Spojte se s námi


Ekonomika

Svatba, pohřeb nebo narození dítěte. Na co máte v práci právo, když vás čekají významné životní události?

Když vás čekají důležité životní události, které se týkají přímo vás nebo členů vaší blízké rodiny, pak zákon myslí na to, abyste měli možnost uvolnit se z práce a třeba i od zaměstnavatele získat náhradu mzdy. V jakých situacích máte nárok na (placené) volno?

Publikováno

dne

Když vás čekají důležité životní události, které se týkají přímo vás nebo členů vaší blízké rodiny, pak zákon myslí na to, abyste měli možnost uvolnit se z práce a třeba i od zaměstnavatele získat náhradu mzdy. V jakých situacích máte nárok na (placené) volno?

1) Svatba

Pojďme začít něčím pozitivním. V případě, že se vdáváte či ženíte, musí vám zaměstnavatel umožnit tento akt provést.

Máte nárok na dva dny volny, s tím, že jeden – neplacený – je na zařizování svatby a druhý, který již dostanete proplacený, je na samotnou svatbu. Některé firmy v rámci benefitů zaměstnancům dávají v případě svatby více volných dnů nebo například proplácejí oba.

Na jeden placený den volna máte nárok i v případě, že jste rodičem nevěsty nebo ženicha.

2) Pohřeb

Další událostí, které silně zasáhne do vašeho života a do života vaší rodiny, je úmrtí blízkého příbuzného.

Jde o smutnou událost a často nemáte čas ani náladu přemýšlet o tom, zda máte v práci na něco nárok. Využijte však toho, co vám právo nabízí.

Pokud vám zemřel manžel (druh) či dítě, pak vás v práci čekají celkem tři dny placeného volna – jeden z nich je určený přímo na den, kdy se koná pohřeb.

Zemře-li vám rodič či sourozenec, pak vám zaměstnavatel musí dát jeden den placeného volna, abyste se mohli účastnit pohřbu. Je tu ještě jedna důležitá věc: pokud jste tím, kdo pohřeb zajišťuje, pak máte nárok na jeden den volna navíc.

V případě úmrtí prarodičů (či vnuků) nebo osob, které s vámi dlouhodobě žily ve společné domácnosti, by vám měl zaměstnavatel umožnit uvolnit se z práce nejméně na dobu nutnou k absolvování obřadu. Opět platí, že pokud jste pohřeb zařizovali, náleží vám jeden den volna navíc.

3) Narození dítěte

A pojďme se přesunout k veselejšímu tématu, a tím je narození dítěte.

S narozením dítěte se pojí celá řada dávek a náhrad, většina z těchto záležitostí se týká matky.

I otcové však mají v tomto případě co řešit. Zaměstnavatel musí umožnit nastávajícímu otci, aby odvezl rodící ženu do porodnice, a toto volno mu proplatit. Otec dítěte má právo zůstat u porodu a s partnerkou v porodnici, tentokrát už však bez náhrady mzdy. Tento výpadek příjmů už však v dnešní době řeší tzv. otcovská, kterou může tatínek čerpat až 14 dnů. Vybrat si ji může kdykoli v průběhu šestinedělí po narození dítěte.

Zdroj: pravoprovsechny.cz; penize.cz

Oblíbené