Cestování
Německo zařadí Českou republiku na seznam vysoce rizikových oblastí
Zdroj: Pixabay
Vzhledem k horšícímu se koronavirovému stavu v České republice se Německo rozhodlo v pátek zařadit Českou republiku na seznam vysoce rizikových oblastí. Uvedl to český velvyslanec Tomáš Kafka.
Neočkovaní lidé v České republice budou mít potíže. Ti totiž budou muset podstoupit v Německu desetidenní karanténu, popřípadě po pěti dnech absolvovat test s negativním výsledkem.
Ani očkovaní ale nebudou mít cestování do této země bez problému, tedy alespoň ti s dětmi pod 12 let, které stále nemohou být očkovány. I ty musí být v karanténě, a to pětidenní.
Všechny osoby následně musí mít vyplněný vstupní formulář. Izolaci, popřípadě vstupní formulář, ale nemusí mít ti, kteří zemí pouze projíždějí.
Formulář a karanténa se také netýká pendlerů, kteří do země cestují za studiem či prací. Česká republika ale není jedinou novou zemí na seznamu.
Německo plánuje na seznam vysoce rizikových zemí dopsat i Maďarsko či Rakousko. Nachází se na něm i náš soused ze Slovenska, a to od konce měsíce října.
Zdroj: Novinky
Cestování
Skryté perly Německa: Objevujte krásy u našich sousedů, za návštěvu nestojí jen velká a známá města
Německo toho má mnoho, co může nabídnout. Z pohledu cestovatelů je z České republiky perfektně dostupnou destinací, která je navíc ideální také v případě, že máte k dispozici pouze omezený čas. Navštivte tyto skryté perly sousedního státu.
Německo toho má mnoho, co může nabídnout. Z pohledu cestovatelů je z České republiky perfektně dostupnou destinací, která je navíc ideální také v případě, že máte k dispozici pouze omezený čas. Navštivte tyto skryté perly sousedního státu.
Lübeck, Šlesvicko-Holštýnsko
Lübeck je historické město známé pro svou gotickou architekturu a láká milovníky historie. Jeho starobylé centrum je také zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Monschau, Severní Porýní-Vestfálsko
Monschau je malebné historické město ležící v pohoří Eifel. Nabízí krásné uličky s historickými domy a romantickou atmosféru.
Bamberg, Bavorsko
Bamberg je krásné město ve frankonské části Bavorska, které je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Nabízí malebné starobylé uličky, historické budovy a bohatou pivní kulturu.
Freiburg im Breisgau, Bádensko-Württembersko
Freiburg je krásné město ležící na jihozápadě Německa a vyniká svým slunečným podnebím a historickým centrem s katedrálou Freiburger Münster. Navíc je obklopen romantickým pohořím Schwarzwald a nabízí tak i vyžití v přírodě.
Garmisch-Partenkirchen, Bavorsko
Toto alpské město je oblíbeným cílem pro milovníky zimních sportů a horolezců. Nachází se poblíž nejvyššího vrcholu Německa, Zugspitze. Láká však nejen na nádherné přírodní scenérie a překrásnou krajinu, ale také na architektonické skvosty.
Heidelberg, Bádensko-Württembersko
Heidelberg je dalším nádherným univerzitním městem, které je známé pro své starobylé hradby, romantický zámek a malebné historický centrum.
Rüdesheim am Rhein, Hesensko
Toto malé město ležící u řeky Rýn proslulo svými vinicemi a krásnými panoramatické výhledy na řeku. Máte-li rádi německá vína, pak je toto místo přímo stvořené pro vaši návštěvu.
Rothenburg ob der Tauber, Bavorsko
Rothenburg ob der Tauber je jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst v Německu. Nabízí krásné náměstí s historickými budovami a starobylou romantickou atmosféru.
Trier, Porýní-Falcko
Trier je nejstarším městem v Německu a pro turisty je atraktivní zejména kvůli dochovalým římským památkám. Za zmínku stojí především městská brána Porto Nigra a amfiteátr.
