Spojte se s námi


Celebrity

Od Vivaldiho Čtvero ročních dob uplynulo už 400 let

Publikováno

dne

Od doby, kdy Antonio Vivaldi představil světu Čtvero ročních dob uplynulo již zhruba 400 let. Pojďme si připomenout italského hudebního skladatele, jehož tvorba přežila až do dnešní doby a s velkou pravděpodobností bude žít i dlouho po nás.

Dnes je tomu přesně 345 let, co poprvé vykřikl v Benátkách budoucí nesmrtelný velikán vážné hudby Antonio Lucio Vivaldi, italský hudební skladatel, který je znám především svými více než 500 koncerty pro různé nástroje, zejména pro housle.

Jeho nejslavnějším dílem je soubor čtyř houslových koncertů, jenž nazval Čtvero ročních dob a který patří k nejpopulárnějším klasickým dílům vůbec.

Vivaldi byl také operní skladatel a složil více než 90 oper. Jeho hudba je charakteristická pro svou melodickou líbeznost, svěžest a expresivní sílu. V jeho skladbách se často objevují virtuózní pasáže pro sólové nástroje a bohatá harmonie.

Několik zajímavých faktů:

Vivaldi byl knězem. Přestože je dnes nejvíce známý jako hudební skladatel, vstoupil do semináře v roce 1693 a byl vysvěcen na kněze v roce 1703. Zůstal však aktivní v hudbě po celý svůj život.

Byl známý jako „rudý kněz“. Vivaldi měl zrzavou barvu vlasů a často nosil rudé šaty, což mu vyneslo tuto přezdívku.

Po Vivaldiho smrti v roce 1741 bylo jeho dílo téměř zapomenuto a bylo nutné počkat více než 200 let na jeho obnovu popularity v 20. století.

Vivaldiho hudba byla v jeho době velmi populární a hrála se v koncertních sálech po celé Evropě, včetně Vídně, Londýna a Paříže.

Přestože byl velmi slavný a žádaný, žil zřejmě i delší dobu v Praze, když je v českých archivech dochováno několik objednávek pro české šlechtice.

Zdroj: Wikipedie, Vivaldi, Vltava Rozhlas

Oblíbené