Spojte se s námi


Cestování

Turisté zde mají již 8 let zákaz vstupu. Rajský ostrov Koh Tachai by se měl brzy znovu otevřít

Pohádkové panorama, bílé písečné pláže a idylická poloha malého ostrova Koh Tachai mu rychle zajistily obrovskou popularitu mezi turisty. A to natolik, že se ho thajské úřady v roce 2016 – kvůli obrovskému návalu turistů – rozhodly uzavřít. To se však možná brzy změní.

Publikováno

dne

Pohádkové panorama, bílé písečné pláže a idylická poloha malého ostrova Koh Tachai mu rychle zajistily obrovskou popularitu mezi turisty. A to natolik, že se ho thajské úřady v roce 2016 – kvůli obrovskému návalu turistů – rozhodly uzavřít. To se však možná brzy změní.

Thajský ostrov Koh Tachai si turisté velmi rychle zamilovali. Stále více lidí pak začalo obracet svou pozornost k rajským písečným plážím a úchvatným výhledům. Objevovaly se tam davy lidí. V říjnu 2016 si však tamní úřady uvědomily, že masovou turistiku oblast neudrží. Ostrov uzavřeli. Podle posledních zpráv se však možná brzy opět otevře návštěvníkům.

Rajský ostrov nezvládl davy turistů

Ostrov je díky své kráse velmi oblíbený nejen mezi turisty z Thajska, ale i ze zámoří. To však vedlo k masivnímu přeplnění a degradaci přírodních zdrojů a křehkého životního prostředí. Ostrov ležící na jihozápadě země je součástí národního parku Similan. Zákoutí s bílými písečnými plážemi a krásnými korálovými útesy se rychle stalo cílem jednodenních výletů.

Přijížděly sem davy lidí z Thajska i ze zahraničí. Odborníci citovaní místními médii už tehdy hřímali, že ostrov pojme maximálně 70 lidí. Někdy však bylo cestovatelů i více než tisíc. Velmi rychle se proto začaly projevovat obrovské škody a nevratné zničení přírodního bohatství.

Úřady zvažují znovuotevření ostrova Koh Tachai

Po osmi letech od uzavření ostrova se nyní naskýtá šance na jeho znovuotevření. Ředitel Národního parku Similské ostrovy Dome Chansuwan a guvernér provincie Phang Nga navštívili začátkem dubna rajský kout. Posoudili jeho stav s cílem znovu ho otevřít turistům. První zprávy úředníků naznačují, že na ostrov Koh Tachai budou moci návštěvníci brzy opět vstoupit.

Existují však určité podmínky. Především se nesmí opakovat předchozí chyby. Měl by být vypracován podrobný plán řízení, aby se zabránilo ekologické katastrofě a úplné degradaci vzácného životního prostředí. Je nezbytné, aby se přísně kontroloval počet turistů, kteří se objeví na tamních plážích. Jak si pamatujeme, v minulých letech počet turistů nejednou překročil určitou hranici. Stalo se tak dokonce několikrát. V současné době ještě není známý přesný datum.

Nadměrný cestovní ruch se stal skutečnou pohromou

Koh Tachai je jen jedním z mnoha příkladů míst, která již nezvládají nadměrný příliv turistů. Tento problém se týká mnoha populárních měst – například Florencie, Říma, Benátek nebo Barcelony.

Faktem však je, že netrpí jen turisté, kteří čekají hodiny v nekonečných frontách na návštěvu známých památek. Důsledkem nadměrného turismu je také zdražování služeb a nemovitostí. V poslední době se tento problém projevuje zejména na Ibize. Stále více obyvatel ostrova je nuceno bydlet v autech nebo ve stanech kvůli hrozivě vysokým cenám pronájmů.

Zdroje: NationalGeographic, redakce, onet

Oblíbené