Spojte se s námi


Historie

Tvrdý boj o investituru: Císař Jindřich IV. musel stát bosý ve sněhu a prosit papeže o odpuštění

Že je císař nejmocnější muž na světě? To si lidé mohli myslet jen do roku 1077. Tehdy totiž papež Řehoř VII. zasadil u Canossy extrémně ponižující ránu římskému císaři Jindřichu IV. a ukázal, kdo je v Evropě pánem.

Publikováno

dne

Že je císař nejmocnější muž na světě? To si lidé mohli myslet jen do roku 1077. Tehdy totiž papež Řehoř VII. zasadil u Canossy extrémně ponižující ránu římskému císaři Jindřichu IV. a ukázal, kdo je v Evropě pánem.

Boj o investituru

Možná si tenhle pojem pamatujete z hodin dějepisu, možná vám přijde moc neurčitý na to, abyste se o něj zajímali.

Šlo ale o jednu z přelomových událostí evropského středověku a stojí za to znát souvislosti. Když víte, co znamená ono slovo investitura, není tak těžké pochopit, o co šlo. Investitura je proces jmenování církevních hodnostářů. Boj o investituru se tedy vedl o to, kdo má právo jmenovat například biskupy do jejich funkcí.

V 11. století tahle situace ještě nebyla vyřešená. Jindřich IV. vybral a jmenoval milánského biskupa, což byla do té doby běžná praxe. Papež Řehoř VII. to však odmítl akceptovat a vybral svého kandidáta. A právě tady se rozhořel boj o investituru.

Kdo má lepší trumf v rukávu

Jindřich IV. se rozhodl, že do konfliktu půjde naplno. Svolal německé duchovenstvo a donutil ho, aby papeže prohlásilo za sesazeného.

Řehoř VII. ale nebyl žádné ořezávátko – vytáhl z rukávu jednu z nejsilnějších středověkých karet: exkomunikaci.

Člověk, na kterého dopadla exkomunikace, nemohl podle středověkého přesvědčení dojít spásy. To byl pro Jindřicha ale jenom dílčí problém. Exkomunikovaného panovníka totiž nemuseli jeho poddaní poslouchat a dokonce ho mohli beztrestně zabít. A to už pro člověka, který chce být mocným císařem, představuje značnou komplikaci.

Popros o odpuštění!

Jindřich IV. si s touhle situací nedokázal poradit. Jeho pozice se najednou oslabila a on nevěděl kudy kam.

Rozhodl se nabídnout papeži usmíření, ale muselo ho to stát hodně sebezapření. Aby dokázal, že to myslí vážně, oblékl si roucho kajícníka a vyrazil za papežem pěšky. Dorazil k hradu Canossa, kde papež zrovna pobýval.

Ale to ještě nebyl konec. Řehoř VII. nechal císaře stát před zavřenými branami bosého na mrazu celé tři dny, než mu dovolil, aby ho přišel požádat o odpuštění.

I dnes vidíme, že šlo o mistrovsky zrežírované divadlo, kterým papež vzkázal do celého světa, že je nejmocnějším mužem Evropy.

Zdroj: William Chester Jordan: Europe in the High Middle Ages

Oblíbené