Spojte se s námi


Ostatní

KHL je nástrojem ruské propagandy. Z hráčů se stávají užiteční idioti, říká analytik Máca z Institutu pro společnost a politiku

Publikováno

dne

Už více než půl roku trvá ruská invaze na Ukrajinu. Situace se promítá i do sportovního dění. Rusko je totiž trestáno i na sportovním poli. Přesto několik sportovců nemá problém odcházet do ruských lig. I v hokeji. Přitom ještě nedávno prestižní KHL aktuálně působí coby nástroj k propagandě.

Sport se nemá míchat s politikou. To jest názor mnoha lidí. Nicméně faktem je, že jedno se nevylučuje s druhým. Ba často je to tak, že jedno je využíváno k druhému. Příkladem je nyní ruská Kontinentální hokejová liga (KHL).

Už krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu obletěly sportovní svět snímky, na nichž je vidět, jak na ruských hokejových stadionech při zápasech nechybějí transparenty a reklamy, jež podporují Vladimira Putina a invazi na Ukrajinu.

Blíže se k situaci vyjádřil pro ČT Sport analytik Roman Máca z Institutu pro společnost a politiku. Podle jeho slov ruské kluby přímo dostaly dopis, v němž jim je nařízeno podpořit ruskou armádu a celou invazi na Ukrajinu.

„Řada klubů Kontinentální hokejové ligy jsou vlastněny ruskými oligarchy blízkými Putinovi nebo třeba místními samosprávami jednotlivých oblastí, kde stojí v čele de facto nějaký Putinův gubernátor. Takže tam je jasná návaznost a v podstatě se jedná o takové hračky ruských potentátů,“ říká Máca.

„Ze sportovců se stávají užiteční idioti válečné propagandy,“ dodal. Na stadionech se ostatně objevují i písmena „Z“, tedy symbol ruské invaze na Ukrajinu.

Rusko přitom již bylo vyloučeno Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) z mistrovství světa ve všech kategoriích, stejně tak mu bylo odebráno pořadatelství světového šampionátu juniorů, které se bude konat na konci roku.

V dubnu navíc Rusové přišli o pořadatelství seniorského mistrovství světa, to se mělo konat v květnu 2023 v Petrohradu. Šampionát se přesunul do Lotyšska (Riga) a Finska (Tampere), kde se hrálo už letos.

Zdroj: Institut pro společnost a politiku, KHL, ČT Sport

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Novinky

Lidí s demencí bude v roce 2050 trojnásobek, varují experti

V roce 2019 bylo evidováno 57 milionů lidí s demencí, přičemž o 31 let později bude podle aktuálního vývoje takto zasažených už 153 milionů lidí, varuje server The Lancet Public Health.

Publikováno

dne

V roce 2019 bylo evidováno 57 milionů lidí s demencí, přičemž o 31 let později bude podle aktuálního vývoje takto zasažených už 153 milionů lidí, varuje server The Lancet Public Health.

Demence je již nyní sedmá nejčastěji vyskytovaná nemoc, kterou trpí staří lidé, a experti varují, že bude hůře, čemuž samozřejmě výrazně přispívá lidské chování a také neustále se zrychlující se doba, která lidem způsobuje čím dál více stresu, jenž vede k nemocem, a to nejenom k demenci.

Tato závažná mozková choroba postihuje krátkodobou, později i dlouhodobou paměť. Lidé mají narušený úsudek a časoprostorovou orientaci, ztrácí pozornost, schopnost komunikace a abstraktního myšlení.

Osobnost se postupně rozpadá, běžné každodenní činnosti se stávají problémem a zapomíná již naučené úkony, jako je oblékání, příprava jídla a hygiena. S tím jsou spojeny i poruchy nálady, nezvyklé chování a také epizodické stavy zmatenosti, které mnohdy způsobí pád, jenž má za následek všemožná poranění.

Léčba mnohých degenerativních chorob je velmi obtížná a je potřeba se zaměřovat na prevenci, tedy správný životní styl. Velkým problémem je totiž toxické prostředí. U lidí, kteří kouří, pijí alkohol či dokonce berou drogy, se zvyšuje pravděpodobnost výskytu demence.

Zrovna tak je ale problém špatná životospráva, obezita, málo spánku a stres. Bohužel s neustále se zrychlující dobou, kdy si mnozí nenajdou ani čas na to se v klidu najíst a kvůli své práci a ostatním věcem jsou v neustálém stresu, tak se velmi zvyšuje pravděpodobnost, že sami budou v budoucnu demencí trpět.