Baden-Baden, Bádensko-Württembersko
Baden-Baden je luxusní lázeňské město, které je známé svými termálními lázněmi, krásnými parky a kasinem.
Zdroj: Germany Travel, Deutschland.de, Wikipedia
Cestování
The Hell Fire Caves – unikátní systém jeskyní, kde se scházel Klub pekelného ohně. Co se uvnitř dělo, je opředené tajemstvím
Jeskyně Pekelného ohně – to je název místa, které se nachází ve West Wycombe. Unikátní systém jeskyní, které se sice považovaly za starobylé, ale vyhloubil je v 18. století sir Francis Dashwood.
Jeskyně Pekelného ohně – to je název místa, které se nachází ve West Wycombe. Unikátní systém jeskyní, které se sice považovaly za starobylé, ale vyhloubil je v 18. století sir Francis Dashwood.
Zároveň to byl zakladatel známého Klubu pekelného ohně, kam patřili také vysocí britští aristokraté a státníci. Jeskyně později převzaly jméno společnosti, která se v nich scházela. Co se dělo v těchto místech se už nikdy nedozvíme, ale rozhodně šlo o schůzky, které měly zůstat utajené.
O co se vlastně jedná?
Jeskyně Pekelného ohně je unikátní jeskynní systém. Dříve se myslelo, že se jedná o křídový důl. Místní obyvatelé v 50. letech 17. století vykopali křídu z jeskyní a obnovili silnici z West Wycombe do High Wycombe. Křída se použila do základů silnice.
Jeskynní systém je dědictví této práce. Co je ale zajímavé, je tvar těchto jeskyní a také důvod, proč vznikly stylem, jakým vznikly. Nejsou to obyčejné jeskyně, kterými byste jen tak procházeli. V systému jsou vytvořené gotické klenby a procházíte chodbami.
Ty vedou do menších jeskyní nebo výklenků, kde nevíte, co se vlastně dělo. Dostanete se dolů do Vnitřního chrámu, a nakonec se dostanete až 90 metrů pod povrch kopce, na kterém se jeskyně nacházejí. Pod nimi je ještě malá řeka, na kterou místní v potřebovali malý člun, aby se dostali do Inner Temple.
Dobře si zapamatujte cestu, abyste se dostali ven
Pokud si ale nezapamatujete cestu, je možné, že se cestou ztratíte – tak geniální tento jeskynní systém je. Spoustu malých odboček a chodeb, do kterých se snadno zamotáte, byly vytvořené z důvodu, který nikdo nezná a bohužel už se ho nikdy ani nedozví.
Odborníci pouze předpokládají, že obyvatelé sledovali místní puklinu a jeskyně si vzali z úseků, které jim přišly rozumné. Samotné uspořádání jeskyní nemá žádný význam nebo systém. Odkazuje na části ženské anatomie, pohanské motivy nebo templáře.
Jeskynní gentlemanský klub?
V 50. letech 19. století bylo v Londýně spoustu gentlemanských klubů, kam chodili hlavně aristokraté. Sir Francis ale založil kromě Klubu pekelného ohně ještě několik dalších. Značka ale přišla později, původní klub Pekelný oheň založil Filip, vévoda z Whartonu. Klub patřil mezi ty, se kterými se nechcete dostat do křížku…
V té době ale byly kluby zakázány, protože chování členů se vymykalo kontrole. Scházeli se tedy v tichosti, ale jakmile se o klubu dozvěděla veřejnost, došlo k odhalení a v londýnských novinách se o něm začalo psát jako o Hell Fire Clubu.
Bohužel, žádné záznamy z doby, kdy se jeskyně vytvářely nebo co se dělo během schůzek, nejsou nikde k dispozici. Členové si užívali nejen společnosti žen, ale také se hojně jedlo a pilo. Záznamy spálil jeden z členů Paul Whitehead jen několik dní před svou smrtí. Zároveň byl správcem klubu, který se staral o plynulý chod schůzek.
