Spojte se s námi


Zajímavosti

Tyfová Mary: Irská kuchařka přenášela smrtelnou nemoc, sama byla naprosto zdravá

Mary Mallonová alias „Tyfová Mary“ byla irskou emigrantkou ve Spojených státech a první osobou, u které bylo zjištěno, že je bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu. Prokazatelně nakazila nejméně 53 lidí a 3 lidé kvůli ní zemřeli.

Publikováno

dne

Mary Mallonová alias „Tyfová Mary“ byla irskou emigrantkou ve Spojených státech a první osobou, u které bylo zjištěno, že je bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu. Prokazatelně nakazila nejméně 53 lidí a 3 lidé kvůli ní zemřeli.

Mary Mallonová se narodila 23. září 1869 v Irsku. V patnácti letech se rozhodla skoncovat se svou chudobou a vypravila se za prací do vysněné Ameriky. Zde si nejprve našla práci jako komorná, brzy však získala lépe placenou pozici kuchařky.

A právě v tomto jejím milovaném zaměstnání se nechtěně stala strůjcem nešťastného osudu mnoha lidí. Maryina matka prý prodělala v těhotenství břišní tyfus, načež právě ona jej nejspíš na dceru přenesla. Samotná Mary přitom netrpěla žádnými příznaky a nebyla si ničeho vědoma, avšak byla přenašečem tohoto závažného onemocnění.

Přenos nemoci a její příznaky

Břišní tyfus se přenáší jídlem či pitím. Infikovaná osoba jej kontaminuje tím, že si před přípravou pokrmu neumyje ruce, na kterých ulpěly částečky moči či stolice. Mezi první příznaky patří vysoké horečky, celková slabost, bolest břicha a průjmy.

V současné době se nemoc léčí včasným podáním antibiotik, což však tehdy ještě nebylo možné a až třicet procent nakažených umíralo. Od roku 1911 lze tyfu předcházet očkováním mrtvými bakteriemi a doporučuje se zejména cestovatelům do zemí s nižšími standardy hygieny.

Za kuchařkou Mary zůstávají nakažení a mrtví

V létě 1906 najala Mary jako kuchařku paní Warrenová, manželka bohatého bankéře z New Yorku. Mary s celou rodinou odjela na letní byt na Long Islandu.

Na konci srpna onemocněla břišním tyfem jedna z dcer, dvě služky a samotná paní Warrenová. Následně ještě zahradník a druhá dcera. Jedna z dcer na následky nemoci zemřela.

Do celé situace se kvůli její závažnosti musel vložit epidemiolog George Soper, který zahájil vyšetřování a zjistil, že přenašečem by mohla být kuchařka. Zjistí, že Mary v letech 1900 až 1906 pracovala v sedmi domácnostech a všude se objevil břišní tyfus.

Mary naprosto odmítala, že by byla přenašečkou a celou záležitost považovala za šikanu ze strany úřadů k ní jako imigrantce. New yorský zdravotní úřad nakonec vyslal doktorku Bakerovou, aby s ní promluvila a vše jí vysvětlila.

Doktorka Bakerová navštívila Mary spolu s policisty, přičemž právě Mary, která trvala na nesmyslnosti všech tvrzení, musela být vzata do vazby. Následně pak byla převezena do izolace na ostrově North Brother.

Na základě vyšetření vzorků stolice a moči bylo potvrzeno, že Mary je opravdu přenašečkou břišního tyfu. Lékaři jí navrhli buď vyoperování žlučníku nebo doživotní izolaci. Mary operaci striktně odmítla.

Ač je to neuvěřitelné, Mary byla v roce 1910 z ostrova propuštěna. Poté, co slavnostně odpřisáhla, že se nadobro vzdá práce v kuchyni a bude pečlivě dodržovat hygienu, byla opět volná.

Mary opět v kuchyni

Netrvalo dlouho a Mary pod pseudonymem „paní Brownová“ začala opět pracovat v kuchyni, a to dokonce v porodnici. Svou nezodpovědností nakazila dalších pětadvacet lidí, z nichž dva na následky zemřeli. Vyšetřovatelé velmi rychle odhalili identitu pracovité kuchařky a ta putovala zpět na ostrov do izolace.

Podlomené zdraví a život v izolaci

Mary bylo po nějaké době umožněno pracovat jako laborantka a ošetřovatelka. Dokonce jí mohli navštěvovat přátelé. V roce 1932 však utrpěla mrtvici a zůstala upoutaná na lůžko. Na následky zápalu plic 11. listopadu 1938 umírá.

Příběh Tyfové Mary se ve Spojených státech postaral o velké pozdvižení. Bylo o ní napsáno mnoho článků, publikací a dokonce i dvě obsáhlé monografie. Rovněž byl v roce 1993 zfilmován pod názvem Typhoid Mary.

Přezdívku Tyfová Mary poprvé použil deník New York American ve svém vydání 20. června 1909.

Zdroje: Reflex, iDnes, Stoplusjednička

Oblíbené