Autorka výzkumu Emma Nichols dodává, že se největší nárůst lidí s demencí očekává v Africe a ve východě Evropy, kde by se během následujících 31 let mohl počet lidí zpětinásobit.

Velmi nápomocná je pak především meditace, která významně zlepšuje funkci nervového systému, harmonizuje endokrinní systém a snižuje zánětlivé procesy. Na světě již proběhlo mnoho výzkumů, které efekty meditace testují a díky magnetické rezonanci, počítačové tomografii a dalším metodám již existují důkazy o pozitivních přínosech pravidelné meditace na lidské zdraví.

Naprostým základem pak ale zůstává správná a vyvážená strava, dostatečný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu a vyhýbání se kouření cigaret a pití alkoholu.

Zdroj: Wikipedia, The Lancet

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Čaj s mlékem pomáhá při hubnutí! Popíjí se již od 17. století

Mléko do černého čaje si lidé začali přidávat již v 17. století. Tehdy byl v kurzu porcelán, ne každý si ho však mohl dovolit a tak se čaj povětšinou popíjel z hrníčků, které se vyráběly z lehkého materiálu. Horký čaj však způsoboval popraskání hrníčků a proto se do čaje přidávalo mléko. Aby čaj zchladilo.

Publikováno

dne

Mléko do černého čaje si lidé začali přidávat již v 17. století. Tehdy byl v kurzu porcelán, ne každý si ho však mohl dovolit a tak se čaj povětšinou popíjel z hrníčků, které se vyráběly z lehkého materiálu. Horký čaj však způsoboval popraskání hrníčků a proto se do čaje přidávalo mléko. Aby čaj zchladilo.

Dnes je popíjení černého čaje s mlékem typické především pro Velkou Británii. Byť je tento zvyk znám po celém světě, není tolik rozšířen. A je to škoda. Mléko v čaji má mnohé pozitivní účinky na naše zdraví.

Popíjení černého čaje s mlékem je například vhodné pro lidi trpící zácpou. Černý čaj také obsahuje látku zvanou tkanin, která snižuje vstřebávání železa z potravy.

Pokud si do čaje přidáte mléko, tak na sebe tkanin naváže a lépe se vám budou vstřebávat důležité živiny z potravin. Některé vědecké studie dokonce uvádějí i účinky předcházení stresu.

Pozitivní vliv má ale také na hubnutí. Pokud vyměníte ranní šálek kávy za šálek čaje s mlékem, budete mít větší pocit zasycení a nebude mít hlad příliš brzy.

Černý čaj dále pomáhá také při potížích s pletí, snižuje množství pupínků a také tvorby vrásek. Napomáhá při potížích se srdcem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo krevním tlakem. Má protizánětlivé účinky a při nachlazení pomáhá s pocením a vykašláváním.

Čaj s mlékem má i různé varianty ve světě. Například v Indii se do něj přidává buvolí mléko. V Hong Kongu se podává čaj s neslazeným kondenzovaným mlékem a ve Frísku v Německu dostanete čaj se smetanou.

Zdroj: Čajová zahrada, iReceptář

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Sociální sítě používá každý druhý Čech, nejčastěji jde o studenty

Publikováno

dne

Český statistický úřad zanalyzoval data o počtu českých uživatelů na sociálních sítích. Čísla se neustále zvyšují, nejčastěji je využívají studenti, popřípadě matky v domácnosti. Pojďme se podívat na detailnější statistiky.

V České republice používá sociální sítě dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 4 938 000 lidí starších šestnácti let. Čísla jsou tak ještě rapidně vyšší, nižší věkové skupiny se ale nepočítají do statistiky.

Jedná se tedy o 56,3 % populace v této věkové skupině. Oproti minulému roku eviduje ČSÚ nárůst o 2,5 procenta.

Sociální sítě používá nejvíce osob ve věkové kategorii 16-24 let. Alespoň na jedné sociální síti je z této věkové skupiny 95 % osob.

Nejčastěji se jedná o vysokoškolsky vzdělané osoby, popřípadě lidi se středním vzděláním s maturitou.

Zajímavostí je, že sociální sítě používají více ženy. Používá je 58 % žen, mužů 54 %. Nejčastěji je používají právě studenti, ale také ženy v domácnosti.

Zdroj: Mediaguru

Pokračovat ve čtení

Oblíbené