Spojte se s námi


Ostatní

KHL je nástrojem ruské propagandy. Z hráčů se stávají užiteční idioti, říká analytik Máca z Institutu pro společnost a politiku

Publikováno

dne

Už více než půl roku trvá ruská invaze na Ukrajinu. Situace se promítá i do sportovního dění. Rusko je totiž trestáno i na sportovním poli. Přesto několik sportovců nemá problém odcházet do ruských lig. I v hokeji. Přitom ještě nedávno prestižní KHL aktuálně působí coby nástroj k propagandě.

Sport se nemá míchat s politikou. To jest názor mnoha lidí. Nicméně faktem je, že jedno se nevylučuje s druhým. Ba často je to tak, že jedno je využíváno k druhému. Příkladem je nyní ruská Kontinentální hokejová liga (KHL).

Už krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu obletěly sportovní svět snímky, na nichž je vidět, jak na ruských hokejových stadionech při zápasech nechybějí transparenty a reklamy, jež podporují Vladimira Putina a invazi na Ukrajinu.

Blíže se k situaci vyjádřil pro ČT Sport analytik Roman Máca z Institutu pro společnost a politiku. Podle jeho slov ruské kluby přímo dostaly dopis, v němž jim je nařízeno podpořit ruskou armádu a celou invazi na Ukrajinu.

„Řada klubů Kontinentální hokejové ligy jsou vlastněny ruskými oligarchy blízkými Putinovi nebo třeba místními samosprávami jednotlivých oblastí, kde stojí v čele de facto nějaký Putinův gubernátor. Takže tam je jasná návaznost a v podstatě se jedná o takové hračky ruských potentátů,“ říká Máca.

„Ze sportovců se stávají užiteční idioti válečné propagandy,“ dodal. Na stadionech se ostatně objevují i písmena „Z“, tedy symbol ruské invaze na Ukrajinu.

Rusko přitom již bylo vyloučeno Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) z mistrovství světa ve všech kategoriích, stejně tak mu bylo odebráno pořadatelství světového šampionátu juniorů, které se bude konat na konci roku.

V dubnu navíc Rusové přišli o pořadatelství seniorského mistrovství světa, to se mělo konat v květnu 2023 v Petrohradu. Šampionát se přesunul do Lotyšska (Riga) a Finska (Tampere), kde se hrálo už letos.

Zdroj: Institut pro společnost a politiku, KHL, ČT Sport

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ostatní

Děti nesportovců nemají dostatek pohybu, cvičí jen pětina z nich. Rodiče by měli jít příkladem, říká Rech z MultiSportu

Publikováno

dne

Děti v České republice mají rok od roku méně pohybu, ukazuje průzkum společnosti MultiSport Benefit. Nějaký sport aktivně provozuje méně než třetina dětí, přitom ještě v roce 2020 to byly 4 z 10. Přes 30 % rodičů také přiznává, že jejich děti mají nedostatek pohybu. Nejhorší je situace u dětí, jejichž rodiče pohybu sami příliš neholdují. Aktivně sportuje jen pětina z nich. Pro děti je přitom klíčové mít v rodičích vzor zdravého životního stylu a je proto vhodné s nimi sportovat společně.

Se začátkem školního roku začínají rodiče řešit i to, na jaké kroužky zapíšou své ratolesti. Komu záleží na dostatku pohybu, ten bude jistě uvažovat i o sportovních klubech a kroužcích.

Nejoblíbenější sporty u dětí v ČR

Fotbal – 28 % dětí, které aktivně dělají nějaký sport

Florbal – 12 %

Tanec – 8 %

Plavání – 6 %

Atletika – 5 %

Lední hokej – 5 %

Cyklistika – 4 %

Volejbal – 4 %

Běh – 4 %

Tenis – 4 %

Jiné – 24 %

Rodiče by měli rozhodně myslet i na to, aby šli sami svým dětem příkladem. Průzkum MultiSport Index, který mapuje návyky Čechů v oblasti sportu a zdravého pohybu, totiž potvrdil důležitost role rodičů pro vytvoření zdravého vztahu k pohybu. Děti rodičů, kteří denně sportují, mají o třetinu více pohybu než potomci nesportovců.

