Spojte se s námi


Cestování

Údolí Wachau: Vychutnejte si vinobraní jako opravdoví romantici

Vyzkoušeli jste si vinobraní v Čechách nebo na Moravě a rádi byste letos vyrazili někam jinam? Vykoukněte za humna k našim jižním sousedům, tedy do Rakouska. V Dolním Rakousku najdete osm vinařských oblastí, pravděpodobně nejproslulejší je ale Wachau zapsané také ve světovém kulturním dědictví UNESCO.

Publikováno

dne

Vyzkoušeli jste si vinobraní v Čechách nebo na Moravě a rádi byste letos vyrazili někam jinam? Vykoukněte za humna k našim jižním sousedům, tedy do Rakouska. V Dolním Rakousku najdete osm vinařských oblastí, pravděpodobně nejproslulejší je ale Wachau zapsané také ve světovém kulturním dědictví UNESCO.

Západ slunce se sklenkou

Určitě znáte valčík Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji. Jeho tóny inspirovala řeka tekoucí tímto malebným údolím. Na jeho stráních, kam oko dohlédne, rostou keře vinné révy. Romantici mají žně. Můžete sem vyrazit jak s cestovkou, tak sami na vlastní pěst. Pokud nemáte zkušenosti, je lepší zvolit cestovku. Balíček většinou zahrnuje dvě noci se snídaní.

V ceně bývá nápoj na přivítanou, ochutnávka vína, někdy se můžete zapojit i jako pomoc při samotném vinobraní. Není nad to sednout si v penzionu u vinaře na terasu, nechat po jazyku válet třeba hlt zdejšího Veltlínského zeleného a pozorovat zapadající slunce v kopcích.

Zážitek na kole i na lodi

Další zajímavou položkou je zapůjčení kola na den. Cyklisté budou nadšení, protože okolí Dunaje je jako stvořené k výletům. Jde o mírný terén, vede tudy známá cyklostezka podél Dunaje s krásnými výhledy do krajiny. Cyklisté jsou zde všude vítáni, stojany jsou samozřejmou výbavou.   

Dále si užijete plavbu lodí po Dunaji z Kremsu do Melku. Můžete při skleničce chutného vína pozorovat hladinu řeky, kochat se půvabnými vesničkami podél břehu. Historie na vás bude dýchat s každou vlnkou řeky. Už starobylé město Krems založené roku 995 vás nadchne. Česky je to Křemže a pokud vám je to jméno nějak povědomé, máte pravdu. Právě odsud pochází kremžská hořčice.

Vězení pro královského zajatce a kyprá žena

Nadchne vás nádherná modrobílá barokní věž kostela v Dürnsteinu. Nachází se u ní klášter založený už v roce 1410. Když se zahledíte nahoru na kopec, upoutá vás zřícenina středověkého hradu téhož jména – Dürnstein. V roce 1192 zde drželi vzácného zajatce s modrou krví – anglického krále Richarda Lví srdce, který se tudy vracel ze třetí křížové výpravy. Legenda hovoří o tom, že ho osvobodil jeho sluha.

Na cestě potkáte půvabnou vesničku Weissenkrichen, nejednou označovanou za srdce Wachau. Soustřeďte se i na nedaleký Willendorf, proslulý skutečně mimořádným nálezem. Právě tady se našla willendorfská Venuše, sestřička naší Věstonické Venuše. Jde o vápencovou sošku ženy s poněkud kypřejšími proporcemi, vysokou 11 cm. Odborníci její stáří odhadují na 22 000-25 000 let.

Vejdete se do 5000 korun

Na trase je také půvabná zřícenina hradu Aggstein, dávné středověké sídlo loupežníků z rodu Kuenringů. Ti ve středověku během 12. a 13. století přepadáváním pocestných. Cílem je Melk. Zdejší klášter, založený benediktiny v roce 1089, je i literárně proslulý. Odehrává se tu děj románu Umberta Eca Jméno růže. Ovšem osmiboký labyrint knih se nachází jinde, a to na italském hradě Castel del Monte.

Na jakou sumu vás takový výlet přijde? Počítejte minimálně se 142 euro (3500) na osobu, pokud budete spát ve dvoulůžkovém pokoji. K tomu samozřejmě něco navíc, třeba když si budete chtít koupit domů nějakou tu lahvinku vína nebo pořídit drobné suvenýry. Měli byste se ale vejít do cca 5000 Kč. Za minimum času si užijete maximum a příště to můžete zkusit sami.

Zdroje: Dolni-Rakousko.info, wine-searcher.com, weltkulturerbe-wachau.at, Wikipedia

Oblíbené