Spojte se s námi


Cestování

Pulzující hlavní město Irska. Dublin je ideálním místem pro dovolenou ve městě

Dublin je hlavním a největším městem Irska, jehož historie sahá až do vikingských dob. Dnes se zde obraz moderní metropole prolíná s historickými památkami z doby, kdy ostrov ovládali Britové. Díky tomu si sem najde cestu každý turista.

Publikováno

dne

Dublin je hlavním a největším městem Irska, jehož historie sahá až do vikingských dob. Dnes se zde obraz moderní metropole prolíná s historickými památkami z doby, kdy ostrov ovládali Britové. Díky tomu si sem najde cestu každý turista.

Dublin se může zdát jako nenápadná destinace, kde nejsou písečné pláže jako na Sicílii ani tak slavné památky jako v Paříži. Město, které má dnes dvě tváře – technologickou, prosklenou a moderní, a historickou, plnou vzpomínek na bouřlivou minulost. Skrývá mnoho zajímavých míst, kde si každý najde něco pro sebe.

V Národní galerii milovníci umění objeví díla takových umělců, jako byl Monet. Milovníci historie mohou sestoupit do tajemných krypt pod městem. Zatímco zájemci o sport mohou sledovat řadu irských sportovních utkání. Skvělým místem, kde se můžete dostat do atmosféry města, je čtvrť Temple Bar, kde můžete ochutnat nápoje, jimiž je Irsko proslulé nebo poslechnout si místní hudbu.

Co navštívit v Dublinu?

Čtvrť Temple Bar

Jedná se o nejznámější dublinskou čtvrť, kterou si nenechá ujít žádný turista. Temple Bar je plný typických irských hospod s barevnými fasádami, často vyzdobenými vlajkami nebo květinami, včetně těch nejznámějších: Temple Bar Pub a The Palace Bar. Večer si zde můžete poslechnout živou hudbu, která vám ještě lépe přiblíží atmosféru města.

Při procházce čtvrtí je však třeba mít na paměti, že ačkoli se jedná o historické srdce Dublinu, dnes má typicky turistický charakter. Večer jsou hospody plné turistů a firemních pracovníků z centra města a ceny nápojů jsou poměrně vysoké. Často je také obtížné najít zde volný stůl.

Howth

Pokud vám po prohlídce Dublinu zbude ještě nějaký čas, vyplatí se udělat si krátký výlet do rybářského městečka Howth na poloostrově. Je vzdáleno necelou hodinu jízdy od hlavního města a nabízí úchvatný výhled na pobřeží. Na místě uvidíte také okouzlující hrad, maják a molo. Proč se po procházce nepodívat do některé z hospůdek s čerstvými rybami a mořskými plody.

Řeka Liffey

Skvělým nápadem je také procházka podél řeky Liffey, která je jakýmsi symbolem města a rozděluje ho na dvě poloviny. Za slunečných dnů můžete obdivovat památky a půvabné mosty na jejích březích. Nejznámější z nich je Ha’Penny. Je to jedno z nejfotografovanějších míst v Dublinu.

Daleko působivější je však moderní most Samuela Becketta, který svým tvarem připomíná harfu. Most je večer osvětlený a tehdy je na něj nejlepší pohled. Na břehu Liffey kotví také muzejní loď Jeanie Johnston. Jedná se o repliku lodi, která až šestnáctkrát přeplula Atlantik a vzala na palubu snící cestující putující do Nového světa.

Phoenix Park

Pro milovníky procházek a přírody je v Dublinu povinnou zastávkou Phoenix Park. Je to ideální místo k procházkám, jízdě na kole, venčení psa nebo hraní her s přáteli. Nachází se zde také jedna z nejstarších zoologických zahrad v Evropě, otevřená v roce 1831. V parku žije také stádo roztomilých daňků, kteří sem byli dovezeni v 17. století a od té doby žijí ve volné přírodě.

Trinity College

Ve zdech Trinity College, založené v roce 1592 a známé jako Trinity College, studovaly takové slavné osobnosti jako Oscar Wilde, Samuel Beckett a autor Draculy Bram Stoker. Univerzitu stojí za to navštívit nejen proto, abyste se prošli stejnými chodbami jako významní autoři, ale také proto, abyste si prohlédli Starou knihovnu. Uvnitř se nachází dlouhá místnost, dlouhá 65 metrů. Jsou v ní uložené největší poklady knihovny.

Zdroje: tvp, redakce, viator, dublin

Oblíbené