Spojte se s námi


Novinky

Škoda auto představila plány pro letošní rok a odhalila čísla prodejů za rok 2022. Miliardy půjdou do elektromobility

Publikováno

dne

Automobilka Škoda před několika desítkami hodin nejenže odhalila čísla prodejů za loňský rok, ale také představila plány pro ten letošní. Hned 5,6 miliardy eur půjde na rozvoj elektromobility, stovky milionů budou určeny na posílení digitalizace.

Velké investice do rozvoje elektromobility a posílení digitalizace. Přesně o tom bude letošní rok ze strany automobilky Škoda, která tyto informace zveřejnila na svém oficiálním webu.

Konkrétně se má jednat o 5,6 miliard eur určených právě pro rozvoj elektromobility a 700 milionů eur má jít do digitalizace. Proč? Škoda totiž, ostatně stejně jako jiní výrobci automobilů, cílí právě na elektrické vozy a významně tak investuje do transformace společnosti.

Na základě posledních informací má Škoda v plánu také pokračovat v expanzi na zahraniční trhy, v brzké době chce společnost vstoupit na ten vietnamský, kde hodlá začít prodávat evropské modely.

Prodeje za rok 2022

Kromě informací o plánech pro letošní rok však přišla společnost Škoda také s konkrétními čísly týkající se prodejů svých vozů.

Celosvětově Škoda prodala hned 731 300 vozů, přičemž nejvíce šly její automobily na odbyt v západní Evropě (377 tisíc aut). Druhou příčku v rámci prodeje získala střední Evropa (148 tisíc), dle sportovní terminologie by na bronzové medaile dosáhla východní Evropa, ovšem bez Ruska (31 600 vozů).

V samotném Rusku bylo prodáno přes 18 tisíc kusů, v Číně 44 600 a v neposlední řadě v Indii téměř 52 tisíc. Dle oficiálních informací se pak dalších 60 tisíc vozů prodalo ve „zbytku světa“.

Octavia číslem 1

Co se pak určitých modelů týče, jasným králem prodejů se stala Škoda Octavia. Té bylo prodáno přes 141 tisíc kusů. Na dalších dvou místech vidíme vozy SUV, konkrétně tedy Kamiq (96 300) a Kodiaq (94 500).

Detailní pořadí, a to včetně procentuálního poklesu prodejů za jednotlivé modely společnost Škoda zveřejnila právě na svém oficiálním webu. Za zmínku ale stojí, že nejhůře prodávaným autem této automobilky se v roce 2022 stal model Rapid, jehož bylo prodáno pouze 17 300 kusů.

Vyjádření předsedy představenstva

„ŠKODA AUTO nebyla ve své novodobé historii nikdy konfrontována s tak rozsáhlými výzvami jako v uplynulém roce. Prokázali jsme značnou odolnost – a to je vlastnost, která má ve stále rychleji se měnícím prostředí zásadní význam,“ uvedl Klaus Zellmer v tiskovém prohlášení.

„Díky zrychlení elektrické ofenzivy jsme dobře připraveni na další roky a i nadále budeme pracovat na posílení významu České republiky jako důležitého centra automobilového průmyslu a elektromobility. Situace na trhu zůstane napjatá i v roce 2023, ale jsme optimističtí s jistou dávkou opatrnosti a věříme v postupné zlepšení situace během následujících měsíců,“ vysvětlil.

„Stavíme tak na velmi pevných základech, abychom společnost ŠKODA AUTO úspěšně provedli rokem 2023, ve kterém, mimo jiné, představíme novou generaci našich vozů SUPERB a KODIAQ,“ dodal předseda představenstva.

Zdroj: Škoda auto

Oblíbené