Spojte se s námi


Cestování

Santorini: Bílé domky na sopečném pobřeží ostrova

Santorini je perlou v koruně řeckých ostrovů. Barvy místní architektury a historie jsou přímo spjaty s řeckou kulturou. Výlet na Santorini je pro každého fanouška Řecka vzácností!

Publikováno

dne

Santorini je perlou v koruně řeckých ostrovů. Barvy místní architektury a historie jsou přímo spjaty s řeckou kulturou. Výlet na Santorini je pro každého fanouška Řecka vzácností!

Santorini, stejně jako celý svět, se zrodilo z velké erupce. Sopečná erupce před více než třemi tisíci lety změnila tvář ostrova v Egejském moři. Stala se rájem na zemi s černými plážemi, strmými svahy vrhajícími stín na bílá města a úrodnou půdou ideální pro pěstování vinné révy. Právě zde, na okraji Kyklad, se naplňuje sen o bájné Atlantidě. Jelikož je Santorini pozůstatkem většího ostrova, je možné, že kdysi skutečně bylo zcela skutečnou Atlantidou.

Červená pláž

Paralia Kokkini se považuje za jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově, a to díky původnímu červenému zbarvení okolních skal. Červené útesy se strmě svažují k průzračné azurové vodě a vytvářejí nezapomenutelné scenérie. Sestup na pláž je poměrně složité – musíte si totiž dávat pozor na skalní úlomky padající z útesu. Na pláž se lze dostat také lodí z Firy nebo Akrotiri.

Oia

Oia je malebná vesnice na severozápadě ostrova, která je postavena na strmém skalnatém svahu. V roce 1956 ji zničilo zemětřesení, ale v průběhu let byla řada domů přestavěna. Dnes Oia ohromuje svou krásnou architekturou a… mimořádnými západy slunce.

Právě malebné západy slunce sem denně přitahují tisíce lidí. Za nejlepší vyhlídkové místo se považuje vyvýšenina Kastelia – zde se však dá očekávat poměrně velký nával turistů. Během pobytu v obci stojí za návštěvu také Námořní muzeum, kde si můžete prohlédnout mimo jiné modely lodí a navigačních přístrojů.

Akrotiri

V bezprostřední blízkosti Červené pláže se nachází vesnice Akrotiri, kde kdysi stávalo starověké město, zničené sopečnou erupcí v 17. století před naším letopočtem. Dnes zde lze obdivovat archeologické nálezy, které se vyznačují velmi dobře zachovanými svědectvími o životě dávných obyvatel.

Vysoká úroveň rozvoje tehdejší civilizace budí respekt – archeologové zde objevili třípatrové budovy, propracovaný zavlažovací systém a dlážděné ulice. Do dnešních dnů se dochovaly také mimořádné fresky zdobící stěny domů.

Fira

Fira je správním centrem Santorini. Leží v centrální části ostrova, na okraji kaldery po výbuchu sopky. Právě tady najdete největší hustotu charakteristických modrobílých domů na Santorini, které vypadají, jako by byly vytesané do skály. V úzkých uličkách můžete narazit i na stavby, které pamatují byzantské časy.

Ve Fiře se nachází také Archeologické muzeum s bohatou sbírkou antických soch a váz a Muzeum prehistorické Théry, kde můžete obdivovat památky z minojské éry.

Vinice

Santorini je také proslulé svým vynikajícím vínem. Nachází se zde až 1 300 hektarů vinic. Za ochutnání stojí zejména suché bílé víno Assyrtiko, které zabírá 70 % zdejších vinic.

Zdroje: redakce, podroze, greece, planetscape

Oblíbené