Spojte se s námi


Filmy a seriály

Kontroverzní příběh bratří Mašínů míří do kin i na Oscary

Snímek Bratři režiséra Mašína sice ještě moc lidí nevidělo, přesto už jsme se dozvěděli, že ho vysíláme do boje o Oscary. Vzhledem k tomu, že film v Česku zatím neměl premiéru a vlastně toho o něm nikdo moc neví, jde o vcelku překvapivou zprávu.

Publikováno

dne

Snímek Bratři režiséra Mašína sice ještě moc lidí nevidělo, přesto už jsme se dozvěděli, že ho vysíláme do boje o Oscary. Vzhledem k tomu, že film v Česku zatím neměl premiéru a vlastně toho o něm nikdo moc neví, jde o vcelku překvapivou zprávu.

Skupina bratrů Mašínů

Příběh odbojové skupiny bratrů Mašínů má vlastně všechno, co takový velkofilm potřebuje. Má dvojici silných hlavních hrdinů, akci i propojení osobních a velkých dějin. A pro nás má i něco navíc, neboť jde o jeden z nejkontroverznějších momentů našich dějin.

Odbojová skupina bratří Mašínů začala působit na počátku 50. let, tedy v období nejhoršího komunistického teroru. Ctirad a Josef Mašínovi, synové významného protinacistického odbojáře Josefa Mašína, kteří ač velmi nízkého věku měli sami zkušenosti s odbojem proti okupantům, vytvořili skupinu, která měla bojovat proti komunistům.

Kontroverze kolem Mašínů

Činy, které v rámci protikomunistického odboje konali, však dodnes vyvolávají kontroverze. Ať už šlo o přepadení stanice SNB, zapalování stohů nebo přepadení vozu převážejícího peníze, Mašínové a jejich spolubojovníci za sebou vždy zanechávali mrtvé či vážně raněné. Část veřejnosti je vnímá jako hrdiny antikomunistického odboje, část jako vrahy a lupiče. Druhou variantu samozřejmě hojně podporovala komunistická propaganda, tomuto příběhu byl dokonce věnován samostatný díl v kultovním seriálu Třicet případů majora Zemana.

V roce 1953 se bratři za divokých okolností doslova prostříleli na západ a následně se z Německa přesunuli do USA, kde Josef Mašín žije dodnes (Ctirad zemřel v roce 2011).

Mašín režíruje Mašíny

Je to látka, která si rozhodně už dlouhou dobu říkala o zfilmování, ale možná i kvůli zmíněnému rozpolcenému vnímání české společnosti se do ní nikomu příliš nechtělo.

Nakonec po ní sáhl vzdálený příbuzný Mašínů, režisér Tomáš Mašín, který film natočil podle scénáře Marka Epsteina. Hlavních rolí se ujali Oskar Hes a Jan Nedbal.

Jak se dalo čekat, film vzbuzuje živé diskuze ještě před svým uvedením do kin, které proběhne 26. října. A zájem mu rozhodně přináší i zmíněné rozhodnutí, že právě tento snímek bude z letošní české tvorby tím, který vyšleme do boje o Oscary.

Mají Bratři šanci uspět na Oscarech?

Zdá se, že ve světovém měřítku filmům s náměty z dob komunismu už dávno odzvonilo. Šanci dnes mají spíše snímky se zajímavou narativní strukturou nebo takové, které se věnují aktuálním společenským tématům. Nezdá se tedy, že by Bratři byli nějaký horkým kandidátem na úspěch, přesto však mohou překvapit.

Zdroj: csfd.cz; novinky.cz; refresher.cz

Oblíbené