Spojte se s námi


Různé

Nejpřeceňovanější turistické destinace v Evropě

Místa považovaná za perly našeho kontinentu praskají ve švech do té míry, že se někteří místní obyvatelé snaží odradit nebo eliminovat počet návštěvníků, například zavedením poplatků za příjezd. Mnozí turisté naopak tvrdí, že Benátky páchnou, Atény jsou příliš stísněné a Barcelona špinavá. K přeplněným a oblíbeným místům však existuje alternativa.

Publikováno

dne

Místa považovaná za perly našeho kontinentu praskají ve švech do té míry, že se někteří místní obyvatelé snaží odradit nebo eliminovat počet návštěvníků, například zavedením poplatků za příjezd. Mnozí turisté naopak tvrdí, že Benátky páchnou, Atény jsou příliš stísněné a Barcelona špinavá. K přeplněným a oblíbeným místům však existuje alternativa.

Postpandemický cestovní ruch je opět v plné síle. O cestování je obrovský zájem jak ze strany zemí, které jsou podporovány cestovateli, tak ze strany místních podnikatelů a obchodníků. Vrátily se však i negativní aspekty masové turistiky. Zvláště oblíbené destinace jsou opět extrémně přeplněné. Turistům nevadí být v davu, zatímco místním obyvatelům vadí hluk, znečištění a přeplněnost.

V některých lokalitách je to pro místní obyvatele natolik nepříjemné, že se začala zavádět zvláštní omezení. Zvyšují se turistické poplatky a Benátky dokonce začnou vybírat vstupné.

AMSTERDAM

Nizozemská metropole si vysloužila pověst hříšného města, kde jsou všudypřítomné drogy. Zatímco miliony lidí se plaví po kouzelných kanálech a navštěvují neobyčejná muzea, pozornost na sebe strhávají ti, kteří hledají příležitostnou zábavu. Město již zavedlo dřívější „zavírací hodinu“ pro bary a v nechvalně proslulé Čtvrti červených luceren. Zavedli zákaz kouření marihuany v ulicích.

Zahájili kampaň, která má odradit návštěvníky, kteří se přijeli do Amsterdamu jen opít. V posledním případě došlo ke snížení počtu „nepřizpůsobivých turistů“, ale ulice jsou stále plné. Ať už se návštěvníci chovají slušně, nebo ne, budou platit vyšší turistické daně. Příplatek zahrnutý v ceně ubytování může činit až 12,5 % z ceny pokoje. V zájmu omezení masového cestovního ruchu navrhli zákaz vplouvání výletních lodí do centra. Doporučujeme vyrazit mimo sezónu.

Nejlepší je jet v lednu, únoru nebo v březenu. Pak však musíte počítat s deštivým počasím a nízkými teplotami. Vyplatí se také vyhnout se dnům, kdy do Amsterdamu připlouvají velké výletní lodě. Ty vyplouvají hlavně v pozdních odpoledních hodinách a jejich pasažéři „zabírají“ hlavní památky především v dopoledních hodinách.

BENÁTKY

Město romantických kanálů se již dlouho potýká s náporem turistů. Z Benátek, zejména z centra, mizí obyvatelé a počet obyvatel neustále klesá. Oblíbené italské město se téměř vyhnulo zařazení na seznam ohrožených památek světového dědictví. V centru již nenajdete výletní lodě a již několik let se hovoří o zavedení vstupného pro jednodenní turisty, což se brzy stane skutečností. Od 25. dubna do 14. července bude pro turisty starší 14 let, kteří přijdou do města během dne mezi 8.30 a 16.30 hodinou, zavedeno vstupné ve výši 5 eur.

Nyní spustily online platformu, prostřednictvím které můžete zaplatit vstupné. Turistickou daň za pobyt ve městě musí zaplatit i lidé, kteří zde přespí, ale vstupné se jich netýká. Musí však prostřednictvím portálu oficiálně požádat o osvobození, obdržet QR kód a v případě kontroly jej předložit.

Jak se vyhnout davům v Benátkách? Je dobré navštívit Benátky v prosinci nebo v lednu. Měsíce před a po sezóně se vyznačují dobrým počasím. Stejně jako v Amsterdamu se vyplatí věnovat pozornost tomu, kdy jsou v okolí výletní lodě.

ATÉNY A OSTROVY

Řecko je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Zejména Atény jsou přeplněné turisty. V řecké metropoli se nachází také rušný přístav pro výletní lodě. Nicméně Řekové zatím nejdou cestou Amsterdamu a Benátek a nenavrhují drastická opatření. V zemi se však již platí turistická daň, jejíž výše závisí na kategorii hotelu. V letošním roce se poplatek výrazně zvýší. Země také omezí počet denních návštěvníků na více než 25 archeologických nalezištích a v okolí památek po celé zemi.

