Spojte se s námi


Ostatní

KHL je nástrojem ruské propagandy. Z hráčů se stávají užiteční idioti, říká analytik Máca z Institutu pro společnost a politiku

Publikováno

dne

Už více než půl roku trvá ruská invaze na Ukrajinu. Situace se promítá i do sportovního dění. Rusko je totiž trestáno i na sportovním poli. Přesto několik sportovců nemá problém odcházet do ruských lig. I v hokeji. Přitom ještě nedávno prestižní KHL aktuálně působí coby nástroj k propagandě.

Sport se nemá míchat s politikou. To jest názor mnoha lidí. Nicméně faktem je, že jedno se nevylučuje s druhým. Ba často je to tak, že jedno je využíváno k druhému. Příkladem je nyní ruská Kontinentální hokejová liga (KHL).

Už krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu obletěly sportovní svět snímky, na nichž je vidět, jak na ruských hokejových stadionech při zápasech nechybějí transparenty a reklamy, jež podporují Vladimira Putina a invazi na Ukrajinu.

Blíže se k situaci vyjádřil pro ČT Sport analytik Roman Máca z Institutu pro společnost a politiku. Podle jeho slov ruské kluby přímo dostaly dopis, v němž jim je nařízeno podpořit ruskou armádu a celou invazi na Ukrajinu.

„Řada klubů Kontinentální hokejové ligy jsou vlastněny ruskými oligarchy blízkými Putinovi nebo třeba místními samosprávami jednotlivých oblastí, kde stojí v čele de facto nějaký Putinův gubernátor. Takže tam je jasná návaznost a v podstatě se jedná o takové hračky ruských potentátů,“ říká Máca.

„Ze sportovců se stávají užiteční idioti válečné propagandy,“ dodal. Na stadionech se ostatně objevují i písmena „Z“, tedy symbol ruské invaze na Ukrajinu.

Rusko přitom již bylo vyloučeno Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) z mistrovství světa ve všech kategoriích, stejně tak mu bylo odebráno pořadatelství světového šampionátu juniorů, které se bude konat na konci roku.

V dubnu navíc Rusové přišli o pořadatelství seniorského mistrovství světa, to se mělo konat v květnu 2023 v Petrohradu. Šampionát se přesunul do Lotyšska (Riga) a Finska (Tampere), kde se hrálo už letos.

Zdroj: Institut pro společnost a politiku, KHL, ČT Sport

Oblíbené