Spojte se s námi


Technika

Jak VPN funguje a opravdu jej potřebujeme?

V posledních letech se na internetu objevuje čím dál tím více reklam na služby VPN, které nás přesvědčují o tom, jak jsou úžasné. V reklamách se dozvídáme o spoustě výhod, které vypadají jako nezbytné. Opravdu je potřebujeme a nemůžeme je získat i zdarma?

Publikováno

dne

V posledních letech se na internetu objevuje čím dál tím více reklam na služby VPN, které nás přesvědčují o tom, jak jsou úžasné. V reklamách se dozvídáme o spoustě výhod, které vypadají jako nezbytné. Opravdu je potřebujeme a nemůžeme je získat i zdarma?

Jak VPN funguje?

VPN je zkratka pro virtuální privátní síť (anglicky virtual private network). Obvykle se na internet připojujeme skrz našeho internetového poskytovatele na server webové stránky. VPN ještě přidá svůj server mezi poskytovatele internetu a webovou stránku, takže z našeho počítače vyšleme šifrovanou zprávu na servery VPN (skrz našeho poskytovatele), tam se rozšifrují a VPN je pošle webové stránce.

Výhody VPN, které (ne)potřebujeme

Jako první, často marketingově prezentovanou výhodou VPN, je bezpečné připojování na veřejné sítě WiFi. V reklamách uvádějí jako výhodu šifrovanou komunikaci, díky které nikdo jiný na WiFi nemůže zjistit, co na internetu děláme. Toto už přes 80 % stránek dělá za nás samo a to i bez VPN. Slouží k tomu protokol HTTPS, který šifruje naši komunikaci automaticky. A pokud byste náhodou narazili na stránku, která HTTPS nemá, váš prohlížeč vás na to upozorní.

Další výhodou uvedenou v reklamách na VPN je zrychlení internetu díky jejich serverům s neomezenou rychlostí. Což vás nijak neovlivní, protože vaše rychlost internetu je závislá na vašem poskytovateli, nikoli na serverech VPN. Takže tím, že si koupíte VPN, rozhodně nezrychlíte svůj internet. Ba naopak, v některých případech vám může VPN zvýšit odezvu, která je například pro hráče online her velmi důležitá.

Další výhodou, která míří hlavně na hráče počítačových her, je zabránění DDoS útokům. Je skutečně pravda, že VPN dokáže těmto útokům zabránit. Ale do této situace se můžete dostat pouze v případě, že nehrajete na serverech hry, ale navzájem komunikují přímo vaše počítače. Tuto formu komunikace využívá například GTA V, ale nemusíte se bát, běžně se takovéto DDoS útoky nedějí, je to spíše výjimka.

Další výhodou, kterou firmy zprostředkovávající VPN uvádí, je zabránění tomu, aby vás sledoval váš poskytovatel internetu. Ten totiž i přes šifrování HTTPS vidí, na které stránky chodíte (nikoliv co na nich děláte). Tomuto skutečně VPN zabrání, ale na oplátku zase VPN ukládá stránky na které vy chodíte, takže se musíte rozhodnout, zda více věříte svému poskytovateli (který může vaše data předat podle zákona pouze policii), nebo poskytovateli VPN.

Výhody VPN, které potřebujeme (možná)

Jako největší výhodu VPN, kterou i většina lidí nejvíce využije, je změna lokalizace. Hodně seriálu na Netflixu, HBO nebo i na iVysílaní od České televize je uzamčeno na určitou lokalitu (zemi). Díky serverům VPN, které jsou v různých zemích a vy se na ně můžete libovolně připojit, si budou webové stránky myslet, že jste v zemi, kde je obsah přístupný a vy se tak na něj budete moci podívat i z České republiky, kde oficiálně dostupný není.

Samozřejmě VPN zvyšuje vaši anonymitu na internetu, například už tím, že zakryje vaši skutečnou IP adresu a díky tomu webová stránka o vás, jako uživateli, zjistí méně informací. A některé VPN nabízejí i blokování reklam.

To, zda se vám VPN vyplatí, už nechám na Vás. Ale berte ohled i na to, že hodně věcí řečených v reklamách jsou pouze marketing a je potřeba si věci ověřovat. Například blokování reklam můžete nahradit Adblockem, šifrování stránkami s HTTPS a tak dále.

Zdroj: CNET, GameSpot, W3Techs

Oblíbené