Spojte se s námi


Cestování

Navštivte Hamburk, jedno z nekrásnějších měst v Německu

Hamburk by měl být povinnou zastávkou na každé cestě po Evropě. Je to město v severním Německu, které se nachází nedaleko ústí Labe do Severního moře. Přečtěte si, co stojí za to v Hamburku navštívit a prohlédnout.

Publikováno

dne

Hamburk by měl být povinnou zastávkou na každé cestě po Evropě. Je to město v severním Německu, které se nachází nedaleko ústí Labe do Severního moře. Přečtěte si, co stojí za to v Hamburku navštívit a prohlédnout.

Čím je Hamburk proslulý?

Hamburk je známý svým obrovským rušným přístavem, který je živým svědectvím námořní historie. Hamburský přístav nabízí jedinečnou kombinaci průmyslové architektury a nesčetných volnočasových aktivit.

Památky v Hamburku

Navzdory tragické historii během druhé světové války a následné velké povodni se Hamburk může pochlubit několika historickými památkami. Ty se nacházejí v historickém centru města, které leží mezi hlavním nádražím a náměstím Gänsemarkt. Za vidění zde stojí historické kostely svaté Kateřiny, svatého Petra, svatého Jakuba, svatého Michaela a svatého Mikuláše.

Kostel svatého Petra se může pochlubit nejdelší historií. První kostelní místo zde bylo založeno již ve 12. století. Po požáru v roce 1842 byl znovu postaven. Nejcennější z památek je naopak kostel svatého Michaela. Byl postaven v barokním slohu. Naopak z kostela svatého Mikuláše, který byl zničen během druhé světové války, zbyly jen trosky jeho věže.

Hamburk však nabízí více než jen náboženské památky. Když už zde budete, stojí za to vidět také domy ze 17. století s charakteristickou severoněmeckou architekturou. V jedné z těchto budov sídlí Muzeum historie Hamburku.

Při prohlídce města byste neměli vynechat budovu hamburské burzy. Na tuto budovu navazuje další pamětihodnost – monumentální radnice otevřená v roce 1897. Za návštěvu stojí díky své bohaté výzdobě. Mimo jiné se zde nachází 20 soch císařů. Nad hlavní branou radnice je výmluvný nápis v latině: „Svobodu, kterou vybojovali předkové, ať se potomci snaží důstojně uchovat“.

Turistické atrakce

Kromě historických památek nabízí Hamburk i další turistické atrakce. Patří k nim parky a rekreační oblasti. V samém centru města se nachází park Planten un Blomen. Je to jedna z největších turistických atrakcí Hamburku. V rámci tohoto parku můžete navštívit mimo jiné botanickou zahradu, palmový dům a největší japonskou zahradu v Evropě. Za návštěvu stojí také zdejší jezero s krásnou fontánou. V létě se v parku konají vodní a světelné koncerty.

Druhou oblíbenou turistickou atrakcí v této kategorii je městský park s jedním z nejstarších planetárií na světě a rozsáhlým zázemím pro volný čas. Odpočinout si zde můžete na vodních kolech nebo na veslařských lodích. Kromě toho se zde v létě konají četné koncerty umělců z celého světa.

Při návštěvě Hamburku si prohlédněte největší modelovou železnici na světě. Za prohlídku stojí také budova filharmonie a místní zoologická zahrada, kde můžete vidět četné exempláře opic, tygrů, slonů a dalších zvířat. K hamburským zajímavostem patří také Fischmarkt, rybí trh s 300letou tradicí. Můžete zde například nakupovat a snídat. Podávají se zde smažené ryby, mořské plody a různé druhy Fischbrötchen neboli tradičních rybích závitků například se sleďi a cibulí. Ryby jsou základem hamburské kuchyně. Kromě Fischbrötchen je specialitou místní kuchyně úhoří polévka. Jako dezert vyzkoušejte sladké rohlíčky s máslem a skořicí.

Hamburk a jeho Zajímavosti

S Hamburkem je spojeno mnoho zajímavostí. Jedna z nich sahá až do roku 1356. Tehdy se začala konat každoroční slavnost na oslavu svátku svatého Matouše. Tento svátek připadá na 24. února a ve středověku byl tento den považován za začátek jara. Byl příležitostí k oslavám a významným politickým rozhodnutím, například k volbě nového starosty. Obyvatelé Hamburku se mohou pyšnit tím, že se jedná o nejstarší pravidelně pořádaný svátek na světě.

Další zajímavostí je, že právě v Hamburku začala v roce 1678 fungovat první opera mimo Itálii. A to není jediná kulturní zajímavost. Hamburk je třetím největším hudebním městem na světě. Předčí ho pouze New York a Londýn. Kromě toho je Hamburk druhým městem na světě co do počtu konzulátů. Působí jich zde 100. Více jich má pouze Hongkong.

Zdroje: Redakce, onet, nationalgeographic

Oblíbené