Spojte se s námi


Kultura

Šílený festival Thaipusam: Věřící se sebepoškozují a ukazují oddanost bohu. Ve kterých zemích se slaví?

Festival Thaipusam je jedním z nejvýznamnějších hinduistických festivalů slavených ve více zemích, včetně Indie, Malajsie, Singapuru a Srí Lanky. Tento festival je zasvěcen bohu Muruganovi, hinduistickému bohu války a vědění, synovi boha Šivy a bohyně Parvati.

Publikováno

dne

Festival Thaipusam je jedním z nejvýznamnějších hinduistických festivalů slavených ve více zemích, včetně Indie, Malajsie, Singapuru a Srí Lanky. Tento festival je zasvěcen bohu Muruganovi, hinduistickému bohu války a vědění, synovi boha Šivy a bohyně Parvati.

Historie festivalu Thaipusam sahá tisíce let zpět. Vznikl v jižní Indii a později byl přenesen do jiných částí světa tamilskou diasporou.

Pokud byste nevěděli, domovinou Tamilů je oblast jihoindického státu Tamilnádu a severní oblasti Cejlonu. Z většiny jsou to hinduisté, menšinu tvoří muslimové a křesťané.

Legenda vypráví, že bůh Murugan obdržel od boha Šivy kopí, které mu pomohlo zničit démona Surapadmana. Festival Thaipusam je oslavou tohoto triumfu a zároveň připomíná oddanost bohu Muruganovi.

Kdy a hlavně kde všude se Thaipusam slaví?

Thaipusam, jakožto hinduistický festival, se slaví při úplňku tamilského měsíce Thai, což podle našeho kalendáře připadá na přelom ledna a února. Slaví se v zemích, kde je významně zastoupena tamilská komunita, tedy například v Indii nebo Malajsii.

Nejvíce ze všech uvedených zemí je Thaipusam slaven právě v Malajsii a Singapuru, kde je také považován za národní svátek. V Malajsii se Thaipusam slaví v jeskynním komplexu Batu Caves, který se nachází poblíž města Kuala Lumpur.

Toto místo je známé právě svými obrovskými vápencovými jeskyněmi a figuruje zde socha Murugana. V Singapuru se festival slaví v chrámu Sri Thendayuthapani.

Thaipusam je také slaven v Indii a na Srí Lance. V těchto regionech přicházejí tisíce věřících do chrámů, aby vyjádřili svou oddanost bohu Muruganovi.

Rituály a zajímavosti s festivalem spojené

Thaipusam je známý svými velmi náročnými rituály a způsobem, jakým věřící vyjadřují svou oddanost. Jedním z nejvíce vizuálně přesvědčivých prvků festivalu je průvod, během kterého věřící nesou tzv. „Kavadi“.

To je fyzické břemeno, jehož nesením oddaní prosí Murugana o pomoc, obvykle ve prospěch milované osoby, která potřebuje uzdravení, nebo jako prostředek k vyrovnání duchovního dluhu.

Skládá se ze dvou půlkruhových kusů dřeva nebo oceli, které jsou ohnuté a připevněné ke křížové konstrukci tak, aby jej věřící mohli nést na ramenou. No a pochopitelně obsahuje i různé ozdoby.

Někteří věřící dokonce propichují své tělo, obličej nebo jazyk jehlami. Dalším rituálem je tzv. „Paal Kudam,“ kdy věřící na hlavě nesou nádoby s mlékem a pokládají je před sochu boha Murugana jako dar.

Celý festival je také plný hudby a tance, při kterých jsou používány tradiční hudební nástroje jako bubny a flétny. Tento festival pochopitelně přitahuje nejen mnoho věřících, ale také turisty, kteří díky tomu mohou nahlédnout pod pokličku hinduistické kultury a tradic.

Závěrem…

Festival Thaipusam je jedinečnou událostí, která ukázkově spojuje náboženství, kulturu a tradici. Pokud máte příležitost a řadíte se mezi náročnější cestovatele, neváhejte tuto fascinující událost navštívit.

Zdroje: CNN, IndiaTimes, National Today

Oblíbené