané zboží, které vystavují za nízkou cenu. Potřebují nalákat co nejvíce zájemců. Není ani výjimkou, že zboží darují jen za poštovné. Nemívají velké množství inzerátů.

Během společné konverzace působí příjemně, vstřícně a ochotně. Snaží se vypadat věrohodně, posílají například další fotografie zboží nebo i své osobní doklady. Mnohdy mohou požadovat finanční zálohu za rezervaci zboží nebo jim stačí jen částka za dobírku.

Jejich profily jsou založené nově nebo staré pár měsíců. Často působí spíše anonymně, tedy nic neříkající fotografie nebo přezdívka. Fotografie bývají různě stažené z internetu.

Podvodníci jednou a dost

Hledají si jen jednu oběť. Jedná se například o elektroniku v hodnotě do 10 tisíc. Do této částky s tím totiž Policie ČR nebude nic dělat. Na nějaký čas se odmlčí, zda podvedený uskutečnil nějaké kroky, aby se bránil. Pokud jim to ale celé projde, pokračují znovu.

Podvodníci skrytých vad

Obchod je sice uskutečněn, ale získáte něco jiné, než bylo vystavováno v inzerátu. Jedná se například o padělky známých značek nebo je zboží ve špatném stavu. Někdy se nemusí jednat o úmyslný podvod, ale pokud s vámi prodejce poté přestane komunikovat nebo zmizí úplně, máte hned jasno. Lákají na výhodnou cenu produktu.

Někteří neohrožení podvodníci i uskuteční osobní předání, při kterém vytvoří nějaký typ nátlaku. Například nemáte dostatek času si přebranou věc pořádně překontrolovat nebo jsou nepříjemní.

Podvodníci s odkazy

Cílí na peníze z vašich bankovních účtů. Zajímá je přístup kamkoli, kde máte uložené peníze. Jejich hlavní strategií je, aby Vás vylákali z oficiálních stránek na své lehce pozměněné. Ty se sice vydávají za například oficiální stránky přepravních společností, ale ve skutečnosti s nimi nemají nic společného. Jakmile zde zadáte jakékoli své údaje, podvodníci s nimi dále pracují. Často vystupují i jako kupující, proto by se proti nim měli mít na pozoru také prodejci.

I když se může jednat o malou částku, doporučuji vše nahlásit Policii ČR. Částky se sčítají a pokud překročí 10 tisíc, již se jedná o trestný čin. Zvyšuje se tedy šance, že bude podvodník potrestán a vy dostanete své peníze zpět.

Zdroj: Podvody na bazaru

Oblíbené