Zajímavosti
Plavby výletních lodí, jež skončily katastrofou
Plavba na luxusně vybavené výletní lodi se zdá být zážitkem, jenž se natrvalo zapíše do vaší paměti. Cestovní kanceláře se předhánějí v nabídce. Plavit se můžete po Středozemním moři i vydat se trochu dále, až do Karibiku. Během plavby si lze užívat koupání v bazénu, chodit na bezva jídlo do restaurací, nakupovat v obchodech, relaxovat v sauně. Prostě strávit pár volných dní tak, abyste zregenerovali své síly. Ale pozor na to, v minulosti některé výletní lodě postihly námořní katastrofy a ony šly i s cestujícími ke dnu. Které to byly?
Plavba na luxusně vybavené výletní lodi se zdá být zážitkem, jenž se natrvalo zapíše do vaší paměti. Cestovní kanceláře se předhánějí v nabídce. Plavit se můžete po Středozemním moři i vydat se trochu dále, až do Karibiku. Během plavby si lze užívat koupání v bazénu, chodit na bezva jídlo do restaurací, nakupovat v obchodech, relaxovat v sauně. Prostě strávit pár volných dní tak, abyste zregenerovali své síly. Ale pozor na to, v minulosti některé výletní lodě postihly katastrofy a ony šly i s cestujícími ke dnu. Které to byly?
Dongfang zhi Xing
Asi nejznámější katastrofou na moři bylo potopení parníku Titanic. Kdo by neznal jeho osud, který byl i několikrát převeden na filmová plátna? Podobný osud ale postihl i jiné lodě.
Například Dongfang zhi Xing, což byla říční výletní loď, jež se plavila po řece Jang-c´-ťiang. Osudná se jí stala noc 1. června 2015. Loď byla na své cestě z Nanjingu do Chongqiungu, když asi osm kilometrů od ní oblast zasáhlo tornádo o rychlosti 138 až 177 km/h.
Dongfang zhi Xing vplula do bouřkové linie a na jejím potopení se podepsal downburst, což je silný propad studeného vzduchu. Ten v přízemní vrstvě vytvoří ničivý vítr vanoucí přímočaře všemi směry. Na lodi se plavilo 454 osob, z nichž se zachránilo jen 12. Tato lodní katastrofa je největší v čínských dějinách.
Eastland
Americký parník SS Eastland byl na vodu spouštěn v roce 1903. Jednalo se o výletní loď, která plula na trase South Haven – Michigan – Chicago – Illinois v systému pěti Velkých jezer v USA. Už od počátku měla problémy se svou stabilitou, často se nakláněla na bok. Její kapacita proto musela být snížena na 2800 cestujících a byla dovybavena dalšími záchrannými čluny.
Po katastrofě Titaniku byl v roce 1915 schválený federální námořní zákon, který požadoval kompletní sady záchranných člunů pro Eastland a další americké lodě. Tato dodatečná úprava ale nejspíš způsobila, že Eastland byl ještě těžší. O další přírůstek hmotnosti se pak zasloužila rekonstrukce dřevěné podlahy v přední jídelně, jež byla nahrazena betonovou. To lodi přidalo dalších asi 20 tun hmotnosti.
Na svou poslední plavbu loď Eastland 24. července 1915 ani nevyplula. K neštěstí došlo ještě v přístavu v Chicagu, kdy se nalodilo na 2572 cestujících. Většina z nich byli zaměstnanci z továrního komplexu Hawthorne Works společnosti Western Electric Company, imigranti z Evropy, kteří se plavili na piknik.
Chybou nejspíš bylo, že velká část cestujících se shromáždila na otevřených horních palubách. Loď se pouhých šest metrů od břehu začala nebezpečně naklánět na levý bok, až se zcela převrátila a zůstala v bahnitém dně v hloubce asi šesti metrů. To mělo za následek smrt 844 cestujících a členů posádky včetně více než 220 Čechů.
Morro Castle
Další lodí, která neskončila příliš slavně, je americký zaoceánský parník Morro Castle, jenž přepravoval cestující mezi Havanou a New Yorkem. Na vodu byl spuštěný v roce 1930 a na své trase dokázal najednou přepravit až 480 osob. Plavba na lodi byla v té době oblíbená i proto, že zatímco v USA platila prohibice a zákaz alkoholu, tak na lodi Morro Castle se mohlo vesele slavit a popíjet. Dne 7. září 1934 náhle zemřel kapitán lodi Robert Willmott.
Na druhý den pak vznikl požár ve skladovací skříňce, od něho chytly elektrické kabely a celá loď se ponořila do hustého a nedýchatelného dýmu. Pokusy posádky o likvidaci ohně byly nekoordinované, část posádky loď opustila a cestující zanechala svému osudu. Mnozí z nich naskákali do vody, kde ale našli smrt. Celkem zahynulo 137 cestujících.
Zdroj: Oyster.com, Wikipedia.org
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci se začínají rozjíždět. Sedmý díl byl pořádná jízda plná intrik
-
Reality showpřed 2 dny
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
V roce 1989 zasáhla Rusko jedna z nejhorších dopravních katastrof. Při rozsáhlém výbuchu u Ufy zemřelo téměř 600 osob
-
Novinkypřed 1 týdnem
Ačkoliv Zrádci ztrácejí diváky, casting na druhou řadu je v plném proudu