Spojte se s námi


Cestování

Krakov je plný divů! Nejnavštěvovanější polské město skrývá plno krásných míst

Krakov je nejnavštěvovanějším městem v Polsku. Každoročně přitahuje davy turistů z Polska i ze zahraničí. Bývalé hlavní město Polska se pyšní nádhernou architekturou, památkami světové úrovně, rušným kulturním a nočním životem, vynikajícími restauracemi a mnoha atrakcemi pro děti i dospělé.

Publikováno

dne

Krakov je nejnavštěvovanějším městem v Polsku. Každoročně přitahuje davy turistů z Polska i ze zahraničí. Bývalé hlavní město Polska se pyšní nádhernou architekturou, památkami světové úrovně, rušným kulturním a nočním životem, vynikajícími restauracemi a mnoha atrakcemi pro děti i dospělé.

Hlavní náměstí v Krakově

Ulice Florianská vede přímo na krakovské Hlavní náměstí. To je turistickým centrem města, plným památek, zajímavostí a míst, která stojí za vidění. Jako první vás pravděpodobně zaujme kostel Panny Marie – jedna z nejvýznamnějších krakovských památek. Tento nádherný kostel budí respekt nejen zvenčí. Stojí za to podívat se i dovnitř. Jeho interiér skrývá poklady.

Jedním z nich je slavný gotický oltář Panny Marie od Wita Stwosze, který v hlavní scéně zobrazuje Uspání Panny Marie a její Nanebevzetí. Jedná se o výjimečné umělecké dílo, které si můžete prohlédnout za příplatek. Během pobytu v kostele Panny Marie stojí za to vystoupat na Mariánskou věž a obdivovat panorama Krakova z výšky. Jedná se o stejnou věž, ze které se každou hodinu živě ozývá svatojánská polnice. Vstup na věž je rovněž zpoplatněn a v sezóně bohužel přeplněn.

Kromě kostela Panny Marie patří k nejvýznamnějším památkám na krakovském Hlavním náměstí Sukiennice. Je to dlouhá budova stojící v samém středu náměstí, takže ji určitě nepřehlédnete. Kdysi se v ní nacházely stánky s prodejem sukna, odtud také název místa. Dnes si v Sukiennicích můžete koupit četné krakovské suvenýry a řemeslné výrobky.

V majestátní budově zdobené krásnými arkádami se nacházejí dvě řady dřevěných stánků s porcelánem, šperky, ručně vyšívanými textiliemi, soškami a celou řadou krásných, ale velmi drahých suvenýrů. Na střeše Sukiennic se skrývá kavárna Café Szał s mimořádným výhledem na Tržní náměstí a v jejich suterénu je vstup do velmi zajímavého multimediálního muzea – Podzemí Tržního náměstí, které vám z celého srdce doporučujeme.

Ulice Florianská

Jedná se o nejoblíbenější ulici v Krakově. Vede od Florianské brány přímo na krakovské náměstí a spolu s ulicí Grodzkou tvoří Královskou cestu vedoucí na Wawel. Obě strany Florianské ulice lemují krásně zdobené staré činžovní domy, v nichž se nachází řada butiků, obchodů se suvenýry, klubů a restaurací.

Wawel

Podle našeho názoru je hrad Wawel místem, které musíte vidět jednou za život. Bývalé sídlo polských panovníků, jejich nekropole a místo, kde se utvářely polské dějiny, je vlajkovou lodí Krakova zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jako by to nestačilo, nachází se v mimořádně malebném prostředí na vápencovém kopci v ohybu řeky Visly. Je to obrovská pokladnice poznatků o polské historii a bývalé významné centrum světské i církevní moci. Za svými cihlovými zdmi skrývá komplex monumentálních památek mimořádné historické a umělecké hodnoty.

Královský hrad Wawel, kde sídlili polští panovníci, je přístupný veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout soukromé královské komnaty a reprezentační královské komnaty se slavnými tapiseriemi Zikmunda Augusta. Uvnitř hradu se nachází také korunní pokladnice a zbrojnice.

S Wawelem je spojena ještě jedna zajímavá atrakce. Je to Dračí jeskyně, kterou obýval wawelský drak. Jeskyně se nachází pod Wawelským kopcem a tvoří ji chodby o celkové délce 300 metrů. Přibližně 80 m dlouhý úsek této jeskyně. Zde se také nachází ohnivá socha wawelského draka, ke které se hrnou nejmladší turisté.

Solný důl Wieliczka

Za svou existenci vděčí Krakov Wieliczce, nikoli Wieliczka Krakovu. Koneckonců nejstarší stopy po vaření soli pocházejí z období neolitu. Tak byl důl založen a těžba soli pokračovala nepřetržitě od středověku až do roku 1996.

Od samého počátku byl součástí podniku zvaného Krakovské solné závody, největšího průmyslového závodu v bývalé Polské republice, který vlastnila knížata a později králové. Právě z něj mimo jiné plynuly peníze na rozšíření Krakova. Solnému dolu Wieliczka vděčíme mimo jiné za nájemní domy Mikolaje Wierzynka v centru Krakova.

Solný důl Wieliczka je jediným důlním objektem na světě, který funguje nepřetržitě od středověku, a je zapsán na prvním seznamu světového dědictví UNESCO. Plný tajemství, legend a kouzel s hustou sítí podzemních chodeb a štol uspořádaných do sestaveného labyrintu vás jistě nadchne.

Zdroje: redakce, visittokrakow, onet, wp, Kudy z nudy

Oblíbené