Spojte se s námi


Cestování

Poznejte krajinu i chutě podhůří Jeseníků a Hané. Cyklotrasa Ochutnej Moravu nabízí gurmánské zážitky i sportovní výzvu

Podzim je sice za rohem, nicméně stále je ještě dost času na zajímavé cyklovýlety. Máte-li rádi kombinaci cyklistiky a ochutnávání dobrot, pak je přesně pro vás cyklotrasa Ochutnej Moravu, která nabízí skvělý zážitek.

Publikováno

dne

Podzim je sice za rohem, nicméně stále je ještě dost času na zajímavé cyklovýlety. Máte-li rádi kombinaci cyklistiky a ochutnávání dobrot, pak je přesně pro vás cyklotrasa Ochutnej Moravu, která nabízí skvělý zážitek.

V květnu roku 2020 došlo k oficiálnímu otevření cyklotrasy Ochutnej Moravu, která vás provede nejen krajinou, ale také chutěmi podhůří Jeseníků a úrodné Hané. Projekt se od začátku těší popularitě a chvále.

V soutěži Velká cena cestovního ruchu ČR 2020/21 získala tato cyklotrasa v kategorii Nejlepší turistický produkt krásné druhé místo. Zaslouženě? Rozhodně. Jedná se totiž o povedený způsob, jak lidi vytáhnout na kolo a současně podpořit lokální produkty.

Haná a podhůří Jeseníků se obecně netěší takovému turistickému vytížení, jaké by si tato část České republiky zasloužila. Jakýkoliv způsob, jak to změnit, je vítán.

Co vlastně cyklotrasa Ochutnej Moravu nabízí? Krásné krajinné scenérie, poznání moravského venkova na Hané a právě v podhůří Jeseníků a co hlavně, lokální dobroty.

Trasa měří 91 kilometrů, což představuje zajímavou sportovní výzvu. Není však vůbec nutné zvládnout ji za jediný den, byť to pro někoho rozhodně může být lákavá motivace. Najdeme na ní 11 zastávek a je rozdělena do 9 etap.

Počítá se se startem i koncem u vlakové stanice Zábřeh na Moravě. Můžete navštívit Levandulový statek v Bezděkově u Úsova, kde mají různé levandulové dobroty, neminete ani Loštice, kde se vyrábějí Olomoucké tvarůžky a kde je také jejich muzeum.

Zapomenout nesmíme ani Ofčí statek v Brníčku, ano, Ofčí statek, čtete správně, či leštinské Krušovo uzené maso.

Co se na trase uvidíte? Projedete CHKO Litovelské pomoraví, přiblížíte se ikonickým hradům Bouzov a Mírov. Navíc se nemusíte držet nutně značené cyklotrasy. Pokud byste si chtěli zaplavat, rozhodně nemiňte Moravičanské jezero, které je nedaleko od oficiální trasy.

Dobrou zprávou je, že na trase najdeme hned dvě dobíjecí stanice, takže o zážitky nepřijdou ani ti, kteří vyrazí na elektrokolech.

Zdroj: Ochutnej Moravu na kole, Mapy.cz

Oblíbené