Spojte se s námi


Zajímavosti

Mistrovství světa v ledním hokeji nabídlo hned několik hrdinů, a to nejen mezi sportovci. Své fanoušky si našli také Bob a Bobek

Letošní 87. mistrovství světa v ledním hokeji přineslo nejen velké potěšení ze zlaté medaile, kterou pro svou zemi vybojovali čeští hokejisté. Sportovní úspěch, na který Česká republika čekala dlouhých 14 let, doprovázelo také několik dalších aktivit, programů, prodej hokejového merche. Ani diváci se nenudili, a to díky povedeným kouskům Boba a Bobka – maskotům letošního mistrovství.

Publikováno

dne

Letošní 87. mistrovství světa v ledním hokeji přineslo nejen velké potěšení ze zlaté medaile, kterou pro svou zemi vybojovali čeští hokejisté. Sportovní úspěch, na který Česká republika čekala dlouhých 14 let, doprovázelo také několik dalších aktivit, programů, prodej hokejového merche. Ani diváci se nenudili, a to díky povedeným kouskům Boba a Bobka – maskotům letošního mistrovství.

Proč znovu Bob a Bobek?

V roce 2024 nechyběli na mistrovství světa oficiální maskoti. Protože se konečně po devíti letech dočkala hostování celosvětové soutěže Česká republika, volba padla na Bob a Bobka – králíky z klobouku. Debatovalo se ale také o tom, že by maskotem byl Krteček nebo jiná postavička, spojená s naší krásnou zemí.

Jak prozradil Vladimír Šafařík pro CNN Prima News, oproti roku 2015 se maskoti oblékli do modrých dresů namísto červených. Změn byla také v samotném dresu, který nebyl národní, ale s logem mistrovství. Bob a Bobek se dočkali velkých ovací, a to nejen na tribunách, ale také se hojně prodávaly plyšáci a další upomínkové předměty.

Vyprodáno hned pátý den šampionátu

O jejich postavičky byl takový zájem, že hned v úterý, pátý den mistrovství, došli plyšáci. Jak je to možné? Nikdo nečekal takový zájem. Přitom nelze sázet na jistotu, jestli se merch bude dobře prodávat. V případě, že prodej není v očekávaných číslech, se plyšáci a další předměty objeví s nižší cenou. U Boba a Bobka to ale nebylo potřeba.

Ti, kteří si přijeli užít šampionát až několik dní po jeho začátku, odjížděli domů zklamaní, protože si na památku nemohli plyšáky zakoupit. Přivezli je sice ve čtvrtek dopoledne, ale odpoledne už jich znovu bylo k dispozici pouze několik. Vyprodané byly před prvním hokejovým zápasem ten den. Nejen to vypovídá o nevídaném úspěchu dvou postaviček, které rozvášnili nejednoho diváka na tribuně. 

Všimli jste si, že Bob a Bobek nemluví?

Fanoušci neskrývali nadšení. Fotili se, poskakovali společně s nimi a když byla zrovna přestávka mezi třetinami, neváhali se připojit k maskotům, aby si naplno hokejový zápas užili. V minulosti byli za maskoty přední tanečníci a baviči z Kanady. I letos pořadatelé vsadili na jistotu.

Do České republiky tak dorazilo osm osob, které byli poctivě rozdělené mezi Prahu a Ostravu. Tanečníci ale museli projít složitým školením, protože není jednoduché udržet tempo, které je během některých zápasů opravdu rychlé. Navíc musí bavit nejen v aréně, ale také ve fanzónách.

„Sedmdesát minut před zápasem zavítají do oficiální fan zóny, před začátkem utkání přiběhnou na led a během hry baví diváky v hledišti. Za poměrně krátký čas vynaloží poměrně dost energie,“ přibližuje mluvíš mistrovství Jan Kuklík pro Seznam zprávy. Proto musí být maskoti v dobré fyzické kondici. Ani samotný oblek a maska totiž nejsou z peříčka…

Maskoti musí být připraveni na jakoukoliv situaci. To jim zajistí právě školení, kterých absolvují hned několik. Všimli jste si ale, že mezi sebou komunikují pouze pomocí gest? Při pohybu mezi diváky musí používat ruce, nohy, kývání hlavou. Mezi sebou si rozumí velmi dobře. Fanoušci se nikdy nedozví, jaký mají maskoti hlas, a navíc je jejich identita utajena také tím, že nikdo nezná jejich jména. 

Proč jsou maskoti tolik důležití?

Lední hokej patří mezi sporty, které jsou oblíbené po celém světě. Každá pořadatelská země se tak musí vytasit s tím nejlepší. Kromě Boba a Bobka si pamatujeme například francouzského Asterixe a Obelixe, v Rusku byla za maskota Lajka. Švédsko, typické svými nízkými teplotami, zvolilo sněhuláka.

A proto se králíci z klobouku v roce 2015 osvědčili, i letošní šampionát dostali obrovský prostor. Větší Bob dostal číslo 20, menší Bobek 24. A společnými silami dotáhli s hokejisty, trenéry a báječnými fanoušky český tým k vysněnému zlatu, na který hokejový národní mančaft čekal dlouhých 14 let.

Maskoti jsou nedílnou součástí každé velké sportovní akce. Symbolizují národní klenoty dané země, připomínají důležité události a především jsou to baviči, díky kterým na šampionát nikdy nezapomenete, pokud jste přímo v centru dění. 

Zdroj: Kupní síla, CNN Prima News, Hokej, Seznamzprávy

Oblíbené