Spojte se s námi


Ekonomika

Státní zaměstnanci dostanou přidáno. Jaké oblasti se to nejvíce dotkne?

Publikováno

dne

Vláda před několika desítkami hodin potvrdila, že státní zaměstnanci dostanou přidáno, přičemž se to dotkne oblasti, která buď byla zasažena pandemií koronaviru, anebo kde je přidání platu nezbytné pro další budoucnost.

Státní zaměstnanci budou mít po nějaké době opět vyšší výplaty. To před nedávným časem potvrdila vláda. Nebude se ovšem jednat o plošné navýšení, které původně schválila končící vláda v čele s Andrejem Babišem.

Aktuální vláda Petra Fialy se rozhodla pro přidání pouze některým profesím, a to především těm, kteří stáli v první linii při boji s pandemií koronaviru.

Od začátku letošního roku totiž dostali přidáno pouze zdravotníci, vojáci, policisté, hasiči, učitelé a pracovníci v sociálních službách.

Nyní se platové tarify zvednou nezdravotnickému personálu ve zdravotnictví, zaměstnancům ve správních úřadech, úředníkům územních samosprávných celků, nepedagogickým pracovníkům ve školství, zaměstnancům kulturních příspěvkových organizací, zaměstnancům zajišťující ekonomické, provozní, technické či administrativní práce v sociálních službách nebo civilním zaměstancům v ozbrojených složkách a bezpečnostních sborech.

Toto navýšení pak zatíží státní rozpočet dalšími 3,08 miliardami Kč. Co se týče rozpočtu územních celků, zde se pohybujeme ve výši zhruba 1,8 miliardy a co do rozpočtu zdravotních pojištěn to dělá 0,29 miliardy.

Sečteno a podtrženo – všem zaměstnancům veřejné správy, kteří se nedočkali přidání již v lednu, stoupnou platové tarify o 10 %. Navýšení platů se pak týká 370 tisíc lidí.

Ano, celkové náklady spojené s navyšováním mezd sice zasáhnou rozpočet nemalou částkou, po koronavirové krizi si to ale státní zaměstnanci zaslouží. A přidání učitelům také může být jistým přínosem do budoucna. Není totiž žádným tajemstvím, že české školství potřebuje mladé a perspektivní učitele.

A právě vidina solidního výdělku může být faktorem, proč si vystudovaní lidé opět najdou cestu do škol, nikoliv do obchodní či právnické sféry.

„Celkově si tak od září přilepší zhruba 308 tisíc zaměstnanců odměňovaných podle nejnižší stupnice platových tarifů a dalších asi 65 tisíc státních zaměstnanců, jejichž platové tarify byly naposledy valorizovány od ledna 2020,“ uvedl ministr Marian Jurečka, jehož slova ocitoval server Peníze.cz.

Zdroje: Peníze.cz, Kurzy.cz

Ekonomika

Lidé od října dostávají od státu příspěvek na energie. Kolik činí tzv. úsporný tarif?

Publikováno

dne

Lidé od letošního října postupně dostávají státní příspěvek na energie. Jedná se o příspěvek nazvaný úsporný tarif, jenž obsahuje dvě rozdílné částky. Kolik tedy odběratelé energií obdrží a jak tento příspěvek získat?

Příspěvek, který se zejména v dnešní době velmi hodí. Vláda totiž schválila, že od října dostanou všechny domácnosti, které odebírají elektřinu od svých dodavatelů, jednorázovou podporu ve výši 3 500 Kč, potažmo 2 000 Kč podle tarifu.

Jedná se o takzvaný úsporný tarif, přičemž ale nezáleží na konkrétní spotřebě. Pro to, aby domácnosti tento příspěvek získali vlastně ani nemusí vyvíjet žádnou aktivitu.

Tato pomoc totiž přijde automaticky a lidé o ni od října jsou informováni přímo od svých dodavatelů elektřiny. Ti pak tento příspěvek aplikují různě – buďto sníží částku záloh nebo celkového vyúčtování.

Například společnost Innogy poslala zprávu o úsporném tarifu svým klientům už na konci září, kteří detail státního příspěvku najdou v sekci „Platby“.

V jejich aplikaci se pak klienti mohou samozřejmě podívat i na to, jaké zálohy jim konkrétně tento příspěvek pokryje.

„Kromě toho domácnosti ušetří díky odpuštění poplatků za podporované zdroje energie, a to od letošního října až do konce příštího roku. Poplatek dosahoval 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny (1 MWh je 1000 KWh).

