Spojte se s námi


Novinky

Prahu možná postihne zákaz pití alkoholu na veřejnosti! Zastupitelstvo rozhodne koncem měsíce

Publikováno

dne

Pražští radní projednali úpravu vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích. Cílem upravené vyhlášky je co nejvíce snížit hluk a nepořádek, který na místech vzniká i díky cizincům, kteří se pomalu začínají do metropole vracet.

Různé snahy k úplnému zákazu prodeje i pití alkoholu na veřejnosti se nejvíce rozšířili během dvacátého století. Připomenout můžeme neslavnou prohibici v USA – tzv. Volsteadův zákon.

Za vůbec nejhorší snahu omezit konzumaci alkoholu považují lidé tzv. Suchý zákon od Michaila Gorbačova z roku 1985. Nicméně první snahy o omezení požití alkoholu v Rusku se vyskytovaly již v 16. – 17. století za vlády cara Borise Godunova.

Naopak za fungující je dnes považován známý model v severských zemích.

Konečné rozhodnutí musí padnout od zastupitelstva města Prahy a to koncem května. Pokud by vyhlášku odsouhlasili, začala by platit od 1. července 2022 a zakazovala by pití alkoholu od noční dvanácté hodiny do deváté hodiny ranní především na náplavkách a dalších téměř 1000 místech v hlavním městě.

Klidový režim by platil např. na nábřeží Ludvíka Svobody, na Smíchovské náplavce a Masarykově, Rašínově a Dvořákově nábřeží.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti bude i v okruhu sta metrů od zastávek MHD a vchodů do pražského metra.

Zákaz konzumace alkoholu bude platit také pro různé dětské parky, před školami, zdravotnickými zařízeními, v městských parcích a na různých náměstích a ulicích.

Úprava se netýká zahrádek restaurací a stánků s občerstvením. Výjimka by platila i na dny 31.12. a 1.1. a pro nahlášené akce, jako jsou pivobraní, vinobraní, koncerty apod.

Zdroj: Novinky, iDNES, Wikipedia

Oblíbené