Ekonomika
Tchaj-wan jako strategické místo v šachové partii velikánů, na kterém může tratit nejen Apple
Americká společnost Apple se stala na Číně, ale i ostatních zemí v Asii, velmi závislá, když se naprosto drtivá většina jejich výrobků vyrábí právě tam. Velmi důležitá je potom v tomto směru společnost TSMC, jenž se podílí na více jak polovině z celkové světové produkce čipů.
Není tak proto divu, že se Čína v tomto směru o Tchaj-wan tolik zajímá, přičemž v zemi, kde žije přibližně 23,6 milionu obyvatel, roste velká obava z případné invaze. Situaci nepomohla ani nedávná návštěva Nancy Pelosi.
Na celou situaci rychle zareagoval americký prezident Joe Biden, jenž dotáhl do zdárného konce plán, podle nějž bude USA investovat desítky miliard dolarů, které budou mít za úkol zvýšit výrobu čipů, aby v budoucnu nebyli Američané na nikom závislí, když největší výzvou bude vyrovnat se Číně v technologickém boji, který podle mnohých prohrávají již nyní. Podobný plán má však nejen Evropa.
To všechno samozřejmě bedlivě sleduje vedení společnosti Apple, jenž se zřejmě bude muset připravit na několik scénářů, jež by mohlo aktuální světové dění uvést v realitu. To se samozřejmě týká i pro další technologické giganty v západním světě.
Zisky jedné z největších technologických firem současnosti jsou tak astronomické především díky levné pracovní síle asijských zemí. Toto období velkého profitu však začíná pomalu ale jistě končit, když se Čína pozvolna začíná díky vlastním technologickým výrobkům dostávat na trhu do popředí a získává tak velkou výhodu.
Apple přitom od roku 2016 investoval v Číně okolo 275 miliard dolarů. Navíc v zemi zaměstnává velké množství lidí, z nichž mnoho je velmi vzdělaných v oboru. Našla by však v případě přesunu své výroby do USA či Evropy podobně vyhovující podmínky?
Tomu se dá jen těžko věřit, už jen proto, že se případná výroba prodraží natolik, že by ztratil Apple, ostatně stejně jako mnoho dalších západních technologických firem, konkurenceschopnost.
Pomoc by poté musela přijít od vlády, když by musela zvýšením cel a dalšími opatřeními vyrovnat tento handicap, na kterém západní společnosti dlouho profitovaly a stále ještě profitují.
Zdroj: CNET, E15
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Příběh letu 593: Teenager si hrál na pilota, tragédii nikdo nepřežil
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci míří do finále: Johny je emotivní lama, Honza odjištěný granát a Nicole na trní
-
Historiepřed 6 dny
Smrduté tajemství luxusního zámku aneb Nedostatečná hygiena ve Versailles
-
Historiepřed 2 týdny
Největší katastrofy: Zkáza jaderné ponorky Kursk