Spojte se s námi


Rady a tipy

Podvodné e-shopy jsou aktivní zejména před Vánoci. Při objednávkách proto buďte ostražití

Každému, kdo má všech pět pohromadě, jistě dojde, že internet není pokaždé mírumilovný. A to platí obzvlášť při nákupech. V dnešní době totiž zvládne e-shop založit skutečně každý, bez pokročilých dovedností. Toho využívají mazaní podvodníci, kteří pod vidinou vašich peněz vesele provozují svoje stránky a číhají, až jim skočíte takříkajíc „na špek“.

Publikováno

dne

Každému, kdo má všech pět pohromadě, jistě dojde, že internet není pokaždé mírumilovný. A to platí obzvlášť při nákupech. V dnešní době totiž zvládne e-shop založit skutečně každý, bez pokročilých dovedností. Toho využívají mazaní podvodníci, kteří pod vidinou vašich peněz vesele provozují svoje stránky a číhají, až jim skočíte takříkajíc „na špek“.

Vydělávání prostřednictvím internetových obchodů se poslední dekádu široce rozmohlo. Jak by ne? Ač se jedná o náročnou podnikatelskou činnost, obživa tímto způsobem je poměrně lukrativní a může s ní začít kdokoliv. A to je kámen úrazu.

Někteří lidé totiž nejednají poctivě, tudíž se snadno stane, že místo vytouženého zboží nedostanete nic. Jak se bránit proti těmto šejdířům? Zapojte především selský rozum a vzdělávejte se. Nekalé praktiky se každou chvíli mění a vylepšují, takže je dobré mít o nich alespoň základní přehled. Pojďme tuto problematiku společně rozebrat a uveďme si několik příkladů.

Aktivní o Vánocích

Na falešné e-shopy můžeme narazit celoročně. Nepsaným pravidlem však je, že se často objevují při nějaké příležitosti. Pandemie jim dala možnost nabízet respirátory, dezinfekční prostředky a podobně, přičemž po zaplacení se zákazník objednávky nedočkal. Podobný princip platí v předvánočním čase. Zde se nemusí sortiment omezovat pouze na zdravotnické pomůcky, rozšiřuje se například o elektroniku, luxusní kosmetiku, dekorace do domácnosti, kuchyňské načiní, šperky a takto bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Jednoduše řečeno, toto období dává možnost zlodějům cílit na široký okruh spotřebitelů, takže mezi okradenými se mohou ocitnout prakticky všichni.

Hledejte a čtěte

S velkou pravděpodobností nebudete první návštěvníci. Před každým nákupem se proto podívejte na zkušenosti ostatních. Ty většinou naleznete na Googlu jako recenze po zadání odpovídajícího výrazu (nejčastěji názvu e-shopu, jména firmy, kontaktní osoby…), Heurece či Zboží.cz, případně pro zahraničí Trustpilot.

Vydávají se za známé značky a společnosti

Občas lze narazit na web podobný tomu, jenž běžně používáte. Nenechte se zmást a podívejte se na doménu. Pokud něco nesedí (chybějící, přebytečné písmeno, přidaný spojovník…), ihned ono místo opusťte. Rozdíl mezi „mujdobryobchod.cz“ a „muj-dobry-obchod.cz“ patrně nepřehlédnete, ale stává se to.

Jednoduché poznávací znaky

Seriózní prodejce vždy uvádí sídlo subjektu a kontakt. Ověřte si, zda tyto informace vypsal, popřípadě jestli odpovídají realitě. Okatě levné ceny také dokáží mnoho prozradit. Červenou kartou pak pro Vás musí znamenat možnost platit pouze kartou, eventuálně kryptoměnami. Provádějte transakce pomocí bankovního převodu. Nejenže se při včasné reakci a uvědomění banky možná podaří proces zastavit, především se uchráníte před zneužitím citlivých údajů.

Již jste naletěli?

Rozhodně se nestyďte a neváhejte vše oznámit na policii. Spojte s dalšími oběťmi. Uchovejte si veškeré faktury, potvrzení a komunikaci, zkopírujte informace z hlaviček e-mailů, zkrátka se snažte pomoci vyšetřovatelům.

Zdroje: Redakce, NGSS

Oblíbené