Spojte se s námi


Různé

Manželka získala sperma od svého zesnulého muže. Na jeho použití bude potřebovat soudní povolení

Publikováno

dne

Rozhodnutí západoaustralského nejvyššího soudu je zajímavé a kontroverzní zároveň. Žena, která přišla o své dvě děti v tragických nehodách, teď bojuje o možnost mít další dítě se spermatem svého zesnulého manžela. Ačkoli soud její žádosti vyhověl a umožnil jí odebrat spermie, použití spermatu k oplodnění vyžaduje ještě další soudní nařízení.

Nejvyšší soud v Austrálii povolil 62leté ženě odebrat sperma od jejího mrtvého manžela pro možné použití při posmrtném oplodnění. Žena po smrti muže podala naléhavou žádost koncem loňského roku. Tělo jejího manžela bylo převezeno do nemocnice Sira Charlese Gairdnera.

Etické dilema?

Západní Austrálie není jedinou jurisdikcí, která má v této oblasti velmi restriktivní nařízení. Posmrtné oplodnění je celosvětově velmi kontroverzní téma, které vyvolává spoustu otázek a etických dilemat. Je potřeba zvážit, zda je správné umožnit někomu mít dítě po smrti a jaké důsledky by to mohlo mít pro všechny zúčastněné strany.

Rozhodnutí soudců v této věci není lehké a vyžaduje zvážení mnoha faktorů. Zdá se, že žena i její manžel měli dlouhodobé plány na další dítě a tragické události, které je postihly, tento plán zhatily. Nicméně posmrtné oplodnění je velmi citlivou otázkou, která vyžaduje pečlivé zvážení a zohlednění všech aspektů.

Dítě plánovali, ale nestihli

Dle The Guardian od smrti svých dětí manželé mluvili o dalším dítěti, ale žena vzhledem k vysokému věku již nemohla otěhotnět. Testování mužského spermatu ukázalo, že je stále životaschopné. Pracovní nasazení, pandemie a další smrt v rodině jim vzali příležitost řešit věci ohledně umělého oplodnění.

Při vyhovění žádosti soudkyně Fiona Seawardová dovolila ženě odebrat sperma, ale nepoužít je, protože by to vyžadovalo samostatný soudní příkaz.

Sperma odebráno, co bude dál?

„Tyto příkazy se omezují na povolení odebrání spermií a nepředstavují povolení k použití spermií žadatelem a žádným způsobem nezvažují, zda žadatel může nebo by mohl v tomto ohledu splnit jakákoli zákonná kritéria,“ řekla.

Západní Austrálie v současné době nepovoluje posmrtné oplodnění. Aby mohla žena učinit další krok a materiál použít, musí požádat o jeho převedení do jiné jurisdikce, která tento postup povolí.

Seawardová ve svém rozhodnutí také nemocnici pokárala za to, že ženě nedala včas k dispozici určeného úředníka. Tím by se žena vyhnula nutnosti ukvapené soudní žádosti.

„Je zklamáním, že se žena musela naléhavě a za traumatizujících okolností dostavit k soudu, aby získala příkaz, který může být, pokud jmenovaný úředník považoval všechna kritéria za splněná, udělen rychleji a efektivněji,“ sdělila.

Zdroj: The Guardian, koktejl.azet.sk

Oblíbené