Spojte se s námi


Novinky

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvětšit armádu. Ta má čítat už dva miliony vojáků

Publikováno

dne

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle kterého by v příštích měsících mohlo být do ozbrojených sil země přidáno 137 000 vojáků. V současné době má Rusko limit něco málo přes milion vojenského personálu a téměř 900 000 civilních mužů.

Putinův dekret přichází v době náboru po celé zemi s nabídkou velkých peněžních pobídek. Na základě informací BBC údajně náboráři dokonce navštěvovali věznice a slibovali vězňům svobodu a peníze.

Ministerstvo obrany Spojeného království ve svém prohlášení před dvěma týdny uvedlo, že dobrovolnické prapory zřizované v několika ruských regionech budou pravděpodobně tvořit součást nového armádního sboru.

Uvedla však, že „velmi omezená míra lidového nadšení pro dobrovolnictví pro boj na Ukrajině“ znamená, že bude obtížné najít požadovaný počet vojáků.

Výše uvedený dekret, který ostatně zveřejnila kancelář ruské prezidenta stanoví, že velikost ozbrojených sil by měla čítat přes dva miliony mužů, včetně jednoho milionu a 150 tisíc můžů aktivního vojenského personálu.

Server BBC také tvrdí, že tento dekret také žádá vládu, aby na tento účel poskytla podporu z federálního rozpočtu, jenž vstoupí v platnost 1. ledna 2023.

Ještě na začátku samotného konfliktu Rusko Ukrajině slibovalo velmi rychlý proces, celá záležitost se ovšem velmi protáhla a v posledních dvou týdnech na bojišti nedošlo prakticky k žádnému posunu.

Odhady západních zemí pak hovoří o tom, že od začátku konfliktu, který Moskva poněkud arogantně nazývá zvláštní ruskou operací, zemřelo nebo bylo zraněno 70-80 tisíc vojáků.

Zdroje: Dekret Vladimira Putina, BBC, Washington Post

Oblíbené