V loňském roce tento limit zavedli v Akropoli a v Aténách. Ukázalo se, že omezení počtu turistů může mít pozitivní dopad na samotnou památku i na návštěvníky. Byl zaveden elektronický systém prodeje vstupenek, jehož prostřednictvím je třeba zvolit čas návštěvy.

Kromě Atén stojí za zmínku i několik řeckých ostrovů, například Santorini a Mykonos, které se potýkají s náporem turistů. Nenabízejí mnoho atrakcí a ve městech, jako je Oia, se v létě musíte doslova prodírat davy lidí. Jediným omezením je zatím denní limit lidí, kteří navštíví Santorini na výletních lodích.

Chcete-li se vyhnout davům lidí v Řecku, vyplatí se tam jet v zimě. Od 1. listopadu do 31. března můžete do Akropole vstoupit až za poloviční cenu. Musíte však počítat s tím, že počasí v tomto období rozhodně nebude příznivé ke koupání. Po skončení hlavní sezóny je také nevýhodou, že některé restaurace a bary jsou zavřené a na ostrovech turistický život téměř úplně utichá. Ideálními měsíci pro návštěvu Řecka jsou duben, květen, září a říjen.

BARCELONA

Ulicemi tohoto pulzujícího katalánského města projdou každoročně desítky milionů turistů. Mnozí z nich přilétají letadlem, jiní připlouvají výletními loděmi, z nichž několik v hlavní sezóně kotví každý den.

Přestože turisté přispívají do městského rozpočtu miliony, místní obyvatelé jsou z nich frustrovaní. V Barceloně se již několikrát objevily protesty, transparenty a graffiti vyzývající návštěvníky k návratu domů. Problémem ve městě je také turistická kriminalita. Nedá se říci, že by v Barceloně bylo nebezpečno, ale riziko, že vás někdo okrade, je zde vysoké. Město, zejména známá promenáda Las Ramblas, kde je velmi rušno, a čtvrť Barrio Gótico jsou rájem kapsářů. Barcelona je jedním z nejhorších měst v Evropě, pokud jde o kapesní zloděje. Pandemie ukázala hrozivé statistiky.

Na pozadí celé Evropy se zde poměrně rychle objevil zákaz výstavby hotelů v centru města a byly omezeny krátkodobé pronájmy. Platí zde turistická daň, která se od 1. dubna zvýší na 3,25 eura. Nové předpisy také omezí vjezd výletních lodí, které již nebudou kotvit v blízkosti bulváru La Rambla. Sníží se také počet současně fungujících terminálů.

Španělské město je naštěstí jižněji než Amsterdam a Benátky, což znamená mnohem příjemnější počasí i v zimě. Méně návštěvníků zde najdete koncem podzimu a začátkem jara (s výjimkou Velikonoc). Město také nabízí poměrně dobré možnosti online rezervace jízdenek. Ty se vyplatí využít při návštěvě oblíbených muzeí a památek.

Vyplatí se také prozkoumat jinou stranu Barcelony se vzdálenějšími atrakcemi, kam cestující z výletních lodí nejezdí často. Mluvíme například o bunkrech v Karmelu, labyrintu Laberint d’Horta a parku zelených soch.

PAŘÍŽ

Přibližně 80 % turistů navštíví pouze 20 % země. To nejlépe vystihuje současnou situaci v oblasti cestovního ruchu ve Francii. Přímořské město a jeho útesy, které inspirovaly významné malíře, jako byli Claude Monet a Henri Matisse.

V současné době přijíždí do Étretatu s 1 200 obyvateli v hlavní sezóně více než 10 000 návštěvníků denně, což začíná ohrožovat krásnou přírodní lokalitu. O omezení turistického ruchu uvažují i Francouzi. Některé atrakce, jako například slavný Louvre, začaly s denním limitem návštěvníků. Probíhá také kampaň, která má cestovatele přimět k výměně oblíbených atrakcí za méně známé destinace.

Francie také zavedla turistickou daň. V roce 2024 se zvýší ceny za ubytování v Paříži, protože příplatek se bude pohybovat od 0,75 do 15 eur na osobu a noc v závislosti na kategorii ubytování.

Léto je nejhorší možnou dobou pro návštěvu Francie, zejména pokud jde o Paříž, která bude v roce 2024 hostit letní olympijské hry začínající 26. července.

Zdroje: Redakce, Onet

Oblíbené