Spojte se s námi


Filmy a seriály

Proč jen Spielberga neposlechla? Holčička v červeném se na Schindlerův seznam podívala dřív, než jí bylo 18 let. Později přiznala, že to byla chyba

Režisér Steven Spielberg varoval holčičku v červeném, kterou hrála Oliwia Dabrowska, aby se na Schindlerův seznam podívala až v dospělosti. Obával se, že dřív by to na ni mohlo mít negativní následky. Samozřejmě ho neposlechla a bylo to náročnější, než si představovala.

Publikováno

dne

Režisér Steven Spielberg varoval holčičku v červeném, kterou hrála Oliwia Dabrowska, aby se na Schindlerův seznam podívala až v dospělosti. Obával se, že dřív by to na ni mohlo mít negativní následky. Samozřejmě ho neposlechla a bylo to náročnější, než si představovala.

Jedna z nejděsivějších scén z filmu ukazuje holčičku v červeném kabátku, kterou Schindler vidí, jak se sama potuluje během likvidace krakovského ghetta. Jelikož je celý film černobílý, červená barva nese silný význam a je nepřehlédnutelná. Dívka zde funguje jako jakýsi morální spouštěč, aby si Schindler dodal odvahy a začal zachraňovat Židy.

Režisér Spielberg dle webu Ranker poznamenal, že pro něho dívka představuje způsob, jakým se holocaust odehrával. I když byl evidentně očividný a do očí bijící, pro jeho zastavení se udělalo jen málo. Historici prý vedou debatu o tom, do jaké míry mohli spojenci vojensky narušit fungování těchto táborů smrti.

Dívku v červeném hrála Oliwia Dabrowska, které byly v době natáčení pouhé tři roky. Spielbergovi slíbila, že se na Schindlerův seznam nebude dívat, dokud nebude dospělá. Dabrowska však slib nedodržela a podívala se na film v 11 letech.

Později přiznala, že to byla chyba. Ve filmu viděla víc, než dokázala sama zpracovat. Velkému množství nerozuměla a byla zmatená. Bylo to pro ni i emocionálně náročné. Není se čemu divit. Film je náročný i pro dospělé publikum.

„Styděla jsem se za to, že jsem ve filmu, a opravdu jsem se zlobila na svou matku a otce, když o mé roli někomu řekli,“ řekla po letech. „Dlouho, dlouho jsem to tajila, i když na střední škole se vše vědělo z internetu,“ uvedla později herečka.

Jakmile se na film podívala v dospělosti, uvědomila si, proč jí Spielberg prosil, ať film sleduje až v dospělosti. Musela pro pochopení vyrůst a získat informace ohledně historického kontextu.

Symbol naděje

Dabrowska se ve své roli holčičky v červeném stala symbolem filmu Schindlerův seznam. V minulém roce se zase pro změnu stala znakem pomoci ukrajinských uprchlíků. Polská rodačka oslavila již 24. narozeniny.

Pracovala na hranicích, kde uprchlíkům pomáhala s asistencí a humanitární pomocí. Na sociálních sítích sdílela fotografii ze Schindlerova seznamu. Místo červeného kabátu měla holčička modrý kabát a pozadí snímku bylo zbarveno do žluta (připomínající ukrajinskou vlajku).

 „Byla vždy symbolem naděje. Ať jím je znovu,“ napsala k fotce Oliwia.

Zdroj: Ranker, idnes, Blesk, Instagram

Oblíbené