Sport je klíčový nejen pro fyzické zdraví dětí, ale i pro rozvoj jejich osobnosti. Učí se v něm fair-play i třeba fungování v kolektivu. Děti by proto měly od mala vidět, že pravidelný sport je běžnou součástí života. Na kroužcích se mohou naučit techniku, ale pozitivní vztah k aktivnímu pohybu mohou nejlépe získat doma. Například tím, že uvidí sportovat svoje rodiče – nebo i tím, že budou chodit cvičit společně,“ komentuje Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, která provozuje oblíbenou MultiSport kartu.

K té si mohou rodiče zařídit i doprovodnou kartu pro svého partnera a až tři dětské karty platné až do 15 let. Díky tomu tak mohou chodit sportovat i společně. Takzvaná MultiSportka jim umožní bezplatný vstup třeba do bazénů nebo na kluziště, ale i na kurty na badminton, tenis nebo třeba beach volejbal.

Sportům u dětí vládnou fotbal a florbal, ubývá cyklistů i tenistů

Celkově se české děti v posledních letech hýbou méně a jen 68 % rodičů si myslí, že jejich děti mají dostatek pohybu. Nějaký sport dělá aktivně 30 % dětí, ještě v roce 2020 to přitom bylo 37 procent. Nejčastěji dávají rodiče svoje děti na fotbal, pomyslnou stříbrnou příčku drží florbal.

Malých florbalistů od roku 2020 přibylo, podobně je tomu i u fotbalu, hokeje, tance a gymnastiky. U téměř všech ostatních sportů naopak došlo mezi mladými sportovci k úbytku. Zvláště cyklistice se aktivně věnuje o dvě třetiny méně dětí. Zatímco v roce 2020 šlo mezi dětmi o druhý nejoblíbenější sport, od té doby ji kromě florbalu přeskočil i tanec, plavání, atletika a lední hokej.

O více než polovinu méně je mladých běžců a o třetinu ubylo mezi dětmi tenistů. V případě běhu a cyklistiky tak pozorujeme úpadek „Covidového trendu“, kdy se běh a cyklistika těšily nebývalé popularitě. Ubylo i třeba dětí, které začínají s judem – a to navzdory mezinárodním úspěchům Lukáše Krpálka.

Nedostatek pohybu u českých dětí je alarmující i proto, že může vést ke zhoršení zdraví české populace. Podle World Obesity Federation bude v České republice do roku 2030 trpět obezitou přes 19 % dětí od 5 do 9 let.

Sport je jednou z nejdůležitějších složek zdravého životního stylu. Mezi rodiči je v poslední době trendem více řešit stravování svých dětí, pozornost se klade třeba na příjem cukru i na kvalitu jídla ve školních jídelnách. Zdravý jídelníček je ale zapotřebí doplnit dostatkem pohybu, protože ten je pro správný vývoj dětí zcela zásadní. U jídla i u sportu rozhodně platí, že nejdůležitější je to, co se děti naučí doma od svých rodičů,“ vysvětluje nutriční terapeutka Šárka Knížková z 1. Lékařské fakulty UK.

Kvůli cenám energií může být ještě hůř

Největší propad v pohybu u svých dětí zaznamenali lidé v Libereckém a Olomouckém kraji. Zatímco ještě v roce 2020 si 84 % Severočechů myslelo, že jejich děti mají dostatek pohybu, nyní je to pouze polovina. Vinu na tom má podle rodičů i stát, jen podle 15 % respondentů totiž dělá dostatek pro motivaci dětí ke sportu.

Situace se nyní navíc může ještě zhoršit, protože řada sportovišť i sportovních klubů bude kvůli vysokým cenám energií nucena zdražit nebo úplně skončit.

Ceny energií na sportoviště dopadají velice silně a dotkne se to i kroužků pro děti. O to důležitější je, aby rodiče mysleli na to, že mohou svým dětem udělat sportovní program sami. S dětskou MultiSport kartou navíc mohou chodit společně sportovat, aniž by museli dávat peníze na kroužky. Spojí tak příjemné s užitečným – povedou své děti ke zdravému životnímu stylu, a ještě ušetří. A navíc si u toho sami zacvičí,“ uzavírá Rech.

Zdroj: MultiSport Benefit

Pokračovat ve čtení

Novinky

Nepříjemná zpráva pro některé hokejisty. Odchodem do Ruska si zavřeli dveře do reprezentace

Publikováno

dne

Morálka vítězí. I tak by se dalo mluvit o nejnovějším rozhodnutí, které učinil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje. Ten se sešel poprvé od nástupu nového prezidenta Aloise Hadamczika. Radost nebude mít hned několik hokejistů.

