Spojte se s námi


Cestování

Rajčatová bitva nebo házení dětí aneb Nejbizarnější tradice ve světě

Ve světě najdeme spoustu různých zvyků a tradic, které z našeho pohledu mohou vypadat zvláštně, ale pro tamější obyvatele jsou naprosto normální a praktikují je už léta. V tomto článku se podíváme na ty pro nás nejbizarnější a nejzajímavější tradice z celého světa.

Publikováno

dne

Ve světě najdeme spoustu různých zvyků a tradic, které z našeho pohledu mohou vypadat zvláštně, ale pro tamější obyvatele jsou naprosto normální a praktikují je už léta. V tomto článku se podíváme na ty pro nás nejbizarnější a nejzajímavější tradice z celého světa.

Hinduistické piercingy na festivalu Thaipusam

Během oslav náboženského svátku Thaipusam hinduisté vyjadřují svou oddanost Pánu Muruganovi propichováním různých částí těla. Tento svátek se dodržuje především v zemích, kde je významně zastoupena tamilská komunita, jako je Indie, Srí Lanka, Malajsie, Mauricius, Singapur, Thajsko a Myanmar. Má to symbolizovat zabití zlého pomstichtivého ducha Soorapadmana oštěpem, kterou Pán Murgan uskutečnil.

La Tomatina

Největší rajčatová bitva na světě. La Tomatina, každoroční festival házení rajčat, který probíhá ve valencijském městě Buñol ve Španělsku. Koná se poslední srpnovou středu během týdne slavností města Buñol. 

O Tomatině existuje mnoho teorií. V roce 1945 během průvodu gigantes y cabezudos uspořádali mladí lidé, kteří se chtěli zúčastnit této akce, rvačku na hlavním náměstí města, Plaza del Pueblo. Poblíž byl stánek se zeleninou, a tak si nasbírali rajčata a použili je jako zbraň. To je nejpopulárnější z mnoha teorií o tom, jak Tomatina začala.

Řezání prstů kmene Dani

Kmen Dani (nebo Ndani) je původní obyvatelstvo, které obývá úrodnou půdu v údolí Baliem v západní Papui na Nové Guineji. Příslušníci tohoto kmene si při pohřebních obřadech uřezávají prsty na rukou jako projev smutku. Spolu s amputací si také na výraz smutku potírají obličej popelem a hlínou.

Uříznou si prsty na ruce, aby vyjádřili lásku někomu, koho mají velmi rádi. Když někdo z kmene Dani zemře, jeho příbuzný, například manželka nebo manžel, mu uřízne prst na ruce a pohřbí ho spolu s mrtvým tělem svého manžela nebo manželky jako symbol lásky k manželovi nebo manželce. Prst představuje tělo a duši, které budou vždy žít společně s manželem/manželkou. Počet uříznutých prstů závisí na tom, kolik osob miluje.

Házení dětí z výšky

Bizarní rituál házení novorozenců z 50 stop vysokého chrámu a jejich chytání do látky se v Indii slaví už 500 let. Praktikují ho páry, které jsou po složení slibu obdarovány dítětem v chrámu Sri Santeswar poblíž města Indi ve státě Karnataka. Rituál každoročně dodržují muslimové i hinduisté a probíhá za přísných bezpečnostních opatření.

Rituál se koná v prvním prosincovém týdnu a věří se, že nově narozeným dětem přinese zdraví, prosperitu a štěstí. Rodiče každoročně vysadí přibližně 200 dětí, zatímco davy lidí zpívají a tančí. Většina dětí je mladší dvou let.

Pohřební rituál Yanomamiů

Pohřební rituály za zemřelé příbuzné jsou velmi důležité u kmene Yanomami (Venezuela a Brazílie), lidé tohoto kmene chtějí zajistit klid pro duše zemřelých.

Když Yanomami zemře, jeho tělo se spálí. Popel a prášek z kostí se přimíchá do polévky. Jeho lidé pak polévku složenou z popela a kostí mrtvého vypijí. Věří, že požitím ostatků milované osoby v nich bude navždy žít její duch. Každé tělo musí být zpopelněno, protože Janomamové považují ponechání mrtvého těla v rozkladu za děsivé. Navíc duše bude nešťastná, pokud by nemohla najít místo odpočinku v tělech svých blízkých. Mrtvého těla je třeba se zbavit co nejdříve, protože duše by se mohla vrátit a strašit pozůstalé.

Zdroje: Lidovky, Kudy z nudy, Stream

Oblíbené