Spojte se s námi


Novinky

Povinné očkování přichází! Rakouský parlament schválil novelu zákona, odpůrcům hrozí vysoké pokuty

Publikováno

dne

Budou ostatní evropské země následovat? Těžko říct, Rakousko se každopádně stává prvním státem, který zavádí povinné očkování proti koronaviru Covidu-19. Občanům, kteří odmítnou povinnou vakcinaci pak hrozí vysoké pokuty.

Do země v této souvislosti míří skupiny aktivistů a odpůrců, kterým se tento krok nelíbí a označují to za odebrání lidských práv a svobod. Ostatně velmi podobně se na toto téma v nedávné době vyjádřil i Karel Janeček.

Tuto změnu už ve čtvrtek 3. února schválila horní komora rakouského parlamentu, svou podporu vyjádřila v nedávném čase i dolní komora.

Zákon se přitom stává platným od začátku února, přičemž se nejrpve jedná o tzv. přechodnou fázi, která bude trvat do poloviny března. Pokud ani poté nebudou osoby starší osmnácti let naočkované, hrozí jim poněkud vysoká pokuta.

Zahraniční server BBC totiž uvádí, že v případě odmítnutí očkování se dotyčná osoba dopustí přestupku a bude muset zaplatit pokutu ve výši 3 600 eur, což v přepočtu vychází na zhruba 80 tisíc Kč.

Doposud bylo proti koronaviru plně očkováno 72 % Rakušanů. Očekává se, že nařízení o očkování zůstane v platnosti do ledna 2024, přičemž vláda investuje 1,4 miliardy eur do opatření, jejichž cílem je povzbudit neočkované lidi, aby se dobrovolně přihlásili k vakcinaci.

Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mueckstein tento krok označil za velký krok v boji proti pandemii koronaviru.

Kancléř Karl Nehammer zase prohlásil, že povinné očkování a nabízí nemalou příležitost pro naši společnost, co se týče dosažení trvalé svobody. Pandemie podle jeho slov nemůže lidstvo nadále takto obtěžovat.

Vídeň jakožto hlavní město Rakouska ovšem v důsledku toho zažívá a ještě bude zažívat masivní protesty, z nichž některé čítají přes 40 000 lidí. Demonstrace tak přilákaly koalici bojovníků proti očkování a krajně pravicových extremistů.

Přikročí k podobnému kroku i ostatní evropské země? V sousedním Německu údajně nová vláda vedená kancléřem Olafem Scholzem uvedla, že v březnu předloží návrh na novelu zákona, co se právě povinného očkování týče.

Povinná vakcinace je zavedena také v Řecku, ovšem zatím pro občany starší 60 let. Vzhledem k aktuální situaci se ovšem podobný postup dá očekávat i v dalších evropských zemích.

Zdroje: BBC, France24

Oblíbené