Spojte se s námi


Novinky

Koronavirus byl v České republice nejčastější příčinou úmrtí za rok 2021

Publikováno

dne

Koronavirus se v minulém roce výrazně promítl do statistik o úmrtí obyvatel České republiky. Těžký průběh nemoci, která způsobila celosvětovou pandemii, souvisel až s 18 procenty všech zemřelých.

V roce 2021 zemřelo v České republice 139 981 lidí, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války. Ze statistik Českého statistického úřadu jasně vyplývá, že nejčastější příčinou úmrtí byl koronavirus.

Těžký průběh nemoci souvisel se smrtí 18 procent všech zemřelých, tedy 25 500 lidí. „Jako základní příčina úmrtí byl covid určen u 14 700 zemřelých můžu a u 10 800 zemřelých žen,“ cituje server Aktuálně.cz vedoucí oddělení demografické statistiky úřadu Terezii Štyglerovou.

Podle Štyglerové byl koronavirus nejčastější příčinou smrti v širokém věkovém rozpětí od 40 do 84 let. Jedná se tedy o velký rozdíl oproti roku 2020, kdy nemoc razantně zvýšila smrtnost zejména u seniorů.

V roce 2020 pak Český statistický úřad vypočítal až 15procentní nárůst zemřelých oproti předešlému roku. V roce 2021 došlo k meziročnímu nárůstu o dalších 8 procent.

Koronavirus v příčinách úmrtí překonal dokonce i ischemickou chorobu srdeční. Těžký průběh covidu-19 zapříčinil smrt 7 procent lidí ve věku 20 až 25 let. U mladších čtyřicátníků byl koronavirus příčinou 10 procent úmrtí. U seniorů ve věku 75 až 80 let se jednalo o téměř pětinu.

Ischemická choroba srdeční byla druhou nejčastější příčinou smrti (13 procent), na třetím místě se ve statistice umístilo cévní onemocnění mozku (5 procent).

„Počty zesnulých na koronavirus by byly výrazně vyšší, kdybychom neměli vakcínu,“ vyjádřil se pro Aktuálně.cz ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Upozornil tak na důležitost očkování, když pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci je u plně naočkovaných až desetkrát nižší.

Zdroj: ČSU, Aktuálně.cz, ČTK

Oblíbené