Spojte se s námi


Cestování

Rady a tipy, jak si poradit s jet lagem

Pokud cestujete napříč časovými pásmy, můžete se setkat s pásmovou nemocí, zvanou též jako jet lag. V tomto článku vám přinášíme několik doporučení, jak tento nepříjemný stav překonat.

Publikováno

dne

Pokud cestujete napříč časovými pásmy, můžete se setkat s pásmovou nemocí, zvanou též jako jet lag. V tomto článku vám přinášíme několik doporučení, jak tento nepříjemný stav překonat.

S jet lagem se setkáte při dálkových letech napříč několika časovými pásmy. Tělo se s takovou náhlou změnou hůře vypořádává a mezi jeho projevy patří nejčastěji velká únava, nespavost nebo naopak zvýšená ospalost, bolest hlavy nebo třeba žaludeční potíže.

Rozhodně není dobré tyto projevy podceňovat. Naopak se případné potíže dají zmírnit, pokud se budete držet několika jednoduchých zásad. V některých případech nemusíte jet lag pocítit vůbec.

Příprava před cestou

Pokud vás čeká let do vzdálené destinace, připravte se na něj předem a uzpůsobte svůj spánkový režim novému časovému pásmu. Pokud budete cestovat na východ, choďte několik dní před odletem spát dříve, při cestě na západ naopak choďte spát později.

Pokud je to možné, pokuste se svůj let naplánovat během dne. Dlouhé cestování je už samo o sobě dosti náročné, únava po nočním cestování je ale daleko vyšší.

Co dělat po příletu?

Po příletu do nové destinace nemáte jinou možnost, než se novému času přizpůsobit. Proto pokud přiletíte v dopoledních hodinách, nechoďte spát, i když se cítíte být unavení. Naopak při večerním příletu se pokuste hned uložit do postele.

Respektujte denní režim dané země. Pro rychlejší adaptaci se přes den vystavte slunečnímu svitu a klidně odložte i sluneční brýle. Naopak v noci se ideálně vyvarujte záření z elektronických zařízení.

Pamatujte, že tělo se s jet lagem vyrovnává 1-3 dny. Proto není vhodné plánovat náročnější aktivity bezprostředně po příletu. Naopak tělu dopřejte odpočinek a dostatek času, aby se se změnou vyrovnalo.

V cílové destinaci se zkrátka ze začátku orientujte podle světla. Ať už co se týče spánku, tak i ohledně stravování. Tělo si pak samo navykne na nové časové pásmo a přizpůsobí se. V žádném případě si však nepomáhejte například energetickými nápoji, ty by potíže mohly jen prohloubit.

Zdroje: Invia, Aktin

Oblíbené