Spojte se s námi


Auta

Tesla může ztratit pozici jedničky ve výrobě plně elektrických vozů. O celkové prvenství usiluje čínská značka BYD

Tesla coby slavný gigant v oblasti výroby plně elektrických automobilů velmi pravděpodobně přijde o své prvenství na světovém trhu. První příčku se totiž snaží ukořistit čínská značka BYD.

Publikováno

dne

Tesla coby slavný gigant v oblasti výroby plně elektrických automobilů velmi pravděpodobně přijde o své prvenství na světovém trhu. První příčku se totiž snaží ukořistit čínská značka BYD.

Společnost BYD, navzdory své nálepce stále ještě nepříliš známé automobilové značky, připravuje stát se novým světovým lídrem v prodeji plně elektrických vozidel. Na základě posledních údajů k tomu velmi pravděpodobně dojde už v tomto končícím čtvrtém čtvrtletí.

Čínské automobilky jako BYD a SAIC Motor totiž získávají pozici mezi silnými hráči v automobilovém odvětví. Z celkových 3,6 milionu vozidel exportovaných z Číny hned 1,3 milionu tvoří elektromobily.

Co se týče konkrétních čísel, agentura Bloomberg upozornila na fakt, že čínská automobilka BYD se na Teslu dotáhla už ve třetím čtvrtletí.

Ještě v prvním čtvrtletí roku 2023 měla Tesla náskok v prodejích o takřka 160 tisíc vozů, mezi červencem a zářím se ale její náskok snížil jen na 3 a půl tisíce.

Změna v hierarchii prodeje elektromobilů odráží dynamiku mezi Teslou a zakladatelem BYD Wangem Chuanfu. Zatímco Elon Musk upozorňuje na nedostatek dostupnosti svých vozů kvůli vysokým úrokovým sazbám, Wang má agresivní přístup a nabízí několik modelů za nižší cenu než Tesla.

BYD, podporovaný vládními dotacemi, se vyhnul bankrotu a stal se lídrem díky vlastnímu vývoji baterií. Společnost se zaměřila na inovace a konkurenceschopnost, ačkoli Tesla stále dominuje ve výdělcích a tržní kapitalizaci.

Tento vývoj ukazuje, že čínský automobilový průmysl má ambice překonat dosavadní lídry a stát se trvale silnou značkou v onom globálním měřítku.

Zdroje: The Economic Times, The Business Times, Bloomberg

Oblíbené