Spojte se s námi


Novinky

Největší zdravotní problém současnosti? Bakterie jsou čím dál více odolné vůči antibiotikům

Publikováno

dne

Svět poslední roky trápí pandemie koronaviru, dle studie, kterou zveřejnil odborný časopis Lancet, je ale největším zdravotním rizikem současnosti odlišná věc. Bakterie jsou totiž čím dál odolnější vůči antibiotikům.

Nepříjemná zpráva. Lékaři v časopise Lancelot zveřejnili výsledky studie, dle níž je největším zdravotním rizikem současnosti rezistence bakterií. Jedná se prý o významnou hrozbu pro lidstvo, která se již nyní stala jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě.

Studie zahrnuje data z více než 200 zemí světa. Odolnost bakterií a mikrobů podle ní denně připraví o život zhruba 3 500 lidí, dokonce již zabíjí více než HIV/AIDS či malárie.

Antibiotická rezistence způsobuje stovky tisíc úmrtí v důsledku běžných a dříve léčitelných infekcí. V roce 2019 podle studie odolné bakterie připravily o život prokazatelně 1,2 milionu lidí, odhaduje se však, že číslo může být o miliony větší.

HIV/AIDS a malárie měly v roce 2019 na svědomí 860, resp. 640 tisíc úmrtí, antibiotická rezistence souvisela hned 4,95 miliony úmrtí.

Doposud byla odolnost bakterií brána jako problém budoucnosti, odhadovalo se, že se týká jen několika oblastí světa. Jedná se o hrozbu pro lidi všech věkových kategorií, nejvíce ohroženou skupinou jsou však malé děti.

Prozatím nejvíce na tento problém doplácí subsaharská Afrika a jižní Asie, u států s vysokými příjmy vedla antibiotická rezistence přímo ke 13 000 úmrtím na 100 000 obyvatel.

„Jedná se o velmi závažný problém. Pandemie koronaviru ukázala, jak důležitá je globální spolupráce politických představitelů, zdravotnické komunity, soukromého sektoru a veřejnosti při řešení celosvětové zdravotní hrozby. Totéž musíme udělat v tomto případě,“ cituje Lancet Tima Jinkse, vedoucího programu pro infekce rezistentní vůči lékům ve společnosti Wellcome Trust.

Zdroj: The Lancet

Oblíbené