Spojte se s námi


Ekonomika

Tchaj-wan jako strategické místo v šachové partii velikánů, na kterém může tratit nejen Apple

Publikováno

dne

Americká společnost Apple se stala na Číně, ale i ostatních zemí v Asii, velmi závislá, když se naprosto drtivá většina jejich výrobků vyrábí právě tam. Velmi důležitá je potom v tomto směru společnost TSMC, jenž se podílí na více jak polovině z celkové světové produkce čipů.

Není tak proto divu, že se Čína v tomto směru o Tchaj-wan tolik zajímá, přičemž v zemi, kde žije přibližně 23,6 milionu obyvatel, roste velká obava z případné invaze. Situaci nepomohla ani nedávná návštěva Nancy Pelosi.

Na celou situaci rychle zareagoval americký prezident Joe Biden, jenž dotáhl do zdárného konce plán, podle nějž bude USA investovat desítky miliard dolarů, které budou mít za úkol zvýšit výrobu čipů, aby v budoucnu nebyli Američané na nikom závislí, když největší výzvou bude vyrovnat se Číně v technologickém boji, který podle mnohých prohrávají již nyní. Podobný plán má však nejen Evropa.

To všechno samozřejmě bedlivě sleduje vedení společnosti Apple, jenž se zřejmě bude muset připravit na několik scénářů, jež by mohlo aktuální světové dění uvést v realitu. To se samozřejmě týká i pro další technologické giganty v západním světě.

Zisky jedné z největších technologických firem současnosti jsou tak astronomické především díky levné pracovní síle asijských zemí. Toto období velkého profitu však začíná pomalu ale jistě končit, když se Čína pozvolna začíná díky vlastním technologickým výrobkům dostávat na trhu do popředí a získává tak velkou výhodu.

Apple přitom od roku 2016 investoval v Číně okolo 275 miliard dolarů. Navíc v zemi zaměstnává velké množství lidí, z nichž mnoho je velmi vzdělaných v oboru. Našla by však v případě přesunu své výroby do USA či Evropy podobně vyhovující podmínky?

Tomu se dá jen těžko věřit, už jen proto, že se případná výroba prodraží natolik, že by ztratil Apple, ostatně stejně jako mnoho dalších západních technologických firem, konkurenceschopnost.

Pomoc by poté musela přijít od vlády, když by musela zvýšením cel a dalšími opatřeními vyrovnat tento handicap, na kterém západní společnosti dlouho profitovaly a stále ještě profitují.

Zdroj: CNET, E15

Ekonomika

ČNB stále vyčkává, FED mezitím úrokovou sazbu zvýšil, od ECB se očekává totéž

Americký Federální rezervní systém podle očekávání schválil zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí České národní banky se však nezměnilo, i když už se navýšil počet hlasujících pro zvýšení úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se pak očekává podobný krok jako učinil FED.

Publikováno

dne

Americký Federální rezervní systém podle očekávání schválil zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí České národní banky se však nezměnilo, i když už se navýšil počet hlasujících pro zvýšení úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se pak očekává podobný krok jako učinil FED.

FED již schválil zvýšení úrokových sazeb desetkrát po sobě a aktuální sazba je v rozmezí 5 až 5,25 procent. V USA se tímto snaží stlačit inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli, což se poměrně dobře daří, když z červnového vrcholu – 9,06 %, dostali inflaci na současných 4,99 %.

Ovšem nebylo to rozhodně jednoduché rozhodování, když se musel vzít v potaz taktéž krach tří amerických bank – Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank.

Zajímavější situace je u nás, když ČNB ponechala úrokové sazby bez změny, ovšem zatímco při minulém hlasování zvedla ruku pro zvýšení sazeb pouze jediná osoba, tak tentokrát už to byly osoby tři, což napovídá tomu, že se v blízké době možná mnohými tolik chtěného zvýšení dočkáme.

Kdo může za vysokou inflaci u nás? O tom má jasno dvojice Petr Fiala a Aleš Michl, kteří si mezi sebou přehazují horký brambor. Zatímco vláda bojuje s rekordním zadlužováním, ČNB se snaží ekonomiku dostat zpět pod kontrolu.

Premiér ovšem v rozhovoru pro CNN Prima News naznačil, že by Česká národní banka mohla dělat více, aby se dařilo zkrotit inflaci, která je v ČR jedna z nejvyšších. Reagoval tak na slova guvernéra ČNB, který se opřel do současné vlády.

