Ostatní
Nejsledovanější Češi na Instagramu: Mužům vévodí Petr Čech, ženám malířka Silvie Mahdal
Online platforma Lafluence vydala společně s webem Mediaguru žebříček nejsledovanějších Čechů na sociální síti Instagram. Mužům kraluje bývalý fotbalista Petr Čech, ženám malířka Silvie Mahdal. Oba mají ovšem většinu sledujících ze zahraničí.
Lafluence, online platforma pro influencer marketing, zveřejnila společně s webem Mediaguru žebříček nejsledovanějších influencerů v České republice.
Ten bude zveřejňovat čtyřikrát do roka a v prvním kvartále je mezi muži nejsledovanější bývalý brankář Petr Čech, jehož sleduje na Instagramu 2,2 milionů lidí.
Za ním se nachází Tomáš Chlup, CrossFit sportovec, kterého sleduje 1,3 milionu osob. Oba dva ale sleduje převážně publikum ze zahraničí.
To se nedá říci o zbylé třetici. Třetí Leoš Mareš je nyní na čísle 1,1 milionu, čtvrtý Jirka Král je blízko milionu, chybí mu do něj pouze 78 tisíc.
Elitní pětici uzavírá bývalý politik Dominik Feri, jenž byl dokonce v minulosti i na milionu, po jeho kauze mu ale čísla výrazně padají a zdá se, že je to naposledy, co se v žebříčku nachází.
Nyní se pojďme podívat na influencerky, kterým vládne malířka Silvie Mahdal s 1,5 miliony sledujících. Druhá je modelka Aneta Mlčáková (961 tisíc), třetí modelka Karolína Kurková (926 tisíc).
Všechny tři mají publikum primárně ze zahraničí. Čtvrtá příčka patří influencerce Anně Šulcové (898 tisíc), pětici uzavírá zpěvačka Monika Bagárová (886 tisíc).
Zdroj: Lafluence, Mediaguru
Ostatní
Expanze lidstva ve vesmíru, zázraky v lékařství: Jak bude vypadat svět za 100 let? Zeptali jsme se umělé inteligence
Představme si, jaký by mohl být svět za 100 let díky pokrokům v oblasti umělé inteligence (UI). Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává důležitým prvkem naší každodenní existence a už nyní transformovala naše životy na mnoha úrovních. Jak bude podle UI vypadat svět za 100 let?
Představme si, jaký by mohl být svět za 100 let díky pokrokům v oblasti umělé inteligence (UI). Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává důležitým prvkem naší každodenní existence a už nyní transformovala naše životy na mnoha úrovních. Jak bude podle UI vypadat svět za 100 let?
Zdravotní péče
Podle umělé inteligence bude mít její vývoj nejvýraznější dopad na zdravotní péči. UI a strojové učení umožní rychlou a přesnou diagnostiku nemocí, což výrazně sníží úmrtnost a zlepší kvalitu života. Personalizovaná medicína na základě genomických analýz bude prý běžnou praxí.
Práce, doprava a ekonomika
AI zautomatizuje mnoho manuálních a opakujících se prací, což přinese změny na trhu práce. Lidé budou více zaměřeni na kreativní a strategické úkoly. Některé pracovní pozice budou zcela nahrazeny UI, ale vytvoří se i nové pracovní příležitosti v oblastech jako je vývoj a údržba UI systémů.
O budoucnosti dopravy jsme psali už v jednom z předchozích článků. Každopádně zkráceně. Umělá inteligence tvrdí, že autonomní řízení automobilů a celé dopravy zabrání možným haváriím a bude řešit veškeré nepřehledné dopravní situace.
Běžná budou také bezpilotní letadla, což má podle UI vést k větší bezpečnosti a efektivitě vzdušné dopravy. Jak je tohle pravděpodobné je ale jednou z těch největších otázek vůbec.
Dle našich představ, pokud někdy bude tímto způsobem řešena silniční doprava, s tou vzdušnou přichází pochopitelně mnohem větší zodpovědnost. Dnes se zkrátka vize ponechat leteckou dopravu algoritmům zdá při nejmenším nereálná.
Vzdělávání, kultura a životní prostředí
Personalizované vzdělávání díky umělé inteligenci umožní každému studentovi učit se vlastním tempem a ve stylu, který mu nejvíce vyhovuje. Podle UI budou existovat také asistenti, jejichž cílem bude pomáhat učitelům s organizací výuky a plánováním školního roku.
