Spojte se s námi


Cestování

Reykjavík: Procházka po malebném hlavním městě Islandu

Přemýšleli jste, že byste někdy navštívili Reykjavík? Víte, jaká jsou nejkrásnější místa v tomto městě? Kde najdete nejvýznamnější umělecká díla a dozvíte se něco o historii či kultuře tohoto místa? Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o návštěvě hlavního města Islandu.

Publikováno

dne

Přemýšleli jste, že byste někdy navštívili Reykjavík? Víte, jaká jsou nejkrásnější místa v tomto městě? Kde najdete nejvýznamnější umělecká díla a dozvíte se něco o historii či kultuře tohoto místa? Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o návštěvě hlavního města Islandu.

Island je světově proslulý především svou přírodou. Jsou zde polární záře, majestátní ledovce, úžasné vodopády, nádherné vysočiny a samozřejmě aktivní sopky! Když lidé přijíždějí na Island, jen malá hrstka z nich přemýšlí o tom, co budou dělat v Reykjavíku. Hlavní město Islandu je plné překvapení a zajímavostí, takže už samotné město je atraktivní pro lidi s nejrůznějšími zájmy.

Místa spojená s historií

Podle Knihy osídlení je Reykjavík osídlený již od roku 874. Díky tomu má fascinující minulost, která se projevuje na mnoha nejoblíbenějších místech města. Právě zde se nachází dům, kde se začalo mluvit o konci studené války, je zde nejstarší parlament, ruiny vikingských staveb z 10. století a v Reykjavíku je mnoho míst, která zaujmou milovníky historie.

Dům Höfði

Dům Höfði je jednou z nejvýznamnějších islandských památek s mezinárodním historickým významem. Dříve zde sídlil francouzský konzulát a v roce 1986 hrálo toto místo mnohem větší roli, než by se vzhledem k jeho velikosti dalo očekávat. Právě zde se konal summit prezidentů Reagana a Gorbačova, kteří se setkali, aby projednali mezinárodní zákaz balistických zbraní v době studené války.

Ruiny Longhouse

Ačkoli na tomto seznamu nejsou žádná muzea, která by bylo vhodné navštívit, je třeba udělat výjimku v případě výstavy o osídlení v Reykjavíku. Zájemci o historii by si ji neměli nechat ujít. Najdete zde archeologické památky z nejstarších osad nalezených v Reykjavíku. Některé z exponátů pocházejí až z 9. století. Je zde také dobře zachovalý fragment stavby z 10. století.

Laugavegur

Laugavegur je hlavní nákupní ulice v Reykjavíku, známá svými butiky, restauracemi a bary. Je to také jedna z nejstarších ulic na Islandu. Její název lze doslova přeložit jako „Vodní ulice“ – a její název je odvozen od skutečnosti, že tudy procházeli místní obyvatelé, když odnášeli své špinavé oblečení do prádelny Laugardalur.

Kulturní památky

Kultura v Reykjavíku ve 20. a 21. století vzkvétala. Před druhou světovou válkou město spíše postrádalo zajímavá místa, ať už to měly být krásné budovy nebo místa, kde mohli obyvatelé obdivovat umění a setkávat se. Po válce se Reykjavík díky zaměření na cestovní ruch začal rozvíjet tak rychle, že byl v roce 2000 jmenováný jedním z devíti evropských měst kultury.

Kostel Hallgrímskirkja

Hallgrímskirkja je pravděpodobně nejznámější islandskou stavbou. Se svými 74,5 metry výšky je jednou z nejvyšších budov na ostrově. Její umístění na vrcholu kopce jí dodává na síle. Tento luteránský kostel byl vysvěcený v roce 1896 po 41 letech výstavby a byl pojmenováný po islandském básníkovi a duchovním ze 17. století Hallgrímurovi Péturssonovi.

Koncertní sál Harpa

Od svého otevření v roce 2011 Harpa soupeří s Hallgrímskirkja o titul nejikoničtější budovy hlavního města. Tato moderní budova se skleněnou fasádou složenou z oken různých tvarů má připomínat čedičové krajiny islandské přírody. Akustika uvnitř patří k nejlepším na světě, což ještě umocňuje mimořádný zvuk koncertů Symfonického orchestru a Národní opery, které se v ní konají.

Národní divadlo

Národní divadlo v Reykjavíku bylo otevřeno v roce 1950. Je známé svou jedinečnou architekturou a mimořádnými představeními. Většina z nich je v islandštině, ale konají se i akce v angličtině, stejně jako loutková představení a představení pro děti. Četné hry, které zde měly premiéru, získaly mnoho ocenění doma i v zahraničí a byly inscenovány po celém světě.

Místa spojená s uměním

Většina nejpozoruhodnějších památek v Reykjavíku jsou umělecká díla na veřejných místech. Od historických památek až po nástěnné malby na stěnách budov je Reykjavík místem umělecké tvorby děl, která vzdávají hold zručnosti a tvrdé práci jeho obyvatel. Návštěvníky s bystrým okem schopným takový talent rozpoznat potěší díla, která lze spatřit na následujících místech hlavního města.

Pomník Sólfar

Pomník Sólfar jako by hleděl z Reykjavíku podél zálivu Faxaflói směrem k hoře Esja. Při pohledu na tento památník je snadné pochopit, co chtěl autor Jón Gunnar vyjádřit: podmanivou sílu dobrodružství, touhu po objevování, potřebu jít vpřed a most mezi říší javy a snu. Socha, označovaná také jako „Óda na slunce“, je nejznámějším sousoším v Reykjavíku.

Street Art v Reykjavíku

Jedním z nejzajímavějších míst při návštěvě Reykjavíku je množství pouličního umění, které zdobí ulice. Pouliční umění je inspirováno islandským folklórem, fantazií a mnoho zdí a zídek ve městě je krásně pomalováno, aby je kolemjdoucí mohli obdivovat.

Místa spojená s přírodou

Přestože je Reykjavík hlavním městem Islandu, o přírodu zde není nouze. Ve dnech s bezmračnou oblohou mohou návštěvníci z mnoha vyhlídkových míst obdivovat sopečnou krajinu poloostrova Reykjanes, zasněžené vrcholky poloostrova Snæfellsnes a temné vrcholky Bláfjöll. Kromě toho je ve městě spousta zeleně, která vám pomůže uniknout z přeplněného centra.

Maják Grótta

Maják Grótta je místo v Seltjarnarnesu, odkud je krásný výhled na město, oceán a okolní přírodu. Působí klidně a romanticky a samotné místo je ideálním doplňkem prohlídek hlavního města, protože vám umožní pozorovat ruch města z nadhledu. Za návštěvu stojí zejména při východu nebo západu slunce a za bezmračných nocí zde lze často pozorovat polární záři.

Ostrov Viðey

Na poslední bod našeho seznamu se dostanete pouze lodí. Doporučujeme ho zejména těm, kteří hledají klid a pohodu v přírodě v kombinaci s historií a kulturou. Lodě na ostrov Viðey vyplouvají v létě denně a v zimě o víkendech.

Přestože je ostrov v současné době neobydlený, stále je na něm k vidění mnoho zajímavostí. Po celém ostrově jsou rozesety zříceniny z dob prvního osídlení. Můžete se po nich volně procházet a dosud stojící stavby mají významnou minulost. Ostrovní kostel je jedním z nejstarších na Islandu a dům Viðey byl první kamennou stavbou v zemi.

Zdroje: redakce, guidetoiceland, onet

Oblíbené