Spojte se s námi


Ekonomika

Státní zaměstnanci dostanou přidáno. Jaké oblasti se to nejvíce dotkne?

Publikováno

dne

Vláda před několika desítkami hodin potvrdila, že státní zaměstnanci dostanou přidáno, přičemž se to dotkne oblasti, která buď byla zasažena pandemií koronaviru, anebo kde je přidání platu nezbytné pro další budoucnost.

Státní zaměstnanci budou mít po nějaké době opět vyšší výplaty. To před nedávným časem potvrdila vláda. Nebude se ovšem jednat o plošné navýšení, které původně schválila končící vláda v čele s Andrejem Babišem.

Aktuální vláda Petra Fialy se rozhodla pro přidání pouze některým profesím, a to především těm, kteří stáli v první linii při boji s pandemií koronaviru.

Od začátku letošního roku totiž dostali přidáno pouze zdravotníci, vojáci, policisté, hasiči, učitelé a pracovníci v sociálních službách.

Nyní se platové tarify zvednou nezdravotnickému personálu ve zdravotnictví, zaměstnancům ve správních úřadech, úředníkům územních samosprávných celků, nepedagogickým pracovníkům ve školství, zaměstnancům kulturních příspěvkových organizací, zaměstnancům zajišťující ekonomické, provozní, technické či administrativní práce v sociálních službách nebo civilním zaměstancům v ozbrojených složkách a bezpečnostních sborech.

Toto navýšení pak zatíží státní rozpočet dalšími 3,08 miliardami Kč. Co se týče rozpočtu územních celků, zde se pohybujeme ve výši zhruba 1,8 miliardy a co do rozpočtu zdravotních pojištěn to dělá 0,29 miliardy.

Sečteno a podtrženo – všem zaměstnancům veřejné správy, kteří se nedočkali přidání již v lednu, stoupnou platové tarify o 10 %. Navýšení platů se pak týká 370 tisíc lidí.

Ano, celkové náklady spojené s navyšováním mezd sice zasáhnou rozpočet nemalou částkou, po koronavirové krizi si to ale státní zaměstnanci zaslouží. A přidání učitelům také může být jistým přínosem do budoucna. Není totiž žádným tajemstvím, že české školství potřebuje mladé a perspektivní učitele.

A právě vidina solidního výdělku může být faktorem, proč si vystudovaní lidé opět najdou cestu do škol, nikoliv do obchodní či právnické sféry.

„Celkově si tak od září přilepší zhruba 308 tisíc zaměstnanců odměňovaných podle nejnižší stupnice platových tarifů a dalších asi 65 tisíc státních zaměstnanců, jejichž platové tarify byly naposledy valorizovány od ledna 2020,“ uvedl ministr Marian Jurečka, jehož slova ocitoval server Peníze.cz.

Zdroje: Peníze.cz, Kurzy.cz

Oblíbené