Velké rozhodnutí má před sebou ve čtvrtek i ECB, od níž se ovšem očekává, že sazby po vzoru FEDu zvedne. Všeobecně se mluví o tom, že tak učiní o padesát bazických bodů.

Zdroj: E15, CNN Prima News, FED, BBC

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Minimální důstojná mzda se zvýšila, mnoho lidí na ni nedosáhne

Minimální důstojná mzda se v minulém roce zvýšila. Aktuálně její hodnota převyšuje měsíční mzdu ve výši 40 tisíc hrubého, což mnoho lidí za svou práci ani nedostává.

Publikováno

dne

Minimální důstojná mzda se v minulém roce zvýšila. Aktuálně její hodnota převyšuje měsíční mzdu ve výši 40 tisíc hrubého, což mnoho lidí za svou práci ani nedostává.

Dle informací expertní Platformy, minimální důstojná mzda v roce 2022 byla vyčíslena na výši 40 912 korun hrubého měsíčně. Dle stejných dat připadala důstojná mzda na Prahu o 2 tisíce korun více, konkrétně 42 776 korun.

Důstojná mzda je minimální hranice mzdy, za kterou lidé dokáží pokrýt běžné výdaje domácnosti i ostatních životních nákladů.

Počítají se zde výdaje za celou domácnost, přičemž se předpokládá, že zde člověk živí i ostatní členy domácnosti. Veškeré výdaje dle statistiky by tak měl člověk obstarat ze své mzdy sám.

Nejedná se však o žádnou vymahatelnou částku. Nikde se o ni nežádá, stát ji ani nikterak negarantuje. Slouží tak spíše pro účely statistiky. Dle těchto statistik mnoho lidí na důstojnou mzdu ani nedosáhne.

Do této statistiky jsou započítány výdaje za potraviny, bydlení, oblečení, dopravu, telekomunikaci, volný čas a zdělávání, zdraví a hygienu a za úspory.

Tyto výdaje jsou ve všech částech republiky jednotné, jen v Praze se liší v položce bydlení o 1 499 korun. To dělá výše zmíněný rozdíl v celkové důstojné mzdě v Praze a ve zbytku republiky.

Ve výše zmíněných oblastech se v každé položce počítá minimální standard, který má zaručit důstojné fungování v každé z oblastí. Není překvapením, že se důstojná mzda každým rokem zvyšuje, dle statistik se zároveň zvyšuje i počet lidí, kteří na ni dosáhnou.

Jen pro představu, v položce potravin se měsíční výdaj počítá ve výši 7 422 korun, v položce bydlení pak 12 499 korun měsíčně. V oblasti volného času se operuje s částkou 3 527 a u úspor pak například s 4 175 korun měsíčně.

Zdroje: Expertní Platforma, Aktuálně

Pokračovat ve čtení

Auta

Ceny pohonných hmot nadále klesají, nafta je nejlevnější od loňského ledna

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Publikováno

dne

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Nafta již několik týdnů znatelně zlevňuje, což čeští řidiči každý týden vnímají na čerpacích stanicích. Za poslední týden v průměru zlevnila o 26 haléřů.

Z původní ceny 36,27 korun za litr tak nyní klesla na 35,01 korun a dá se očekávat, že pokles cen bude pokračovat. Už nyní se jedná o nejnižší cenu nafty v období od minulého ledna.

Zlevňuje sice i benzin, nicméně ani zdaleka ne tak znatelně. Za poslední týden jeho cena na českých benzinkách klesla průměrně o 9 haléřů.

Nyní se tak benzin nakupuje v průměru 36,95 korun. Za méně peněz mohli Češi tankovat naposled před dvěma měsíci.

Co se týče konkrétních míst, není překvapením, že nejdražší paliva jsou v Praze. Zatímco Natural 95 se v hlavním městě tankuje za 38,23 korun za litr, nafta pak za 37,15 korun.

Praha se tak výrazně vymyká celorepublikovému průměru, což jde především vidět na ceně nafty. Žádný jiný kraj se v průměrné ceně nedostal přes 38 korun u benzinu a 37 korun u nafty.

Naopak nejlevněji čeští řidiči natankují v Jihočeském kraji. Natural 95 zde stojí 36,49 korun za litr, nafta se pak tankuje v ceně 34,28 za litr.

U Jihočeského kraje ale není mezi cenami oproti zbytku republiky taková propast jako tomu je v Praze. Podobně na tom je třeba Zlínský nebo Královehradecký kraj.

Zdroje: CCS, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené