Spojte se s námi


Různé

Pro někoho lahůdka, pro někoho jed aneb nebezpečné potraviny pro psy

Určitě znáte pohádky O pejskovi a kočičce, kteří vařili dort a dali do něj na co přišli. Ve skutečnosti ale naši pejsci a kočičky nemohou jíst všechno. Spousta potravin je pro ně totiž toxická, nebezpečná nebo nestravitelná. Tady se zaměříme na potraviny nebezpečné pro psy.

Publikováno

dne

Určitě znáte pohádky O pejskovi a kočičce, kteří vařili dort a dali do něj na co přišli. Ve skutečnosti ale naši pejsci a kočičky nemohou jíst všechno. Spousta potravin je pro ně totiž toxická, nebezpečná nebo nestravitelná. Tady se zaměříme na nebezpečné potraviny pro psy.

Toxické potraviny

Ze všech nebezpečných potravin jsou tyto nejhorší. Mohou pejskovi způsobit vážné zdravotní komplikace až smrt. Po pozření většího množství je vhodné co nejdříve kontaktovat veterináře.

Čokoláda

Patří mezi nejtoxičtější potraviny pro psa. Čím vyšší obsah kakaa má, tím je nebezpečnější. A přímo jedovatou látkou je theobromin. Mezi příznaky otravy patří žaludeční nevolnost, malátnost a záchvaty, nemusí se však dostavit hned ale klidně až do 24h po pozření. Jedovatá látka působí hlavně na srdce, které může až vypovědět službu. Další nebezpečné látky v čokoládě jsou kofein a vysoký obsah tuku. Pokud chcete pejskovi tuto dobrotu dopřát, dají se koupit speciální čokolády pro psy.

Kofein

Ať už se jedná o kávu, čaj či energetický nápoj, rozhodně nejsou vhodné pro psa, a to hlavně pro obsah kofeinu. Kofein však můžeme najít i v některých lécích na bolest pro lidi. Pokud vstoupí kofein do těla, zablokuje adesinové receptory a zvyšuje tak množství vápníku v srdeční svalovině. To způsobí poruchy srdečního rytmu až křeče. Konzumace může způsobit celkový šok projevující se např. zvracením, průjmem , neklidem a při vyšší koncentraci může dojít k úmrtí v důsledku selhání oběhové soustavy. Otrava se projevuje do 1-2h.

Alkohol

Možná vám to přijde nesmyslné…ale i tak se na sociálních sítích objevuje spousta videí, kdy pejsci pijí pivo nebo jiný alkohol. Alkohol má na naše mazlíčky stejné účinky jako na nás. A tak, stejně jako dětem, ani zvířatům do tlapek nepatří. Pro otravu stačí pejskům velmi málo, protože alkohol je pro ně vysoce toxický a čím menší je jedinec, tím je to horší. Pozření může způsobovat průjem, zvracení, problémy s koordinací až selhávání ledvin a srdce, což může vést až ke smrti. Navíc v pivu je také chmel, který je jedovatý. Otrava se projevuje dušností, zvýšením tepu a záchvaty.

Xylitol – umělé sladidlo

Umělá sladidla jsou dnes prakticky všude. Ve všech potravinách zvaných ,,bez cukru nebo ,,bez kalorií “ např. žvýkačky, bonbóny, arašídové máslo bez cukru, zubní pasta nebo ústní voda. Xylitol je ze všech umělých sladidel pro psy nejjedovatější. Vyrábí se zpracováním tvrdého dřeva a otravu způsobuje už velmi malé množství. Mezi příznaky patří slabost, špatná koordinace a dokonce i křeče. Tato látka totiž stimuluje slezinu, která pouští do krve více inzulínu a dochází tak k prudkému poklesu krevního cukru. Pes proto může upadnout i do bezvědomí.

Hrozny, rozinky, rybíz

Tyto nenápadné lákavé drobné bobulky jsou velikým strašákem. Není zcela jasné, co je příčinou vysoké jedovatosti. Pravděpodobně se jedná o silnou alergickou reakci. Při požívání v menších množstvích se poškozují ledviny, což je znát hlavně ve stáří pejska. První známky otravy nastupují již do několika hodin, jedná se o průjem, zvracení, křeče a bolesti břicha. Během 24 hodin se příznaky rozvíjí a pokud není otrava léčena, pejsek během 3-4 dní umírá ve velkých bolestech.Smrt může způsobit i 8 rozinek, víno peckové i bez pecek a rybíz jak červený tak černý.

Avokádo

Toto ovoce snesou pouze lidé, pro zvířata je vysoce jedovaté. Obsahuje totiž persin, což je látka způsobující záněty slinivky břišní, otoky plic nebo poškození srdce. Příznaky otravy se projevují zvracením, průjmem, ztíženým dýcháním či nafouknutím hrudníku. Nejnebezpečnější jsou listy, slupka a pecka. Nelze přesně určit jaké množství je závadné.

Ořechy a mandle

Celkově jsou ořechy nevhodné do stravy psa, obsahují totiž velké množství tuků a často se přehlídne plíseň, na kterou jsem psi většinou silně alergičtí. Nejnebezpečnější jsou makadamové ořechy. Toxin, který je v nich obsažen, napadá trávicí systém, nervovou soustavu a i svaly psa. Nebezpečné jsou i mandle, a to díky obsahu složky kyanidu, který také může způsobit otravu.

Lidské léky

Sice možná s dobrým úmyslem byste podali svému pejskovi léky proti bolesti. Pozor si ale musíte dát na obsah léků, abyste svému pejskovi neublížili. Látky jako paracetamol nebo ibuprofen , které jsou obsaženy v nejběžnějších lécích na horečku a bolest, jsou pro psa vysoce toxické. Proto nikdy nedávejte pejskovi lidské léky. Mezi nebezpečí otravy patří zvýšená prudce žaludečních šťáv, což může vést ke tvorbě vředů v žaludku, toxin má taky velmi nežádoucí vliv na ledviny, které silně poškozuje. Příznaky otravy bývají zvracení i s krví, křeče v břiše, apatie nebo močení a krví. Na váhu 10kg stačí půlka 500mg tabletky, aby zapříčinila smrt pejska.

Nezralá rajčata

Nedozrálá rajčata obsahují látku tomatin, která je velmi nebezpečná. Při pozření většího množství způsobuje nadměrné slinění, křeče, zvracení , průjem i dýchací potíže.Dozráním se nebezpečná látky snižuje, a tak přezrálá rajčata již nebezpečná nejsou.

Jádra ovoce

Jádra peckového ovoce obsahují kyanid. Tato látka se při pozření poškozeného nebo rozkousnutého jádra dostává do organismu, kde se hromadí. Proto otrava nastává až po pozření většího množství jader. Mezi projevy patří zrychlené dýchání, únavu, poruchou srdečního rytmu a dechu. Při závažné otravě se objevují též křeče a může nastat až smrt v důsledku selhání orgánů. Nejnebezpečnější jsou pecky broskví, třešní, hrušek, jablek a meruněk.

Oblíbené