Zdroj: BBC
Cestování
Vzhůru za zážitky: Zámek Hluboká
Nedaleko od Českých Budějovic, severně, asi patnáct minut autem, nachází se Hluboká nad Vltavou. Město, které je z turistického hlediska velice atraktivní. Kromě zámku, o kterém si dneska něco povíme, zde můžeme navštívit ZOO nebo lovecký zámek Ohrada. O zábavu zde rozhodně není nouze, protože i samotná procházka po městě nám přinese nezapomenutelné zážitky.
Nedaleko od Českých Budějovic, severně asi patnáct minut autem, se nachází Hluboká nad Vltavou. Město, které je z turistického hlediska velice atraktivní. Kromě zámku, o kterém si dneska něco povíme, zde můžeme navštívit ZOO nebo lovecký zámek Ohrada. O zábavu zde rozhodně není nouze, protože i samotná procházka po městě nám přinese nezapomenutelné zážitky.
Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším krajům České republiky. Ono se ani není čemu divit, vždyť města jako České Budějovice, Hluboká nad Vltavou nebo Český Krumlov zná opravdu každý. Navíc tohle je opravdu jen krátký výčet toho, co v regionu můžeme navštívit.
Můžeme tady sice navštívit krásnou čistou přírodu, rybníky či oblíbené rovinaté cyklostezky, my však zavítáme jinam. Na jeden z nejkrásnějších zámků v ČR, kterým právě Hluboká nad Vltavou je. Jaká je jeho historie a co můžeme vidět na prohlídkových okruzích? To zjistíme již za malou chvíli.
Pár faktů
Historie zámku sahá až do poloviny 13. století. V té době zde došlo k vystavění strážného hradu, který založili čeští králové. Často pak byl jako královský majetek dáván do zástavy. Hrad vlastnilo několik významných rodů, ale až páni z Hradce nechali v roce 1563 upravit hrad na renesanční zámek.
Dlouhých 300 let pak zámek patřil Schwarzenbergům, ti zde pobývali až do konce roku 1939. Jenže právě v tomto roce poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. Díky zvláštnímu zákonu Lex Schwarzenberg o svůj majetek definitivně přišli osm let později.
Během působení posledních majitelů došlo k několika stavebním úpravám. Tehdejší majitel Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu se svou manželkou kněžnou Eleanorou často jezdili do Anglie, a proto byl hlavní předlohou projektu královský zámek Windsor.
Prohlídkové okruhy
V pracovní dny zámek nabízí pouze základní prohlídkový okruh, který nás zavede do ranního či kuřáckého salonu, do čítárny nebo knihovny, také navštívíme expozici zbraní a zbrojnici. Otevřena je i věž, ale na tu můžeme vystoupat pouze v případě, že je hezké počasí.
Ostatní prohlídky jsou otevřeny jen do konce měsíce, nicméně jen v soboty, neděle a 28. září, kdy je státní svátek. Moc času už tedy není, pokud se však některou z těchto prohlídek rozhodneme navštívit, zamíříme do kuchyně nebo soukromých či hostinských apartmánů.
Vstupenky
Vstupenky si můžeme zajistit na místě i v online předprodeji. Ceny jednotlivých prohlídek se liší, protože každá je jinak dlouhá a nabízí k vidění jiné prostory. Za děti do pěti let nezaplatíte nic. Senioři, starší děti, studenti a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P pak mají zvýhodněné vstupné.
Tak hurá na výlet!
Zdroj: hluboka.cz, zamek-hluboka.cz
-
Zajímavostipřed 5 dny
Podzimní lidové pranostiky: Bude tuhá zima plná sněhu nebo nám snad hrozí i hladomor?
-
Lifestylepřed 7 dny
Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?
-
Lifestylepřed 2 týdny
Kvíz: Jaké jsou národnostní menšiny v České republice? Otestuje své znalosti
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb velký zvrat ve vyšetřování