Spojte se s námi


Kultura

Kde se vzal, tu se vzal Apríl

Publikováno

dne

O vzniku tohoto žertovného dne se příliš neví, ale existují zápisy, ve kterých se uvádí, že Apríl je spojován s příchodem jara a tím spojené veselé nálady. Původ by ale mohl mít i v íránském svátku Sízdah be-dar.

První doložené zmínky o Aprílu u nás napsal Bartoloměj Chrystellia z Prahy a pocházejí z roku 1690. Koncem 18. století bylo povědomí o tomto veselém dni již častější.

Tento svátek k nám přišel z Francie, kde se tomuto dni říká Poisson d‘avril. Děti vystřihávají rybu (poisson) z papíru a připevní ji tajně někomu na záda. Apríl vznikl ve Francii v roce 1564 a dodnes se tam tento den těší velké oblibě.

V době našich předků bývalo zvykem nachytat v tento den někoho z příbuzných či známých. Posílali tzv. „oběti aprílu“ vypůjčit si či koupit neexistující věc. Šlo například o zaječí peří, obecní nůžky, mezery do žebříků, rovnák zatáček nebo komáří sádlo.

Dnes se třeba u novinářů povoluje překročit rámec serioznosti a vypustit tzv. kachnu, neboli hoax. Je to ale trochu zavádějící, protože málokdo pak v tento den věří i pravdivým článkům.

Poprvé napálila diváky britská veřejnoprávní televize BBC a to v roce 1957, kdy v reportáži informovala o tom, že špagety rostou na stromech. Lidé se pak v hojném počtu dožadovali v zahradnictvích špagetových keřů.

Apríl připadá na 1. dubna a je to den, kdy se každý z nás snaží nenaletět na různé žertíky a malé zlomyslnosti. Pokud ale patříte mezi ty škodolibé, je nejvyšší čas začít přemýšlet nad přijatelných žertem.

Zdroj: Česká tradice, Wikipedia

Oblíbené