Spojte se s námi


Politika

KOMENTÁŘ: Babiš na volebním mítinku v Jihlavě získával hlasy dezinformacemi a občerstvením zdarma

Pro Andreje Babiše je vítězství ve druhém kole senátních voleb v Jihlavě mimořádně důležité. Na Vysočině se proti sobě utká Jana Nagyová se současným předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. A Babiš dělá téměř vše, aby své spoluobžalované v kauze Čapí hnízdo do Senátu pomohl.

Publikováno

dne

Pro Andreje Babiše je vítězství ve druhém kole senátních voleb v Jihlavě mimořádně důležité. Na Vysočině se proti sobě utká Jana Nagyová se současným předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. A Babiš dělá téměř vše, aby své spoluobžalované v kauze Čapí hnízdo do Senátu pomohl.

V Jihlavě se ve čtvrtek konal volební mítink Jany Nagyové, kde se místní obyvatele snažila přesvědčit, aby jí svými hlasy pomohli ke zvolení do Senátu. Akce se dle odhadů zúčastnilo zhruba 400 lidí, přičemž Nagyová nebyla jediná, která lidi přesvědčovala.

Na mítink totiž dojeli i členové vedení hnutí ANO v čele s šéfem Andrejem Babišem. A ten byl na pódiu hodně vidět. Jde vidět, že mu na Jihlavě mimořádně záleží.

Andrej Babiš ve svých proslovech nešetřil kritikou vlády. Občany vyzýval, aby „to hodili Nagyové“, jelikož je vláda systémem, kde jsou všichni kámoši. Volební mítink tak veřejně prezentoval jako střet se systémem.

Šéf ANO přitom nejednal vždy fér. Hodně hrál na city přítomných, když například hlásal, že vláda nedala na benzin ani lidem, kteří mají postižené děti a musí je vozit do školy nebo do nemocnice. Byl to jeden z argumentačních přešlapů Babiše, některé by ale tato slova mohla přesvědčit.

„Senát má být opozice. Proto mluvím o malé totalitě, je to kartel. Mají vládu, Sněmovnu, Senát a už si chystají i prezidenta,“ zaznělo například z úst Andreje Babiše. Tato slova byla pravděpodobně jen hra na voliče, jelikož je žádný politik nemůže myslet vážně. Senát v žádném případě není opozice a není to ani jeho funkcí. Co se týče jeho obsazení včetně Sněmovny, to vzešlo z voleb, tedy z vůle lidu. A volba prezidenta je uskutečňovaná přímou volbou, což Babiš určitě také ví vzhledem k jeho dosavadní (ne)kampani.

Je nutné říct, že Nagyová žádala o hlasy voličů o poznání mírněji. Na vládu nikterak neútočila, naopak tamní občany vyzvala k jednotě. Společnost by se dle ní měla stmelovat, než od sebe oddalovat. Rovněž slíbila, že bude za občany bojovat stejně tak, jako to dělá ve svém případě u probíhajícího soudu.

ANO také sáhlo k osvědčené taktice a to k nabízení občerstvení zdarma. Na volebním mítinku si tak podporovatelé mohli dopřát například guláš, koblihy, pivo nebo svařák. O kulturní program se z pódia staral zpěvák Bohuš Matuš.

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené