Zajímavosti
Když hora padá aneb Tragédie v údolí Vajont. Tsunami z jezera zničila město a zabila tisíce lidí
Osudného 9. října 1963 došlo v severní Itálii k tragické události. Hora Monte Toc se sesunula do přehrady Vajont a vyvolala obří vlnu. Ta dokázala smést z povrchu zemského celé vesnice. Přehradní hráz zůstala stát! Ale 20 metrů vysoká tsunami zničila město Longarone a připravila o život téměř 2000 lidí. Šlo o katastrofu, které se dalo zabránit. Varování bylo více než dost!

Osudného 9. října 1963 došlo v severní Itálii k tragické události. Hora Monte Toc se sesunula do přehrady Vajont a vyvolala obří vlnu. Ta dokázala smést z povrchu zemského celé vesnice. Přehradní hráz zůstala stát, ale 20 metrů vysoká tsunami zničila město Longarone a připravila o život téměř 2000 lidí. Šlo o katastrofu, které se dalo zabránit. Varování bylo více než dost!
Tiché údolí pod Monte Toc
Údolí řeky Vajont, obklopené Dolomity, bylo v 50. letech vybráno pro ambiciózní energetický projekt. Vodní elektrárna a přehradní nádrž měly být zdrojem energie. Výstavba tak začala roku 1956. A byla jednou z největších v Evropě.
Při výstavbě si odborníci všimli, že hora Monte Toc není stabilní. Sesuvy půdy zde byly docela časté. Inženýři i geologové vydali varování. Nicméně jejich hlasy byly umlčeny ve jménu ekonomického pokroku. A tak roku 1959 byla přehrada dokončena a začalo se s napouštěním.
První osudový sesuv
Na podzim 1959 se obavy naplnily. Několik krychlových metrů horniny se sesunulo do přehrady. Voda neměla kam uniknout, a tak vyrazila přes hráz.
Tsunami byla velká údajně 20 metrů! Během pár okamžiků smetla pobřežní oblasti. Bohužel při této události přišel o život jeden člověk. Na úbočí hory následně proběhly práce pro stabilizaci svahu. A také se rozhodlo, že hladina bude 25 metrů pod vrcholem.
Vlna smrti
V září 1963 se přehrada přepsala na státní podnik Enel. Podnik měl být schopný reagovat operativě a zamezit dalším sesuvům. Bohužel k sesuvům docházelo nadále, stejně tak docházelo k silným otřesům.
Dne 9. října 1963 během večera došlo k utržení rozsáhlé masy skály. Během 45 sekund se rychlostí přesahující 100 km/h sesunula do přehrady. Šlo o neuvěřitelných 260 milionů krychlových metrů. Díky tomu vznikly dvě obří vlny.
Jedna z nich se šířila údolím vzhůru a zničila vesnice a okolí. Došlo i k poničení hotelu, v němž momentálně bydlelo 54 dělníků. Ten, kdo byl uvnitř, na místě zemřel.
Druhá vlna s nedozírnými následky
Druhá vlna přinesla mnohem horší dopad. Přehoupla přes hráz a plnou silou dopadla na město Longarone. Po hrozné události zbyl jen 60 metrů hluboký kráter. Katastrofa přinesla přes 2000 obětí.
Kupodivu přehrada vše ustála. Ale došlo ke zničení elektrárny a budovy obsluhy. Úřady následně obvinily stavebního inženýra za nedbalost. Ještě před zahájením procesu sám spáchal sebevraždu. Rodiny, které ztratily své blízké, byly odškodněny až v roce 1997. To jim ale jejich blízké nevrátí.
Zdroje info: Prima, Aktuálně, Stream

-
Zajímavostipřed 2 dny
Chlapec z krabice: Identita mrtvého, týraného dítěte vyšla najevo po dlouhých 66 letech
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Kvíz: Přiřaďte hlavní město ke správné zemi
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Přiřaďte správně chemické prvky ke správným značkám
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Zámek Lemberk je považován za jedno z nejděsivějších míst v Česku. Do některých místností se bojí vstoupit i policejní psi