Spojte se s námi


Cestování

Poznejte Chorvatsko: Dalmácie je kolébkou evropské civilizace a místem bohaté na památky

Střední Dalmácie je jedinečným místem na prázdninové mapě Evropy, a to nejen pro své jedinečné klima, teplé vody Jadranu nebo kulinářské bohatství. Je to také kolébka evropské civilizace a místem bohatým na památky světového významu, které vás přenesou do minulosti.

Publikováno

dne

Střední Dalmácie je jedinečným místem na prázdninové mapě Evropy, a to nejen pro své jedinečné klima, teplé vody Jadranu nebo kulinářské bohatství. Je to také kolébka evropské civilizace a místem bohatým na památky světového významu, které vás přenesou do minulosti.

V Dalmácii nás historie a kultura provází na každém kroku. Ať už popíjíme kávu v útulné kavárně, nebo se ztrácíme v křivolakých uličkách některého z měst, jedinečná architektura, která se na mnoha místech dochovala po stovky let, nám nedovolí zapomenout na dlouhou a bohatou historii tohoto regionu.

Nádherné paláce, divadla a náměstí vzbuzují úctu a jsou dokonalou kulisou pro oslavu toho, co vystihuje oblíbené chorvatské slovo „fjaka“ radost z „nicnedělání“.

Diokleciánův palác

Při návštěvě paláce se vrátíme o stovky let zpět, do doby, kdy se silueta města teprve utvářela. Působivou stavbu postavili na přelomu 3. a 4. století jako rekreační vilu císaře Diokleciána. Nelze si nevšimnout strohých tvarů budovy a opevněné konstrukce, která palác odlišuje od ostatních sídel té doby.

Zajímavé je, že uvnitř opevnění se nachází řada budov různého charakteru, které tak vytvářejí miniaturní městské centrum. Pro stavbu rezidence nařídil císař použít mramor a vápenec z nedalekého ostrova Brač. Při prohlídce paláce si nezapomeňte prohlédnout podzemní kobky, kde se natáčela Hra o trůny, a také vestibul, kde se večer konají koncerty.

Staré město Trogir

Perla Jadranu – tak se přezdívá přístavnímu městu Trogir, které se nachází pouhých 20 km severně od Splitu. Zdejší staré město je další památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO na mapě Dalmácie. Duch starověku je cítit v každém zákoutí. Historické centrum se nachází na ostrově, který je s pevninskou částí Trogiru spojený mostem. Druhý most vede na ostrov Čiovo.

Mezi nejvýznamnější památky starého města patří katedrála sv. Lovra, která je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Evropě. Katedrálu postavili na troskách kostela zničeného ve 12. století a vznikala v průběhu následujících čtyř století.

Nejdokonalejší ukázkou renesančního stylu v kostele je kaple svatého Jana Trogirského, postavená podle vzoru Jupiterova chrámu z nedalekého Diokleciánova paláce. Dokonalejší vyjádření architektonické a sochařské harmonie lze jen těžko najít.

Město Salona – bývalé hlavní město římské provincie a klenot Dalmácie

Salona, dnes známá jako město Solin, je jedinečným místem v Dalmácii. Bohatá historie se zde prolíná se zelení rostoucí na březích řeky Jadro, což z města činí ideální cíl pro krátký výlet, zejména vzhledem k jeho vynikající poloze – pouhých 8 km od Splitu. Před stovkami let byla Salona hlavním městem římské provincie Dalmácie a zároveň největším a nejbohatším městem v regionu.

Z tohoto důvodu je dnešní Solin plný římských ruin, k nimž patří i obrovský amfiteátr. Stavba se nachází na severozápadním konci městského areálu, který byl později obehnán vysokými hradbami s 88 věžemi. Stavba byla začleněna přímo do hradeb. V době svého největšího rozkvětu mohl amfiteátr pojmout 18 000 lidí. Dnes se z něj zachovaly poměrně dobře zachovalé ruiny.

První veřejné divadlo v Evropě

Chorvatsko se může pochlubit nejstarším veřejným divadlem v Evropě, které se nachází ve městě Hvar. Není divu, že se zde již od starověku scházela kulturní a intelektuální elita. Zmíněné divadlo se nachází v budově Arsenálu, který byl na přelomu 13. a 14. století postaven jako loděnice a úkryt pro galéry.

Od svého vzniku v roce 1612 bylo divadlo na Hvaru centrem společenského života města. S tímto místem byl spojený místní literární kroužek, který reprezentovaly takové osobnosti jako Lucić, Hektorović a Pelegrinović.

Město Kaštela jako „hradní“ město Dalmácie

Už jste někdy slyšeli o městě, které má sedm hradů a sedm historických center? Vítejte v Kaštele, nádherném městě ve střední Dalmácii, které je vlastně skupinou sedmi menších měst nacházejících se podél pobřeží stejnojmenného zálivu.

Jsou to Kaštel Sućurac, Kaštel Gomilica, Kaštel Kambelovac, Kaštel Lukšić, Kaštel Stari, Kaštel Novi a Kaštel Štafilić. Pevnosti budovali na útesech nebo ostrůvcích podél pobřeží, vždy v těsné blízkosti moře. S pevninou jsou spojený padacími mosty a bezpečnost byla střežena z vysokých věží.

Zdroje: nationalgeographic, srodkowadalmacja, redakce

Oblíbené