Už déle než půl roku probíhá ruská invaze na Ukrajinu. Prozatím sice veškeré vojenské plány Ruska selhávají, nicméně ukrajinský lid trpí, umírají civilisté a dochází k válečným zločinům. Ani to však nevadí některým sportovcům.

Rusko na své konání doplácí vesměs na všech frontách, včetně té sportovní. Prakticky v žádném sportu už Rusové nemají místo, popřípadě ruští sportovci musejí startovat pod neutrální vlajkou. A trpí i ruské soutěže. Včetně té hokejové – KHL.

Z KHL odešlo několik skvělých hokejistů. Nicméně navzdory všemu se stále najdou tací, kteří klidně do Ruska odcházejí. A najdou se i v České republice. Aktuálně v Rusku působí Rudolf Červený, Libor Šulák, Michal Jordán či Dmitrij Jaškin.

Aby toho nebylo málo, Jaškin šel do Ruska namísto toho, aby se pokusil prosadit v NHL, kde měl ještě nabídky od několika klubů. Jaškin se upsal Petrohradu. V den výročí ruské okupace Československa byl navíc zvolen kapitánem týmu.

Nejedna sportovní reprezentace se rozhodla za své rozhodnutí odejít do Ruska sportovce potrestat nenominováním do reprezentačních výběrů. Včetně těch hokejových. A tento krok ve středu učinila také hokejová reprezentace České republiky.

Česká republika se tak v hokeji zařadí po bok Finska a Švédska.

„Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém zasedání ve čtvrtek 25. 8. 2022 rozhodl o tom, že nebude do reprezentace povolávat hráče, kteří po zahájení ruské invaze na Ukrajinu podepsali nebo podepíší smlouvu s některým klubem KHL,“ stojí v prohlášení na webových stránkách Českého hokeje.

Miroslav Augustin, jenž se má od 1. září stát ředitelem komunikace a marketingu na svazu, však pro ČTK prohlásil, že by neměli být postiženi hráči, kteří jen plní smlouvy, které podepsali ještě před ruskou invazí. To jsou případy Šuláka a Jordána.

Zdroj: Český hokej, Aktuálně.cz, Hokej.cz, ČTK

Pokračovat ve čtení

Novinky

Vdova po Kobe Bryantovi získala za uniklé fotografie vrtulníku pořádné odškodné

Publikováno

dne

Kobe Bryant patřil mezi největší hvězdy basketbalové NBA. Celou svou kariéru strávil v dresu Los Angeles Lakers. V lednu 2020 však tragicky zahynul při havárii vrtulníku. Celý svět obletěly snímky havarovaného stroje. Vdova po legendárním hráči nyní získala odškodnění.

26. ledna 2020 se nejen celý basketbalový svět zahalil do černých barev. Odešla totiž legenda a jeden z nejlepších basketbalových hráčů v historii. Ve 41 letech při havárii svého vrtulníku zemřel Kobe Bryant.

Spolu s ikonou Los Angeles Lakers byla na palubě vrtulníku jeho 13letá dcera Gianna. Spolu s nimi letělo ještě dalších sedm lidí. V médiích a na internetu se poměrně rychle po havárii začaly objevovat snímky hořícího stroje.

Vdova Vanessa Bryantová (40 let) prohlásila, že když zjistila, že snímky pořídili zástupci šerifa okresu Los Angeles a hasiči, tak začala mít panické záchvaty. Nyní se po více než dvou letech dočká odškodnění.

Stejně tak spolužalobce Christopher Chester, který při nehodě přišel nejen o manželku Sarah, ale také o dceru Payton.

Federální porota již určila i výši zmíněného odškodnění. Zatímco Bryantová musí dostat odškodné ve výši 16 milionů dolarů, Chester by měl obdržet o milion dolarů méně.

„Každý den žiji ve strachu z toho, že mé dcery budou projíždět sociální sítě a narazí na tyto fotografie,“ cituje Bryantovou agentura AP. Vdova po legendě basketbalu mimo jiné přiznala, že panické záchvaty má dodnes.

„Jsme vděční za porotu i soudce. Poskytli nám spravedlivý proces,“ vyjádřil se pro změnu Chesterův právník Jerry Jackson.

Podle právního zástupce Bryanové pořízení snímky nesložily k vyšetřování a ani jiným oficiálním záležitostem. Prý se jednalo jen o snímky pořízené z morbidní zvědavosti.

Zdroj: BBC, Reuters, AP News, CNN

Pokračovat ve čtení

Oblíbené