Spojte se s námi


Novinky

Soukromé školy získávají na popularitě, za sedm let v nich přibyl dvojnásobek dětí

Publikováno

dne

Soukromé základní školy se těší rostoucí popularitě. Za posledních sedm let se více než zdvojnásobil počet žáků na nich. Kromě toho přibylo také samotných soukromých škol.

V aktuálním školním roce chodí podle informací, které zveřejnila ČTK, do soukromých základních škol okolo 22 300 žáků, což je více než dvojnásobek oproti statistikám z roku 2015.

Přibylo však i samotných soukromých základních škol. Jejich počet za posledních sedm let vzrostl podle statistik ministerstva školství přibližně o 92 procent. Stále více je i soukromých školek, byť jejich nárůst není tak razantní.

Počet soukromých školek se zvedl zhruba o čtvrtinu a obdobně se navýšil i počet dětí v nich.

Celkově v České republice fungovalo v tomto školním roce 4238 základních škol, které navštěvovalo okolo 964 000 žáků. Soukromé školy tvořily 6,6 procenta ze všech škol, v roce 2015 byl jejich podíl pouze 3,5 procenta.

Co se týká soukromých školek, těch je nyní na území státu 425 a navštěvuje je téměř 14 000 dětí. Celkový počet školek je třináctkrát vyšší a dětí, které do školek chodí, je celkem zhruba 360 500.

Český statistický úřad v minulém roce vypozoroval měnící se zájem o vzdělání, když ve školkách ubyla pětina dětí mladších tří let a na základních školách vzrostl zájem o odklad povinné školní docházky a individuální vzdělávání.

„V minulém roce tuto možnost pro plnění základní školní docházky využilo 4600 žáků, téměř třiapůlkrát víc než v roce 2015,“ uvedl úřad. Podle pracovnice ČSÚ Aleny Hykyšové se může tento počet ještě zvýšit, jelikož si díky pandemii vyzkoušelo tuto možnost vzdělávání všichni žáci.

Zdroj: ČTK, ČSU, MŠMT

Oblíbené