Spojte se s námi


Lifestyle

Otcové jako hrdinové, kteří pozitivně ovlivňují zdravý vývoj dětí a jejich sebevědomí

V minulosti byla výchova a péče o děti považována za hlavní úkol žen. Nicméně v moderní době se stále častěji stává, že otcové se aktivně zapojují do života svých potomků. Tento trend je více než vítaný, protože role otců ve vývoji dětí má zásadní význam.

Publikováno

dne

V minulosti byla výchova a péče o děti považována za hlavní úkol žen. Nicméně v moderní době se stále častěji stává, že otcové se aktivně zapojují do života svých potomků. Tento trend je více než vítaný, protože role otců ve vývoji dětí má zásadní význam.

Otcové přinášejí do výchovy dětí jedinečný pohled. Zatímco matky zajišťují péči a ochranu, otcové fungují jako most, který dětem otevírá dveře k vnějšímu světu a novým zkušenostem. Od raného věku podporují zvědavost a učí, jak reagovat na neočekávané situace.

Jedním z klíčových prvků je odlišný způsob komunikace. Otcové obvykle používají složitější formu jazyka, což rozšiřuje slovní zásobu dětí. Místo toho, aby pouze řešili problémy svých dětí, povzbuzují je k hledání vlastních řešení, projevování a aktivnímu přístupu. Aktivity s otcem jsou často fyzicky náročnější a riskantnější, což posiluje důvěru ve vlastní schopnosti a dovednosti. 

Jaký přístup bývá typický u otců vůči dětem?

  • Otcové ve své komunikaci s dětmi často používají složitější formu jazyka, což přispívá k pestřejší slovní zásobě dětí.
  • Namísto toho, aby řešili problémy svých dětí, podněcují je k tomu, aby samy nacházely řešení a podporují je v tom, aby projevily aktivní postoj.
  • Ve svých hrách s dětmi se často angažují s větším nasazením, mnohdy i netradičním způsobem. Často jde o fyzicky náročné aktivity, které děti baví a zároveň je učí řešit neočekávané situace a překonávat různá rizika.

Zahrnutí otců do výchovy dětí má klíčový vliv na jejich zdravý psychický rozvoj a posílení sebevědomí. Aktivní fyzická hra, rozšíření slovní zásoby, dohled a nastavení pravidel jsou nezbytné faktory které umožňují dítěti propojení s okolním světem a schopnost úspěšného fungování v něm.

Všechno by mělo být v rovnováze. Přílišná snaha o samostatnost může způsobit problémy s dodržováním pravidel a hranic. Přestože otcové jsou nezastupitelní, nepřítomnost otce nemusí být pro děti zničující. Avšak studie ukazují, že děti s přítomnými otcovskými postavami mají větší sebevědomí, jsou odvážnější a lépe reagují na pokyny.

Přesto existují některé formy nepřítomnosti otce, které mohou zanechat negativní dopad. Nepřítomnost otce, ať už fyzická nebo emocionální, může mít dopad na duševní a intelektuální vývoj. Děti, s nepřítomným otcem, se mohou potýkat se špatnými školními výsledky, depresemi a problémy v komunikaci.

Různé formy nepřítomnosti otce

  • Fyzická absence otce: Zde otec nepřítomně zůstává fyzicky i psychicky. Nechává matku samotnou čelit výzvám výchovy dítěte, ať už jde o ekonomiku domácnosti nebo péči. Ignoruje důležitou úlohu, kterou by měl mít ve výchově svého potomka.
  • Emoční nepřítomnost otce: I když je fyzicky přítomen, na emoční úrovni je pro dítě nedostupný. Odmítá se podílet na výchově nebo se domnívá, že je to záležitost výhradně matky. Děti trpí nedostatkem emocionální podpory, protože otec nejeví zájem o jejich pocity a potřeby.
  • Fyzická neúčast otce: Někdy se otec rozhodne opustit rodinu, ale stále se o své děti snaží zajímat. Avšak kvůli nedostatku fyzické přítomnosti nemá dostatek času na to, aby se s dětmi spojil tak, jak by bylo potřeba. To může způsobit nedostatek vědomostí o jejich životě a potřebách.

Otcové jsou pro děti klíčovou oporou, protože přinášejí výzvy a podporují jejich růst. Oslavování role otců má smysl, ačkoli tento svátek v některých zemích není tak rozšířený. Trávení času s dětmi a podpora jejich rozvoje přináší největší odměnu. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete oslavit tento den dary nebo aktivitami, je jasné, že role otců ve výchově dětí má nenahraditelný význam pro jejich sebevědomí a schopnost čelit výzvám.

Zdroj: Novinky.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Publikováno

dne

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.

Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.

Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.

Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.

Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.

Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.

Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.

V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.

Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.

Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.

Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.

Zdroj: Sporcle, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené