Spojte se s námi


Novinky

Le Penová získala úvěr na prezidentskou kampaň v Maďarsku, orodoval za ni Orbán

Publikováno

dne

Již v dubnu se budou ve Francii konat prezidentské volby. Kandidovat opět bude také hlavní osobnost strany Národního sdružení Marine Le Penová. Ta odmítala sdělit, kdo jí půjčil na prezidentskou kampaň. Tuto informaci však ve středu zveřejnila zahraniční média.

Marine Le Penová bude i letos bojovat o post prezidentky Francie. Podle politologů si je vědoma toho, že její strana Národní sdružení nemá šanci stát se většinovou, tudíž podřizuje vše své snaze být hlavou státu.

Le Penová navazuje na snahy svého otce Jean-Maria Le Pena, který kandidoval na prezidenta několikrát, avšak neúspěšně.

Kandidátka na prezidentka dlouho sháněla finance na kampaň. Její Národní sdružení má s financováním kampaní dlouhodobě problémy, jelikož francouzské banky ji odmítají financovat kvůli strachu o svou reputaci.

Thierry Mariani, europoslanec za Národní sdružení, se podle Financial Times v minulosti nechal slyšet, že je skandální, když jeho stranu odmítají francouzské banky financovat. Rovněž prozradil, že bylo nutné hledat finance v zahraničí.

Nyní je po mnoha měsících spekulací jasno, odkud Le Penová finance získala. Z nedávno zveřejněného majetkového přiznání vyplývá, že jí úvěr ve výši 10,6 milionů eur poskytla maďarská MKB Bank. Peníze však musí být vráceny po uplynutí šestnácti měsíců.

MKB Bank patří z 97 % pod kontrolu Maďarského bankovního holdingu, v níž vlastní 30 % akcí stát, zbytek vlastní soukromé firmy, přičemž dvě z nich patří podnikateli Lörinci Mészárosovi.

Mészáros patří několik let mezi nejbližší spolupracovníky premiéra Viktora Orbána. Podle zahraničních médií se přitom právě sám Orbán za schválení úvěru pro Le Penovou u banky velmi přimlouval.

Zdroj: Financial Times, Lidovky

Oblíbené