Většina domácností tak v součtu letos získá pomoc ve výši aspoň čtyři tisíce korun, protože průměrná roční spotřeba jsou 3 MWh (kdo elektřinou jen svítí a napájí běžné spotřebiče, může mít spotřebu jen kolem 2 MWh za rok, naopak při ohřívání vody nebo vytápění domu elektřinou bude spotřeba výrazně vyšší),“ uvedl server Peníze.cz.

Zdroje: Innogy, Peníze.cz

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Elon Musk má znovu zájem o odkupu Twitteru! Kolik miliard dolarů by měla činit částka jeho prodeje?

Publikováno

dne

V minulosti už to tady jednou bylo, nyní se však zdá, že to Elon Musk myslí o to vážněji. Známý a slavný miliardář má znovu zájem o odkupu sociální sítě Twitter, přičemž nabízí 44 miliard dolarů. Dojde tedy ke změně majitele?

Čtyřiačtyřicet milionů dolarů, v přepočtu na naši měnu zhruba jeden bilion korun – tolik Musk nabídnul stávajícím majitelům Twitteru za jeho potencionální odkup.

Poprvé podal slavný miliardář nabídku na odkup této sociální sítě v dubnu, jenže z transakce poté sešlo, když od ní odstoupil sám Musk. A i tehdy se mělo jednat o částku 44 milionů dolarů.

Důvodem jeho odstoupení od dalších vyjednávaní bylo to, že mu firma údajně neposkytla údaje ohledně falešných účtů na stejnojmenné sociální síti. Twitter pak Muska za jeho nařčení zažaloval.

Aktuálně to ovšem vypadá, že generální ředitel Tesly obnovil svůj zájem. Podle serveru CNBC by dokonce mohlo dojít k dohodě už v pátek 7. října.

Jak také CNBC uvádí, podle Twitteru byly Muskovy uvedené důvody pouze záminkou, načež slavného miliardáře o odkupu přesvědčil pokles akcií na burze.

Nutno podotknout, společnost skutečně potvrdila, že onen dokument obdržela a uvedla: „Záměrem společnosti je uzavřít plánovanou transakci za 54,20 dolarů za akcii,“ stojí v prohlášení Twitteru, jehož slova ocitoval právě server CNBC.

Na základě posledních informací momentálně firma zvažuje, zda skutečně přikročí k této transakci a přijme nabízenou částku. A pokud k obchodu opravdu dojde, je velkou otázkou, jak Musk tuto sociální síť změní.

Zdroje: CNBC, The Washington Post

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Trh kryptoměn je zmražený, stejně jako realitní trh. Akcie ale dál padají

Publikováno

dne

Světová ekonomika se otřásá tento rok od základů. To samozřejmě zasáhlo jak akcie, tak především kryptoměny, které se značně propadly. Podobný osud se očekává i na realitním trhu nejen v České republice. Jaká je aktuální situace?

Ceny bytů jsou stále velmi vysoké a nejen kvůli pomalé výstavbě se propad jejich cen rozhodně nečeká. Mimo velká města je už ale situace trochu jiná.

„Strukturální problém na trhu bytů je a jen tak nezmizí. To znamená, že máme stále vysokou poptávku a velmi neflexibilní nabídku. Vůbec ale netušíme, jak to bude s ekonomikou, k jejíž zpomalení zřejmě dojde, a také jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině,“ nechal se slyšet bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v rozhovoru pro podcast Realitní Club.

Trend je již od jara zřejmý na všech online inzertních službách, kde se dostupná nabídka pozemků, bytů a domů mnohdy i ztrojnásobila.

Menší poptávka a potřeba rychlého prodeje tak logicky tlačí ceny některých nabídek dolů. A tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat i nadále.

I akcie nabírají další a další ztráty. K této chvíli je například index S&P 500 oproti začátku roku o 23,02 % nižší. Dow Jones za stejné období odepsal 19,10 % a Nasdaq dokonce 31,38 %.

Lehce zmražený je ale trh kryptoměn, který na nějaký větší otřes čeká už od začátku tohoto léta, když se dá říci, že se propad především u mnoha největších tokenů zastavil.

Zvrat zažil v posledních měsících Ethereum, jenž si prošel velkými změnami. Za posledních 7 dní je však ve ztrátě 1.32 %. Mnozí experti však očekávají další propad, který by měl kopírovat akciový trh.

Zdroj: Coinmarketcap, Newstream, Kurzy

Pokračovat ve čtení

Oblíbené