Umělá inteligence bude hrát také klíčovou roli ve vytváření obsahu pro zábavu a umění. Virtuální reality a rozšířená reality budou ještě realističtější. UI bude schopna generovat hudbu, filmy a umělecká díla na míru podle vkusu jednotlivců.
A co se týče životního prostředí? I tu bude mít prý pod palcem. Umělá inteligence nám pověděla, že bude klíčovým nástrojem pro monitorování životního prostředí a predikci změn klimatu. Bude používána k efektivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů energie a řízení energetických sítí.
Etika, regulace a mezilidské vztahy
S rostoucím využitím umělé inteligence v našem každodenním životě se budou postupně vyskytovat klíčové otázky ohledně etiky a regulace. Bude důležité zajistit, aby UI respektovala lidská práva a byla řádně regulována.
Na druhou stranu může pomoci k lepšímu porozumění různým kulturám a jazykům, což může vést ke globálnímu sjednocení a míru.
Cestování do vesmíru, zázraky v lékařství
Umělá inteligence může pomoci vytvářet orgány na míru, a to pro účely transplantace nebo dokonce předcházet stárnutí a nemocem. A co se týče lidské expanze ve vesmíru? Podle UI je to díky autonomnímu způsobu řízení kosmických lidí určitě možné.
Závěrem je ale nutno poznamenat, že je pochopitelně těžké předpovědět, jak přesně bude svět vypadat za 100 let.
Každopádně umělá inteligence bude hrát klíčovou roli v téměř všech aspektech našeho života. Bude na nás, abychom ji využili k naší vlastnímu prospěchu a k prospěchu celé planety.
Zdroj: BBC, Washington Post, Open AI
Novinky
Nejhorší povodně v historii země, Řecko zaznamenává miliardové škody. Jaká je aktuální situace?
Řecko stále sužují velké povodně. Podle vládního mluvčího Pavlose Marinakise se jedná o největší záplavy, která tato země ve své historii zaznamenala. Kromě Řecka však záplavy zasáhly také Bulharsko a Turecko. Jaký je aktuální stav?
Řecko stále sužují velké povodně. Podle vládního mluvčího Pavlose Marinakise se jedná o největší záplavy, která tato země ve své historii zaznamenala. Kromě Řecka však záplavy zasáhly také Bulharsko a Turecko. Jaký je aktuální stav?
V Řecku jsou obyvatelé svědky největších přívalových dešťů v historii země. Alespoň takto o aktuální situaci hovoří vládní mluvčí Pavlos Marinakis, jehož slova citoval server CNN. Situace byla zejména v pátek vskutku tragická, když voda v postižených oblastech neustále stoupala.
S tím je bohužel spojený také počet obětí, když si povodně vyžádaly už deset lidských životů. Další čtyři lidé se pohřešují, uvedly v pátek večer řecké úřady. Ze zaplavených oblastí záchranáři ve vrtulnících a člunech evakuovali stovky lidí.
Záplavy ostatně zasáhly také Bulharsko a Turecko, ve všech třech zemích zahynulo kvůli povodním už dvaadvacet lidí. Řecké úřady uvedly, že v některých oblastech, v tomto případě v Aténách, spadl během pouhých 12 hodin dvojnásobek průměrných ročních srážek.
Přestože v pátek přívaly deště ustaly, voda po vylití řeky Pineios z břehů u města Larissa, jednoho z největších řeckých měst s přibližně 150 000 obyvateli, stále stoupala a v několika oblastech byla rovněž nařízena evakuace.
Do pátečního pozdního večera bylo podle informací řeckých úřadů zachráněno více než 2 500 obyvatel.
Do záchranných operací bylo celkově zapojeno přes jeden tisíc záchranářů a dvacet vrtulníků. Některé z nich musely být použity pro transport potravy a pitné vody, jež v zaplavených a aktuálně nedostupných oblastech nedostatek.
Zasažené zemědělské oblasti, škoda jde do miliard
Další negativní zprávou je, že povodně postihly velkou část regionu, kde se nacházela úrodná zemědělská půda. Jednou ze zasažených oblastí je například Pilion, ze které museli záchranáři tamní obyvatele evakuovat přes moře.
