Spojte se s námi


Ekonomika

Kupovat akcie Nvidie se už brzy nemusí vyplatit

Vzhledem k tomu, že cena akcií technologického giganta Nvidie poslední dobou raketově roste, není vůbec divu, že je o ně tak obrovský zájem. Ovšem pozor, zatímco ještě nedávno se nákup akcií tohoto molochu královsky vyplatil, v brzké době to tak už být nemusí.

Publikováno

dne

Vzhledem k tomu, že cena akcií technologického giganta Nvidie poslední dobou raketově roste, není vůbec divu, že je o ně tak obrovský zájem. Ovšem pozor, zatímco ještě nedávno se nákup akcií tohoto giganta královsky vyplatil, v brzké době to tak být už nemusí.

Společnost Nvidia je dlouhá léta známá hlavně jakožto producent grafických akcelerátorů určených především pro herní aplikace.

V současnosti se ale zaměřuje spíše na vývoj a výrobu pracovních čipů, které se krom jiného dají použít i pro trénování modelů strojového učení, tedy pro umělou inteligenci.

A jelikož je dnes AI prakticky všude, je o tyto čipy pochopitelně obrovský zájem. Tak dobré podmínky zde ovšem nebudou panovat věčně, a proto je moudré být s nákupem akcií Nvidie do budoucna trochu opatrnější. Existuje pro to hned několik dobrých důvodů.

Konkurence roste

Nvidia není na trhu samozřejmě sama. Podobný produkt nabízí i rival AMD, který sice zatím docela ztrácí, ale na druhou stranu je o dost levnější. Velmi zajímavě se jeví i nový AI akcelerátor Gaudi 3 od firmy Intel, který by měl vyjít ještě letos.

Nepříjemný je pro Nvidii i fakt, že na vývoji vlastních čipů vehementně pracují i její největší zákazníci, jako jsou Meta či Amazon. Jakmile budou používat vlastní AI akcelerátory, logicky začnou akcie Nvidie strmě klesat. A ta doba je blíž, než si možná myslíme.

Cena bude muset jít dolů

O Nvidii se ví, že si ráda nechává za své produkty dobře zaplatit. Zatím si mohla tato společnost ceny diktovat. Konkurence ale rozhodně nespí. To je také důvod, proč bude muset Nvidia začít zlevňovat.

Každá investice s sebou nese svá rizika. Zatímco ještě nedávno vypadal nákup akcií Nvidie jako ten nejlepší nápad na planetě, dnes už je potřeba o takovém kroku více uvažovat.

Potenciální problémy navíc nepředstavuje pouze rostoucí konkurence, ale třeba i stále reálnější invaze čínských vojsk na Taiwan.

Zdroj: Finex

Oblíbené