Spojte se s námi


Cestování

Objevte neobyčejnou krásu růžového jezera v Bulharsku

Ačkoli je Bulharsko známé především svými atraktivními letovisky a okouzlujícími plážemi, skrývá i méně nápadné zajímavosti. Jednou z nich je pozoruhodné Atanasovské jezero, které za svou jedinečnou růžovou barvu vděčí slaným krevetám.

Publikováno

dne

Ačkoli je Bulharsko známé především svými atraktivními letovisky a okouzlujícími plážemi, skrývá i méně nápadné zajímavosti. Jednou z nich je pozoruhodné Atanasovské jezero, které za svou jedinečnou růžovou barvu vděčí slaným krevetám.

Atanasovské jezero se nachází v blízkosti Černého moře, od něhož je oddělené písečným průsmykem. Jeho hloubka je pouhých 30 cm, což z něj činí jedno z nejmělčích jezer v Bulharsku. Vyniká nejen svou neobvyklou barvou, ale také bohatou flórou a faunou, takže je skutečným rájem pro milovníky ornitologie. Ze 432 druhů ptáků, které se v Bulharsku vyskytují, jich více než 300 žije právě zde, včetně exotických plameňáků.

Historie Atanasovského jezera

Růžové Atanasovské jezero má zajímavou historii, která tomuto neobvyklému místu dodává ještě větší kouzlo. Podle legend jezero stvořila mořská bohyně a od té doby je jeho barva symbolem její moci a kouzla. Vědecké výzkumy ukazují, že barva jezera je výsledkem přítomnosti jedinečných bakterií a řas, které do vody vnášejí růžový pigment. Právě tento pigment dodává jezeru jeho neobvyklou barvu.

Historie jezera se spojuje se solným řemeslem. V minulosti byla součástí hospodářství regionu. V dávných dobách bylo ceněno pro své léčivé vlastnosti a používalo se k výrobě soli. Dnes si Atanasovské jezero pro jeho neobvyklou růžovou barvu a bohatou historii oblíbili turisté z celého světa. Abyste ještě více ocenili jeho krásu a význam, stojí za to seznámit se s jeho historií.

Okolní atrakce

Růžové Atanasovské jezero v Burgasu je nejen jedinečným a nezapomenutelným místem, ale i také skvělou základnou pro poznávání okolí. V okolí jezera se nachází mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu, pokud máte trochu času navíc.

Za vidění stojí například starobylá pevnost Sozopol, která se nachází jen několik kilometrů od jezera. Tato pevnost v dávných dobách byla důležitým obchodním centrem. Dnes je oblíbeným turistickým cílem, který nabízí mnoho zachovalých památek a krásný výhled na moře.

Pokud jste milovníky přírody, vyplatí se výlet do přírodní rezervace Poda, která se nachází nedaleko jezera. Rezervace je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů a nabízí také turistické stezky a krásné výhledy. Pokud si chcete odpočinout a dobře se najíst, v okolí jezera najdete mnoho restaurací a barů, které nabízejí místní speciality a pokrmy z ryb a mořských plodů. V okolí je také mnoho hotelů, které nabízejí pohodlné a komfortní ubytování pro turisty.

Zajímavost

Růžová barva vody se vyskytuje pouze v určité části jezera. Pouze jižní část povodí se využívá k produkci soli, o kterou není v Atanasovském jezeře díky jeho blízkosti k Černému moři nouze. Ročně se zde vytěží až 40 000 tun soli a samotný proces těžby má více než stoletou tradici.

Zdroje: redakce, onet, slonecznybrzeg, instagram

Oblíbené