Podle odborníků by škody mohly přesáhnout 1 miliardu eur. To je v přepočtu na naši měnu téměř 24 a půl miliard korun. Pozitivní zprávou ale je, že záplavy v Řecku nezasáhly žádného z českých občanů.
Zdroj: CNN, AP News
Ostatní
Pohyb dětí uvadá! Sport vs. esport aneb Jaká bude naše nová generace?
Fotbal je bezkonkurenčně nejpopulárnějším sportem současnosti. To platí i u nás, kde se fotbalu věnuje 28 % dětí, které aktivně dělají nějaký sport. Jenomže digitální éra může s nastupující mladou generací tento fakt velmi rychle změnit.
Fotbal je bezkonkurenčně nejpopulárnějším sportem současnosti. To platí i u nás, kde se fotbalu věnuje 28 % dětí, které aktivně dělají nějaký sport. Jenomže digitální éra může s nastupující mladou generací tento fakt velmi rychle změnit.
Fotbal těží ze své jednoduchosti, málokterý sport můžete provozovat prakticky kdekoliv a v uvozovkách bez čehokoliv. Je tedy ideálním k porovnání s esportem. Oproti hokeji, tenisu a dalším sportům má kopaná v tomto neskonalou výhodu. I proto ji hraje ve více jak 200 zemích světa na 250 milionů lidí a těší se ze zájmu 3,5 miliardy fanoušků.
Kopaná se pak stala králem sportu v 90. letech a od té doby vše nabralo ohromný spád, především tedy v televizních právech. Díky těmto příjmům pak mohly kluby investovat miliardy a miliardy do nových stadionů, skautingu či například marketingu.
Nic ovšem neroste do nebes a není na věky. Experti se shodují, že vrchol příjmů z televizních práv v Premier League a několika dalších ligách byl v roce 2018. Je proto velmi reálné, že se bavíme o bodu zlomu a statistiky to potvrzují.
Dnes již dávají mladí lidé více přednost highlightům na místo sledování celého živého přenosu. Na 43 % lidí do 23 let se přitom nezajímá o žádný sport. A právě v tomto je největší nebezpečí fotbalu a sportu samotného.
Úpadku fotbalu pomohla nemálo i pandemie koronaviru, po níž už se mnoho aktivních lidí na hřiště nevrátilo a ubylo i fanoušků, kteří si našli novou zábavu. Tou je především esport, který dosáhl již v roce 2020 500 milionů fanoušků a do roku 2025 se tento počet podle průzkumů minimálně zdvojnásobí.
Takový TikTok pak tomuto postupnému úpadku aktuálně nejpopulárnějšího sportu výrazně pomůže. Stejně jako Spotify změnil svět hudby, sociální sítě mění sportovní svět, když lidé vyhledávají spíše vzrušující okamžiky jako jsou góly, fauly a zajímavé momenty, kterých v 90 minutách fotbalového utkání vidíte třeba 7. Mladá generace tak raději po konci utkání stráví 5 minut sledováním highlightů a určitých momentů namísto toho, aby sledovala celých 90 minut.
A to je právě problém pro mediální domy, které přímé přenosy vysílají. Méně diváků rovná se méně peněz pro ně a kluby, což povede k snížení nákladů na marketing a tím pádem úpadek celkové sledovanosti na úkor rostoucího esportu, který upřednostňuje čím dál více dětí.
Jenomže vše má i svoji stinnou stránku…
„Sport je klíčový nejen pro fyzické zdraví dětí, ale i pro rozvoj jejich osobnosti. Učí se v něm fair-play i třeba fungování v kolektivu. Děti by proto měly od mala vidět, že pravidelný sport je běžnou součástí života. Na kroužcích se mohou naučit techniku, ale pozitivní vztah k aktivnímu pohybu mohou nejlépe získat doma. Například tím, že uvidí sportovat svoje rodiče – nebo i tím, že budou chodit cvičit společně,“ citoval server ruik.cz slova Miroslava Recha.
Zdroj: Athletic Interest, Martin J. Whitman School of Management at Syracuse University, Sports Browser, Ruik
-
Celebritypřed 2 týdny
Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále
-
Lifestylepřed 3 dny
Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?
-
Lifestylepřed 1 týdnem
Kvíz: Jaké jsou národnostní menšiny v České republice? Otestuje své znalosti
-
Zajímavostipřed 6 dny
Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb velký zvrat ve vyšetřování