Spojte se s námi


Lifestyle

Jak na rychlé usnutí a klidný spánek? Osvědčené metody i rady a tipy

Také byste si přáli každou noc ulehnout do postele a do pěti minut spát poklidně až do rána? Bohužel ne vždy máme pro spánek optimální podmínky. Jak tedy docílit rychlého usnutí a klidného spánku? Pojďte si přečíst techniky, které vám pomohou s usínáním a rady, které byste měli před spaním praktikovat.

Publikováno

dne

Také byste si přáli každou noc ulehnout do postele a do pěti minut spát poklidně až do rána? Bohužel ne vždy máme pro spánek optimální podmínky. Jak tedy docílit rychlého usnutí a klidného spánku? Pojďte si přečíst techniky, které vám pomohou s usínáním a rady, které byste měli před spaním praktikovat.

Metoda 4-7-8

Tohle je snad nejznámější technika spojená se spánkem. Vychází z dýchacích technik východní medicíny, působí na nervový systém jako sedativum a funguje jak na rychlé usnutí, tak na psychické a fyzické napětí. Jak na ni?

  • Nadechněte se na 4 sekundy
  • Zadržte dech na 7 sekund
  • Vydechněte na 8 sekund
  • Celý cyklus opakujte 4× nebo dokud neusnete

Progresivní svalová relaxace

Tuto metodu se naučila doktorka medicíny Amy Weschlerová na dětském táboře. Technika spočívá ve stažení každého svalu v těle a pak v jeho uvolnění. Začíná se u hlavy a postupuje se dolů. Dokonce výzkum ze 70. let minulého století zjistil, že metoda progresivní svalové relaxace zkrátila dobu potřebnou pro usnutí o 22 minut. A postup?

  • Stáhněte svaly na čele, pár vteřin vydržte a pak uvolněte.
  • Soustřeďte se na pocit uvolnění.
  • Postupně se posunujte dolů po těle a opakujte postup s co největším počtem svalů.
  • Postupujte pomalu a hluboce při tom dýchejte.

Na konci cvičení byste měli cítit uvolnění napětí z celého dne a mít uvolněnou mysl, která vám pomůže lépe usnout.

Zlo jménem modré světlo

O modrém světle už jste jistě slyšeli. Má nejvyšší energetickou úroveň ve viditelném světelném spektru a zvyšuje naši bdělost a mozkové funkce. Ve dne je to užitečné, ale v noci ne. Modré světlo reguluje cirkadiánní rytmus a hladinu melatoninu a tím narušuje náš spánkový rytmus.

Proto když před spaním používáte mobil, počítač nebo koukáte na televizi, měli byste si nastavit minimálně noční režim, ještě lépe použít brýle pro blokaci modrého světla a nejlépe aspoň hodinu před spánkem tyto přístroje nepoužívat.

Klid, relax a pohodlí = dobrý spánek

Už samotná slova navozují příjemnou atmosféru pro spaní. Vyzkoušet toho můžete spoustu. Od jógy a meditace, přes hluboké dýchání, až po esenciální oleje, masáž a teplou koupel. Všechno, co ve vás vyvolává příjemné pocity a klid, je prospěšné. Samozřejmostí je také kvalitní matrace, polštář a vyvětraná místnost.

A už jste někdy poslouchali bílý šum? Ten pomáhá usnout nejen miminkům, ale i mnohým dospělým. Příjemnými zvuky pro usnutí jsou také zvuky deště nebo mořské vlny.

Bylinkový čaj na dobrou noc

Zatímco během dne potřebujete povzbudit a pijete kávu nebo zelený čaj, na večer si nachystejte něco uklidňujícího. Ideální je heřmánkový, meduňkový nebo levandulový čaj. Na trhu najdete také speciální bylinné směsi určené přímo pro klidný spánek.

Naopak se večer vyhněte alkoholu. Ač se může jevit sklenka vína jako skvělá volba, není to tak. Alkoholické nápoje narušují váš spánkový režim, a i když po nich rychle usnete, můžete se v noci budit anebo se ráno probudit s bolestí hlavy.

Čtení a pak hned spaní

Četba knih před ulehnutím ke spánku vás přenese do jiného světa, čímž zapomenete na vaše celodenní starosti a shon a lépe se zklidníte. Světlo mějte v místnosti tlumené, ale dostatečně silné, abyste na text viděli. Využít můžete také elektronické čtečky knih s elektronickým inkoustem, avšak pozor na vysokou úroveň jasu.

Dejte si také záležet s výběrem žánru. Hororový román nebo zatěžující a rozčilující zprávy v novinách vás nemusí dostatečně uklidnit. Raději si vyberte nějakou beletrii, historický román nebo pozitivní témata v časopise.

Pohyb během dne

Protažení těla a vyčištění mysli oceníte nejen přes den, ale hlavně před spánkem. Celý den sedíte v práci, pak v MHD nebo v autě a doma padnete únavou na gauč? To není zrovna ideální.

Cvičení a pohyb má vědecky potvrzený vliv na spánek. Zajděte si tedy odpoledne na procházku, pracujte chvíli na zahrádce nebo si běžte zaběhat. Pozor ale na čas. Fyzické aktivity se nedoporučují dělat před spánkem. Mohlo by vás to zbytečně nabudit a usnutí by se tím oddálilo.

Lehká večeře, lehký spánek

Snad se shodneme na tom, že svíčková nebo guláš před spaním není nejlepší nápad. Zvolte raději lehce stravitelnou stravu a ingredience, které vám nenaruší spánek. Vybírejte z potravin bohatých na bílkoviny (libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a luštěniny), sacharidy (celozrnné pečivo, těstoviny, rýže nebo brambory) a zeleninu. Platí také pravidlo, že byste neměli jíst 2-3 hodiny před spánkem.

Zdroje: healthline.com, mindbodygreen.com, aktin.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Publikováno

dne

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.

Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.

Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.

Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.

Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.

Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.

Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.

V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.

Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.

Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.

Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.

Zdroj: Sporcle, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené