Spojte se s námi


Cestování

Šumperk coby skrytá perla severní Moravy. Malá Vídeň nabízí příběhy, krásnou přírodu i gastronomické vyžití

Publikováno

dne

Severní Morava skrývá mnoho zajímavých míst. Nejsou možná tak známá, mnoho lidem nepřipadají atraktivní, rozhodně si ale zaslouží šanci. Jedním z těchto míst je bezesporu Šumperk. Snad každý si přímo v tomto městě, nebo v jeho nedalekém okolí, najde to, co je jeho srdci nejblíže.

Malá Vídeň či živá brána Jeseníků, toť jsou dvě nejčastější přezdívky okresního města na severu Moravy v Olomouckém kraji. A že by se o některé z nich dalo výrazně pochybovat, to se říci nedá.

Zejména u té druhé pochybovat nelze. Jesenické hory jsou téměř neustále na dohled a když si uděláme krátký výlet směrem z města, dočkáme se nádherných panoramatických výhledů.

Pokud se nechcete horami pouze kochat, není nic jednoduššího, než sednout na vlak, autobus či do vlastního auta a vyrazit. Pokud si chcete užít hřebeny, vyplatí se vyrazit směrem na Červenohorské sedlo či na Skřítek a můžete si začít užívat přírodní ráj.

Cestou na Červenohorské sedlo se můžete krátce zastavit ve Velkých Losinách, které prosluly čarodějnickými procesy, krásným zámkem či nádhernou a stále funkční ruční papírnou. Za zmínku stojí i zdejší lázně.

Krásné výhledy si užijete i v případě, že vyrazíte pěšky přímo z centra Šumperka směrem na vyhlídku Městské skály, z Rapotína či přímo z Městských skal se lze dostat na rozhlednu Bukovka. Lepší výhledy na Jeseníky a Šumpersko nenajdete.

Za zmínku stojí také Dlouhé stráně, jeden ze sedmi divů České republiky. Na ty můžete vyrazit z Koutů nad Desnou, tedy z obce, kterou projíždíte při cestě na Červenohorské sedlo.

Samotný Šumperk toho ovšem skrývá více. I zde můžete najít vzpomínky na temné období čarodějnických procesů. Geschaderův dům dokonce nabízí expozici věnovanou této tématice, navštívit můžete i bývalou mučírnu, v níž nechybí ani některé mučící nástroje.

Toužíte po kultuře? Pak byste neměli minout šumperské divadlo, které rozhodně není na špatné úrovni. Naopak. Může vás jedině mile překvapit. Samotné centrum Šumperka je velice sympatické, i jeho blízké okolí. Hlavně na romantické noční procházky je jako stvořené.

Co je však v Šumperku na vzestupu? Gastronomie. Již proslulou je kavárna Pikola, lepší ve městě nenajdete. Máte rádi sladkosti? Nesmíte vynechat podnik Cukrle. Pokud milujete burgery, navštivte Cakir’s Burger. Již naprostou klasikou je Istria, kde najdete nejen pizzu a všechna jídla jsou cenově dostupná.

V případě horkého léta není nic lepšího, než vyrazit na vodní nádrž Krásné, případně do nedaleké Mohelnice, kde je krásné Moravičanské jezero. Nedaleko navíc najdeme CHKO Litovelské pomoraví, které je zejména z jara naprosto výjimečnou lokalitou.

Tím se dostáváme směrem do Olomouce, která toho má také mnoho co nabídnout. O tom ale zase jindy.

Zdroj: Šumperk, Mapy.cz, Gastromapa Lukáše Hejlíka

Oblíbené