Spojte se s námi


Kultura

Prokletí malíři: Modiglianiho obrazy dnes patří k těm nejdražším, on však zemřel v bídě. Jeho těhotná žena pak spáchala sebevraždu

Obrazy Amedea Modiglianiho patří mezi ty nejdražší na světě. O to zajímavěji působí, že svůj život prožil v bídě, jež nakonec uspíšila jeho smrt v pětatřiceti letech. Modigliani je symbolem celé avantgardy – geniální umělec, který byl však zároveň zhýralcem a alkoholikem a mužem s velmi pochybnou pověstí.

Publikováno

dne

Obrazy Amedea Modiglianiho patří mezi ty nejdražší na světě. O to zajímavěji působí, že svůj život prožil v bídě, jež nakonec uspíšila jeho smrt v pouhých pětatřiceti letech. Modigliani je symbolem celé avantgardy a geniální umělec, který byl však zároveň zhýralcem, alkoholikem a mužem s velmi pochybnou pověstí.

Čtvrtý nejdražší obraz historie namaloval Modigliani

Takové titulky jsme mohli číst v roce 2018, kdy se prodal Modiglianiho obraz Ležící akt (na levém boku) za v přepočtu 3,4 miliardy korun.

Již před tím však Modiglianiho obrazy dosahovaly v aukcích velmi vysokých hodnot a vždy budily zájem. Modiglianiho avantgardní obrazy nejčastěji zobrazují lidské postavy a oplývají specifickou stylizací: v krátkosti zmiňme především úzké obličeje s protáhlými krky (zřejmá je inspirace africkým uměním, která je pro některé umělce tohoto období typická).

Hvězda i vyvrhel Paříže

Amedeo Modigliani (1884 – 1920) se narodil v Itálii, jeho umělecká dráha je však spjata s Paříží. Byl přesně tím, co si představíme pod pojmem bohémský umělec. Paříž ho milovala – byl pohledný, charismatický a měl geniální talent. Zároveň to byl opilec, hrubián, žil takříkajíc z ruky do úst a své okolí dost terorizoval.

Kdykoli se objevil na veřejnosti, byl těžce opilý nebo pod vlivem hašiše. Předcházely ho historky o jeho velmi divokých partnerstvích, ve kterých nebyla nouze o hádky a fyzická napadení. K tomu všemu Modigliani od mládí trpěl vážnými zdravotními problémy, mimo jiné tuberkulózou, a jeho nezřízený životní styl jeho stav samozřejmě zhoršoval.

Kdyby býval Modi, jak se mu říkalo, jiné povahy, zřejmě mohl slavit famózní umělecký úspěch už za svého života. On však své obrazy raději prodával za lahev alkoholu a žil, jak se dalo.

Jeanne Hébuterne – láska až za hrob

V Modiho životě nastal zásadní okamžik v roce 1917, kdy se seznámil s mladičkou Jeanne Hébuterne. I jejich vztah byl velmi bouřlivý a Modigliani už byl v této době opravdu vážně nemocný a velmi těžce závislý. Každopádně vznikla velká láska, ze které se dokonce narodilo dítě. Jeanne se nechala kvůli Modiglianimu vydědit svou rodinou a dala mu doslova všechno.

Když se Amedeo v roce 1920 konečně rozhoupal k tomu, že si Jeanne, která s ním byla podruhé těhotná, vezme za manželku, přetnula jejich plány smrt. Modigliani se silně opil a zároveň zřejmě vážně nachladil v lednové noci roku 1920, dlouhodobě zkoušený organismus už nevydržel a Amedeo Modigliani 24. ledna zemřel. Bylo mu pouhých 35 let. Zanechal za sebou stovky obrazů a několik významných soch.

Příběh je o to tragičtější, že Jeanne se s Amedeovou smrtí nedokázala smířit. Navzdory tomu, že byla těhotná, vyskočila z pátého patra a zemřela dva dny po svém milovaném Modim.

Této dramatické zápletce se dokonce věnují dva filmové snímky: Milenci z Montparnassu (1958, v hlavní roli Gérard Philipe) a novější Modigliani (2004, v hlavní roli Andy García).

Zdroj: lidovky.cz; malovanikresleni.cz

Oblíbené